Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Dünyanın en ilginç kütüphanelerinin illüstrasyonları
Toplam oy: 40

Renkleri ve desenleri kendine özgü bir şekilde kullanan illüstratör Jane Mount’un Bibliophile: An Illustrated Miscellany adlı yapıtı, kitaplara sevdalı olanlar için bulunmaz bir nimet. Mount bu kitabında, önemli edebi şahsiyetleri, edebiyat mabedlerini, kısacası edebiyatla ilgili heyecan verici her şeyi kendi çizgileriyle sayfalara taşıyor.


Kitaptaki en ilgi çekici bölümlerden birinde Jane Mount, kendisine göre dünyanın en dikkat çekici 18 kütüphanesini seçerek onları illüstrasyonlarla taçlandırıyor.

 
Seçtiği Üniversiteler arasında, Hindistan’da 1904 yılında kurulan Rampur Raza Kütüphanesi de var, Meksika’daki geleneksel resim geleneğinden beslenen ön cephesiyle hemen ilgiyi üzerine çeken Biblioteca Central de.


Mimarisiyle hemen farkını belli edenler arasında, Güney Kore Sejong’daki Ulusal Kütüphane’nin yanı sıra, San Diego California’daki Geisel Kütüphanesi gibi pek çok özgün örnek yer alıyor. Almanya Cottbus'taki Brandenburger Teknoloji Üniversitesi’nin dış yüzeyi harflerle örülü muhteşem medya merkezi ise pek azımızın bildiği o saklı hazinelerden biri.


İşte Jane Mount’un renklerinden nasibini alan o 18 üniversitenin illüstrasyonları...

 

 

 

Biblioteca Central, Universidad Nacional Autónoma De México - Meksika

 

 

 

 

 

 

Informations-, Kommunikations-Und Medienzentrum,

Brandenburgische Technische Universität - Almanya

 

 

 

 

National Library of Korea, Sejong - Güney Kore

 

 

 

 

 

Peckham Library - Birleşik Krallık

 

 

 

 

 

Kanazawa Umimirai Library - Japonya

 

 

 

 

 

Liyuan Library - Çin

 

 

 

 

 

Library of Parliament - Kanada

 

 

 

 

 

 

Atlanta Fulton Public Library -  ABD

 

 

 

 

 

 

The Rampur Raza Library - Hindistan

 

 

 

 

 

 

Seattle Central Library - ABD

 

 

 

 

 

 

Stephen A. Schwarzman Building, The New York Public Library - ABD

 

 

 

 

 

 

 

Det Kongelige Bibliotek - Danimarka

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteca Sandro Penna - İtalya

 

 

 

 

 

 

 

Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University - ABD

 

 

 

 

 

 

 

Geisel Library, University of California San Diego - ABD

 

 

 

 

 

 

Vennesla Bibliotek Og Kulturhus - Norveç

 

 

 

 

 

 

The Radcliffe Camera, Bodleian Library, Oxford University - Birleşik Krallık

 

 

 

 

 

 

The Surrey City Centre Library - Kanada

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: Lithub

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

“Yatağımda uzanırken dağ tırmanışıyla ilgili bir kitap okumak hoşuma gidiyor” diye yazıyor Jeanette Winterson. Nan Shephard’ın The Living Mountain (Yaşayan Dağ) adlı biyografik-coğrafi keşif kitabından söz ediyor.

 

Ülkemizde ideolojik, tek yanlı, ticari bir çeviri ortamının varlığını söylemek mümkün. Örneğin bu çeviri anlayışı nedeniyle Balkan, Türki Cumhuriyetler, Afrika, Arap, Uzak Doğu edebiyatından Türkçeye çok az kitap çevrildiğini görüyoruz. Kültürel, tarihsel yakınlığımız olan ulusların, toplulukların edebiyatını bilmiyoruz.

Patricia Higsmith’i nasıl bilirsiniz? Gerilim/cinayet/ polisiye romanlarının kraliçesi gibi basmakalıp laflarla da adını anıp geçebiliriz elbette. Oysa bu türlerin edebiyat dünyasında bugünkü konumunu kazanmasında öncü isimlerden biri o.

Güney Amerika ülkelerinin meşhur edebiyat ortamlarında ateşli tartışma konuları vardır; “Marquez mi büyüktür yoksa Asturias mı?”

 

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.