Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Black Mirror izleyicilerini cezbedecek 5 kitap
Toplam oy: 541

Black Mirror, kısa zaman içerisinde "kült" mertebesine erişmeyi başaran dizilerden biri... İngiltere'de Channel 4 tarafından yayınlanan mini seri o kadar ilgi gördü ki, sonunda Netflix, Black Mirror'ı bünyesine dahil etti. Dizi sadece bilimkurgu meraklılarına değil, neredeyse her türün takipçilerine hitap ediyor. Hal böyle olunca biz de bu fenomene seyirci kalmadık elbette ve GQ dergisinin Black Mirror izleyicilerini cezbedecek kitaplar listesinden Türkçeye çevrilmiş olanları derledik:

 

1. Tufan Zamanı - Margaret Atwood

 

 

 

 

 

 

 

Distopik bir bilimkurgu Tufan Zamanı. Birçok türün insan eliyle yok edildiği, dünyanın başta ilaç endüstrisi olmak üzere büyük şirketler tarafından ele geçirildiği, yeni ilaçların durumdan habersiz insanlar üzerinde test edildiği, melez hayvan türlerinin ortalıkta cirit attığı bir dünya yaratıyor Margaret Atwood bu kitabıyla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2. Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro

 

 

 

 

 

 

 

Kazuo Ishiguro'nun Man Booker Ödülü'ne de aday gösterilen romanı Beni Asla Bırakma insanların olası organ ihtiyaçlarının giderilmesi için yaratılan klonlarının dünyasına götürüyor okurunu. Romanın 2010 yılında sinemaya aktarıldığını da belirtmeden geçmeyelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Hayvanlılar Şehri - Lauren Beukes

 

 

 

 

 

 

Kayıp eşyaları bulmak gibi özel bir güce sahip olan Zinzi yaşlı bir kadının ölü bulunmasıyla esasen hiç sevmediği bir işe bulaşır: Kayıp insanları bulmak. Kitabın ismi ise insanların kötü bir şey yaptıklarında bir hayvanla eşleştirilip bu şekilde cezalandırılması yönteminden geliyor. Zinzi'nin hayvanı ise sırtından inmek bilmeyen bir tembel hayvan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Rüyanın Öte Yakası - Ursula K. Le Guin

 

 

 

Gördüğü rüyalarla dünyayı değiştirme yetisine sahip olan George Orr için hayat sanıldığı kadar da basit değildir. Zira rüyaları üzerinde bir kontrolü olmaması her sabah farklı bir dünyaya uyanmasına yol açar. Üstelik bu değişiklikleri ondan başka fark eden de yok gibidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


5. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu -

Haruki Murakami

 

 

 

 

 

 

 

Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu Haruki Murakami'den bilimkurguyu masalsı bir dünyanın içinde var eden, Kafkaesk bir psikolojik gerilime göz kırpan bir roman.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EK

 

 


 

 

 

Kaynak: GQ

 

 

 


 

 

 

Televizyon // Ekrana çok yakından bakma

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Küçürek öykü bir tür olarak şiirdeki haiku yahut rubai ile kıyaslanabilir. Öykü alabildiğine daraltılmış ve sınırlandırılmış bir andan yahut kesitten ibarettir. Çoğu zaman başı ve sonu net değildir. Öncesi ve sonrası olduğunu ama metinde yer almadığını okura “ihsas” ettirir.

Korku ve fantastik imgeler her yaştan okuru olduğu kadar çocukları da çeken ögelerden birisi. Elbette doğru kullanıldığında ve edebiyat zevki ile buluşturulduğunda çocuğun zihinsel gelişimi için yararlı olduğu bir gerçek. Alman yazar Angela Somer-Bodenburg’un ilki 1979 yılında yayımlanan 21 kitaplık Küçük Vampir dizisinden söz edeceğim bu ay.

Duygu Özdemir @1Kitap1mekan

“YALNIZCA OKUDUĞUM KİTAPLARI PAYLAŞIYORUM”

 


 

Japon edebiyatının önde gelen yazarlarından Juniçiro Tanizaki, edebi serüvenine modern Batı edebiyatını model alarak başlar. Bu ilk dönemde Batı’ya takıntı derecesinde hayran, gelenekle yeni arasında sıkışmış bireyleri hikaye eder.

“Sonunda ortadaki hâkim, mahkeme başkanı, mikrofona birkaç kez iki parmağıyla vuruyor, ses salonda yankılanıyor. Boğazını temizledikten sonra ilk kez kafasını kaldırıp etrafa bakıyor: “Sessizlik,” diyor, “duruşmayı başlatıyorum.” Sesinin inceliği, neredeyse kadınsılığı beni şaşırtıyor.”Edebiyatın büyülü bir şey olup olmadığı konusunda çok düşündüm.

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.