Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Müziğin başrolde olduğu romanlar
Toplam oy: 57

Bazı romanlarda, müziğin sayfalardan çıkıp odayı -yahut da bulunduğunuz mekanı- doldurduğunu hissedersiniz. "Söz uçar yazı kalır" belki ama, bazen de müzik kelimeler sayesinde sayfaların arasından uçar, üstelik zihinden kolayca silinmez.

 

Bazı yazarlar, kelimeleri enstrümanları kılıyor. Edebiyatlarının ritmini müzikten bulduklarını hissediyorsunuz. Aşağıda, müziği adeta bir baş karaktermişçesine romanlarına dahil eden bu yazarlardan bir bölümünü sıraladık.

 

 

 

Görsel: Akif Kaynar

 

 

 

Noktürnler

 

 

Bir dönemler hayli ünlü olan bir şarkıcı, dış görünüşünü değiştirmek isteyen bir caz müzisyeni, genç bir çellist... Nobel ödüllü Ishiguro'nun muazzam müzik bilgisinden izler taşıyan romanda, müzik tüm karakterlerin kendi hayatlarına dair önemli şeyler keşfetmesini sağlıyor.

 

 

 

 

 

Ölümüne Sadakat

 

 

Müzik denilince akla ilk gelen yazarlardan Nick Hornby, popüler müzik tutkunu, plak dükkanı işleten bir adamın geçmiş ilişkileriyle ve hayatıyla hesaplaşmasını anlatıyor.

 

 

 

 

 

Juliet Çıplak

 

 

 

Nick Hornby'nin pek çok romanı gibi mizah, romans ve popüler kültürü bir araya getiren roman yakın zamanda Ethan Hawke'ın da yer aldığı bir filme uyarlandı. Juliet Çıplak'ın merkezinde, gizemli bir rock yıldızı ve onu takıntı haline getiren bir çift var.

 

 

 

 

Muhteşem Gatsby

 

F. Scott Fitzgerald demek Caz Çağı demek elbette. Bir dönemin ruhunu anlatmak için müzikten daha iyi bir aracı olmadığını kanıtlayan yazarların başında geliyor Fitzgerald. Muhteşem Gatsby de onun başyapıtı.

 

 

 

 

İmkânsızın Şarkısı

 

 

"Müziği duyarak yazan" romancılardan söz açıp da Murakami'den bahsetmemek olmaz. Murakami'nin sinemaya da uyarlanan romanı 60'ların sonunda tüm dünyaya yayılan değişim ruhunu anlatırken, her şeyi bir Beatles şarkısı başlatıyor.

 

 

 

 

Doktor Faustus

 

Müziğin dile dökülebilmesinin imkanını sorgulayan Thomas Mann, Doktor Faustus'ta büyük bir klasik müzik bestecisinin ruhunun derinliklerine iniyor.

 

 

 

 

Amsterdam'da Düello

 

Ünlü bir besteci ile bir gazete editörü, ortak aşıklarının cenazesinde bir araya gelirler ve sonuçlarını ikisinin de öngöremediği bir anlaşma yaparlar. Britanya edebiyatın usta isminden Man Booker ödüllü bir roman...

 

 

 

 

Bulut Atlası

 

 

David Mitchell'ın kült yapıtı pek çok karakteri tuhaf bir kurgunun içinde buluştururken, besteci Robert Frobisher karakteriyle müziği romanın merkezine yerleştiriyor.

 

 

 

 

Dancer

 

 

 

İrlandalı Colum McCann'in imzasını taşıyan kitap, tarihin en önemli dansçılarından Rus balet Rudolf Nureyev'in hayatına dayanıyor. Nureyev'in sahne ışıkları altındaki yaşamının görkemini ve lanetli yanını takip ederken müzik ve dans baş döndürüyor.

 

 

 

 

Jazz

 

 

1920'li yılların ABD'sinde geçen bu Toni Morrison romanı, Caz Çağı'nı anlatmakla kalmıyor, caz müziğin ritmini dilde yakalamayı deniyor.

 

 

AB

 

 

 

 


 

 

Manşet görseli: Onur Aşkın

 

Kaynak: BookRiot & The Huffington Post

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

 

 

Adında Titanik olan, Fernando Pessoa’yı, Karl Marks’ı konuşturan, kahramanları Céline, Jean, David gibi isimler taşıyan Avrupalılardan oluşan ve Berlin’de ya da New York’ta geçen “yerli” kitapların sayısının arttığı sizin de dikkatinizi çekti mi?

 

Söyleşi

Gülenay Görekçi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.