Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Dünyanın en ilginç kütüphanelerinin illüstrasyonları
Toplam oy: 3

Renkleri ve desenleri kendine özgü bir şekilde kullanan illüstratör Jane Mount’un Bibliophile: An Illustrated Miscellany adlı yapıtı, kitaplara sevdalı olanlar için bulunmaz bir nimet. Mount bu kitabında, önemli edebi şahsiyetleri, edebiyat mabedlerini, kısacası edebiyatla ilgili heyecan verici her şeyi kendi çizgileriyle sayfalara taşıyor.


Kitaptaki en ilgi çekici bölümlerden birinde Jane Mount, kendisine göre dünyanın en dikkat çekici 18 kütüphanesini seçerek onları illüstrasyonlarla taçlandırıyor.

 
Seçtiği Üniversiteler arasında, Hindistan’da 1904 yılında kurulan Rampur Raza Kütüphanesi de var, Meksika’daki geleneksel resim geleneğinden beslenen ön cephesiyle hemen ilgiyi üzerine çeken Biblioteca Central de.


Mimarisiyle hemen farkını belli edenler arasında, Güney Kore Sejong’daki Ulusal Kütüphane’nin yanı sıra, San Diego California’daki Geisel Kütüphanesi gibi pek çok özgün örnek yer alıyor. Almanya Cottbus'taki Brandenburger Teknoloji Üniversitesi’nin dış yüzeyi harflerle örülü muhteşem medya merkezi ise pek azımızın bildiği o saklı hazinelerden biri.


İşte Jane Mount’un renklerinden nasibini alan o 18 üniversitenin illüstrasyonları...

 

 

 

Biblioteca Central, Universidad Nacional Autónoma De México - Meksika

 

 

 

 

 

 

Informations-, Kommunikations-Und Medienzentrum,

Brandenburgische Technische Universität - Almanya

 

 

 

 

National Library of Korea, Sejong - Güney Kore

 

 

 

 

 

Peckham Library - Birleşik Krallık

 

 

 

 

 

Kanazawa Umimirai Library - Japonya

 

 

 

 

 

Liyuan Library - Çin

 

 

 

 

 

Library of Parliament - Kanada

 

 

 

 

 

 

Atlanta Fulton Public Library -  ABD

 

 

 

 

 

 

The Rampur Raza Library - Hindistan

 

 

 

 

 

 

Seattle Central Library - ABD

 

 

 

 

 

 

Stephen A. Schwarzman Building, The New York Public Library - ABD

 

 

 

 

 

 

 

Det Kongelige Bibliotek - Danimarka

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteca Sandro Penna - İtalya

 

 

 

 

 

 

 

Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University - ABD

 

 

 

 

 

 

 

Geisel Library, University of California San Diego - ABD

 

 

 

 

 

 

Vennesla Bibliotek Og Kulturhus - Norveç

 

 

 

 

 

 

The Radcliffe Camera, Bodleian Library, Oxford University - Birleşik Krallık

 

 

 

 

 

 

The Surrey City Centre Library - Kanada

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: Lithub

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Genç idealist aşıkların er ya da geç öğrendikleri şey şudur: ilişkiler hayal kırıklıkları, yanlış anlaşılmalar, büyüklü küçüklü aldatmacalarla dolu karmakarışık olgulardır. İlişkiler hususunda kalbinizi soğutmak, inançsızlaşıp sinikleşmek kolay yoldur.

Viking Masalları (Yaz. Jennie Hall)

On yıl önce bugün ne yapıyordunuz? Eğer bugün mesela doğum gününüz veya evlilik yıldönümünüz değilse bu soruya cevap vermeniz, on yıl önce yaşadıklarınızı hatırlayıvermeniz pek öyle kolay olmayacaktır. Peki, beş yıl önce bugün ne yapıyordunuz? Eğer Facebook kullanıcısıysanız, cevap vermenin daha mümkün sayılabileceği bir soru bu.

Dünya edebiyatının büyük ustası Jorge Luis Borges yaşamının bir noktasında kör olacağını biliyordu. Körlük Borges ailesinde nesilden nesile geçiyordu. Yalnızca babası değil, babasının anne-babası da yaşamlarının bir safhasında kör olmuşlardı. Borges kendi durumunun çok da dramatik olmadığını düşünüyordu.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.