Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Dosya


Dosya

Üyesi olmak isteyeceğiniz 10 hayali kütüphane
Toplam oy: 44

Kitap tutkunları için, dikkat dağıtıcı her şeyden ve herkesten azade bir şekilde, kitaplarıyla aralarına hiçbir şey girmeden geçirdikleri zaman kadar kutsal olan bir şey varsa, o da kütüphanelerdir herhalde.


Bazen, mekanın kendisi, içindeki kitaplardan bağımsız şekilde bir anlam kazanabilir, bir kütüphaneden labirentimsi, gizemli bir yapı, insana içinde kaybolmayı arzulatacak sonsuz vaatler girdabı yaratmak için, illa Borges kadar engin bir hayal gücüne sahip olmaya gerek olmayabilir.

 

 

 


Fiziki olarak ziyaret edebileceğimiz, içinde bir alan kaplayabileceğimiz kütüphanelerin içinden gizemli hikayeler bulmanın kendisi edebi bir zevk olabilir, ancak, bazı yazarların hayal güçlerinde yarattığı türden kütüphaneleri kıskanmamak yine de elde değil.


Aşağıda saydığımız 12 kurgu ürünü kütüphaneden her birini, paralel evrenlerden birinde, bir kez olsun izyaret etmek isteriz!

 

 

1) Babil Kütüphanesi
Ficciones, Jorge Luis Borges

 


 

 
Borges’in klasikleşmiş öyküsündeki bu kütüphane tüm kitap tutkunlarının rüyası: dünya üzerindeki, yazılmış ya da henüz yazılmamış tüm kitapların bir arada olduğu sonsuz bir yapı, kendi başına varolabilen bir tür evren...

 2) Lucien’in Kütüphanesi
Sandman 1-Prelüdler-Noktürnler, Neil Gaiman

 

 

Bir kitap düşleyen herkesin kitabının yer aldığı bir kütüphaneyi zihninizde canlandırabiliyor musunuz? Neil Gaiman çoktan bu kütüphaneyi bizler için tasvir etti bile. Burada, hangi dilde “düşlenmiş” olursa olsun, her kitabı okuyabilirsiniz.

 


3) Hogwarts Kütüphanesi

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling

 

 

 


Hogwarts’a yapılan hiçbir ziyaret büyülü kütüphanesine uğramadan tamamlanmış sayılmaz. Ejderhalar hakkında bir şeyler mi öğrenmek istiyorsunuz? Görünmezliğin sırrını mı merak ediyorsunuz? Tam yerine geldiniz. Bazen, kitapların kendi zihinlerinin ya da dişlerinin olduğunu bile fark edebilirsiniz!

 


4) Kül Dağındaki Kütüphane, Scott Hawkins

 

 

 


Kütüphanelerin en güvenlisi değil belki ama, burada 12 ayrı bölümde saklanan kitaplar, hayal gücümüzün alabileceği en tehlikeli, kudretli ve karanlık metinlerden bir kısmını barındırıyor. İçeriye girerken pürdikkat olmalı ve biraz fazla hevesli olabilen kütüphanecilere karşı hazırlık yapılmalı.

 5) Rivendell Kütüphanesi
Yüzük Kardeşliği, J.R.R. Tolkien

 

 

 

 

Burası için tüm bir öğleden sonranızı ayırmanız gerekebilir, okuyacak, karıştıracak çok şey var. Elf şehri Rivendell’in ortasındaki bu açık hava kütüphanesinde gökyüzünü seyrettiğinizi, Orta Dünya tarihinin efsaneleriyle kol kola balkonda durduğunuzu düşünün.6) Görünmez Üniversite’nin Kütüphanesi
Büyünün Rengi, Terry Pratchett

 

 


 


Pratchett’ın DiskDünya’sının içinde kaybolmak serinin pek çok hayranının hayali olabilir. Bu mümkün olmasa bile, Görünmez Üniversite’nin kütüphanesindeki sonsuz rafları incelemek, Kayıp Okuma Odası’na göz atmak da onlara kâfi gelecektir. Bir orangutan olan kütüphaneci, kitaplar konusunda biraz fazla korumacı olabiliyor, ancak şekerleme yapmayı da sevdiğinden, sorun yok.

