Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Dünyanın en ilginç kütüphanelerinin illüstrasyonları
Toplam oy: 60

Renkleri ve desenleri kendine özgü bir şekilde kullanan illüstratör Jane Mount’un Bibliophile: An Illustrated Miscellany adlı yapıtı, kitaplara sevdalı olanlar için bulunmaz bir nimet. Mount bu kitabında, önemli edebi şahsiyetleri, edebiyat mabedlerini, kısacası edebiyatla ilgili heyecan verici her şeyi kendi çizgileriyle sayfalara taşıyor.


Kitaptaki en ilgi çekici bölümlerden birinde Jane Mount, kendisine göre dünyanın en dikkat çekici 18 kütüphanesini seçerek onları illüstrasyonlarla taçlandırıyor.

 
Seçtiği Üniversiteler arasında, Hindistan’da 1904 yılında kurulan Rampur Raza Kütüphanesi de var, Meksika’daki geleneksel resim geleneğinden beslenen ön cephesiyle hemen ilgiyi üzerine çeken Biblioteca Central de.


Mimarisiyle hemen farkını belli edenler arasında, Güney Kore Sejong’daki Ulusal Kütüphane’nin yanı sıra, San Diego California’daki Geisel Kütüphanesi gibi pek çok özgün örnek yer alıyor. Almanya Cottbus'taki Brandenburger Teknoloji Üniversitesi’nin dış yüzeyi harflerle örülü muhteşem medya merkezi ise pek azımızın bildiği o saklı hazinelerden biri.


İşte Jane Mount’un renklerinden nasibini alan o 18 üniversitenin illüstrasyonları...

 

 

 

Biblioteca Central, Universidad Nacional Autónoma De México - Meksika

 

 

 

 

 

 

Informations-, Kommunikations-Und Medienzentrum,

Brandenburgische Technische Universität - Almanya

 

 

 

 

National Library of Korea, Sejong - Güney Kore

 

 

 

 

 

Peckham Library - Birleşik Krallık

 

 

 

 

 

Kanazawa Umimirai Library - Japonya

 

 

 

 

 

Liyuan Library - Çin

 

 

 

 

 

Library of Parliament - Kanada

 

 

 

 

 

 

Atlanta Fulton Public Library -  ABD

 

 

 

 

 

 

The Rampur Raza Library - Hindistan

 

 

 

 

 

 

Seattle Central Library - ABD

 

 

 

 

 

 

Stephen A. Schwarzman Building, The New York Public Library - ABD

 

 

 

 

 

 

 

Det Kongelige Bibliotek - Danimarka

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteca Sandro Penna - İtalya

 

 

 

 

 

 

 

Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University - ABD

 

 

 

 

 

 

 

Geisel Library, University of California San Diego - ABD

 

 

 

 

 

 

Vennesla Bibliotek Og Kulturhus - Norveç

 

 

 

 

 

 

The Radcliffe Camera, Bodleian Library, Oxford University - Birleşik Krallık

 

 

 

 

 

 

The Surrey City Centre Library - Kanada

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: Lithub

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Küçürek öykü bir tür olarak şiirdeki haiku yahut rubai ile kıyaslanabilir. Öykü alabildiğine daraltılmış ve sınırlandırılmış bir andan yahut kesitten ibarettir. Çoğu zaman başı ve sonu net değildir. Öncesi ve sonrası olduğunu ama metinde yer almadığını okura “ihsas” ettirir.

Korku ve fantastik imgeler her yaştan okuru olduğu kadar çocukları da çeken ögelerden birisi. Elbette doğru kullanıldığında ve edebiyat zevki ile buluşturulduğunda çocuğun zihinsel gelişimi için yararlı olduğu bir gerçek. Alman yazar Angela Somer-Bodenburg’un ilki 1979 yılında yayımlanan 21 kitaplık Küçük Vampir dizisinden söz edeceğim bu ay.

Duygu Özdemir @1Kitap1mekan

“YALNIZCA OKUDUĞUM KİTAPLARI PAYLAŞIYORUM”

 


 

Japon edebiyatının önde gelen yazarlarından Juniçiro Tanizaki, edebi serüvenine modern Batı edebiyatını model alarak başlar. Bu ilk dönemde Batı’ya takıntı derecesinde hayran, gelenekle yeni arasında sıkışmış bireyleri hikaye eder.

“Sonunda ortadaki hâkim, mahkeme başkanı, mikrofona birkaç kez iki parmağıyla vuruyor, ses salonda yankılanıyor. Boğazını temizledikten sonra ilk kez kafasını kaldırıp etrafa bakıyor: “Sessizlik,” diyor, “duruşmayı başlatıyorum.” Sesinin inceliği, neredeyse kadınsılığı beni şaşırtıyor.”Edebiyatın büyülü bir şey olup olmadığı konusunda çok düşündüm.

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.