 

 

 


7) Derry Halk Kütüphanesi
O, Stephen King

 

 


 


Bu kütüphaneyi görmeyi herkes arzulamayacaktır. 1958 yılında, Ben Hanscom’ın gençlik yıllarında ziyaret ettiği kütüphaneyi, onun gözlerinden görmek iyi bir fikir olabilir. Stephen King, burayı şöyle tarif ediyor: “mırıldanan bir sessizlik”in mekanı, ışık huzmeleri, “küre şeklindeki, zincirle asılmış lambalardan süzülüyor. Kitaplarda, “baharatı andıran, belli belirsizce insanı mest eden” bir tat var. Burada ne yaparsanız yapın, palyaçolardan uzak durun!8) Beast’in Kütüphanesi
Güzel ve Çirkin, Gabrielle-Suzanne de villeneuve

 


 
Güzel ve Çirkin’in çizgi film uyarlamasında boydan boya, bir duvardan ötekine uzanan kitap raflarını görünce insanın neredeyse burada Beast tarafından hapsedilip insanlardan uzakta bir yaşam süresi geliyor. Kütüphanin içinde döne döne uzanan merdivenler, mekanın muhteşem mimarisi ve şömine ateşi de işimizi kolaylaştırmıyor.

 


9) Büyük Kütüphane
The Eyre Affair, Jasper Fforde

 


 

 

Edebi kahramanların gerçekten de var olduğu bir dünyaya adım atmayı, en sevdikleri öykünün içine dalmayı düşlemeyen olmuş mudur? Jasper Fforde’nin Thursdau Next serisindeki The Great Library (Büyük Kütüphane) tam da bunun için var. Sonu yokmuş gibi duran 52 katlık bir kütüphane, şakacı bir kütüphaneci ve arasında her anlamıyla kaybolabileceğiniz kitaplar.

 

 

10) Citadel Kütüphanesi
Game of Thrones, George R. R. Martin

 

 


 


Romanlarda henüz çok fazla öne çıkmasa da, Martin’in metninden uyarlanan ve artık neredeyse dünya üzerindeki herkesin haberdar olduğu televizyon dizisi Game of Thrones’ta, nefes kesici güzellikteki bir kütüphaneden kesitler gördük. Girişin altına ve üstüne doğru uzanan rafları ve onlara erişimi sağlayan merdivenleriyle bir ağ gibi büyüyen kütüphane... Yedi Krallık’ın kanlı tarihinin kaydını tutan sayfaların burada olması da değerini arttırıyor.

 

 

 

AB

 

 

 


 

 

 

Kaynak: Signature Reads

 

 

Görseller: Unsplash

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Renkleri ve desenleri kendine özgü bir şekilde kullanan illüstratör Jane Mount’un Bibliophile: An Illustrated Miscellany adlı yapıtı, kitaplara sevdalı olanlar için bulunmaz bir nimet. Mount bu kitabında, önemli edebi şahsiyetleri, edebiyat mabedlerini, kısacası edebiyatla ilgili heyecan verici her şeyi kendi çizgileriyle sayfalara taşıyor.

Genç idealist aşıkların er ya da geç öğrendikleri şey şudur: ilişkiler hayal kırıklıkları, yanlış anlaşılmalar, büyüklü küçüklü aldatmacalarla dolu karmakarışık olgulardır. İlişkiler hususunda kalbinizi soğutmak, inançsızlaşıp sinikleşmek kolay yoldur.

Viking Masalları (Yaz. Jennie Hall)

On yıl önce bugün ne yapıyordunuz? Eğer bugün mesela doğum gününüz veya evlilik yıldönümünüz değilse bu soruya cevap vermeniz, on yıl önce yaşadıklarınızı hatırlayıvermeniz pek öyle kolay olmayacaktır. Peki, beş yıl önce bugün ne yapıyordunuz? Eğer Facebook kullanıcısıysanız, cevap vermenin daha mümkün sayılabileceği bir soru bu.

Dünya edebiyatının büyük ustası Jorge Luis Borges yaşamının bir noktasında kör olacağını biliyordu. Körlük Borges ailesinde nesilden nesile geçiyordu. Yalnızca babası değil, babasının anne-babası da yaşamlarının bir safhasında kör olmuşlardı. Borges kendi durumunun çok da dramatik olmadığını düşünüyordu.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.