Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

2009 yılının çocuk kitapları seçildiToplam oy: 566

Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun (IBBY) üyesi olan Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) Yılın Çocuk Kitapları seçiminin 2009 yılı ödülleri sahiplerini buldu. Seçici kurullarını, ülkemizin değerli akademisyen, yazar, illüstratör, grafiker ve editörlerinin oluşturduğu seçime yayınevleri, ilk baskısını 2009 yılında yaptıkları kitaplarla katıldı.
 
ÇGYD’nin çocuk ve ilkgençlik kitapları yayımlayan yüzden fazla yayınevine yaptığı çağrı sonucunda, 12 yayınevi bu yıl için belirlenen dallara ve ölçütlere uygun 54 kitapla seçime katıldı. Bu yıl için belirlenen üç dalda beş kitaba ödül verildi:
 
Yılın En İyi Çocuk Romanı dalında Nazlı Eray’ın yazdığı ve Doğan Egmont’un yayımladığı FREJ APARTMANI’NIN ESRARI adlı çocuk romanı, Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı dalında Sara Şahinkanat’ın yazdığı, Ayşe İnan Alican’ın resimlediği, Kır Çiçeği Yayınları’nın yayımladığı KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ’DAN? adlı resimli öykü kitabı,  
Yılın En İyi Çocuk Kitabı Tasarımı dalında Havva Alp’in grafik tasarımını yaptığı FREJ APARTMANI’NIN ESRARI (yazan: Nazlı Eray, resimleyen Gökçe Akgül) adlı kitap seçildi.
 
Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı dalında Seza Kutlar Aksoy’un yazdığı, Serap Deliorman’ın resimlediği, TUDEM’in yayımladığı YOLCULUK ve Yılın En İyi Çocuk Kitabı Tasarımı dalında Nahide Dikel’in grafik tasarımını yaptığı Yapı Kredi Yayınları’nın yayımladığı BİZİM KORSANLAR (yazan ve resimleyen: Alper Uygur) da Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.
 
Yılın Çocuk Kitapları 2008 ödülleri, 29. İstanbul Kitap Fuarı’nda, 7 Kasım’da düzenlenecek ödül töreninde sahiplerine verilecek. Ödül sahipleri, seçici kurul üyeleri, proje danışmanları ve ülkemizde çocuk kitapları alanına emek veren kişi ve kurumlar, Ödül Töreni’nin ardından dernek standındaki kokteylde bir araya gelecekler.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

 

 

Garanti Caz Yeşili, “İçinden Caz Geçen Filmler” ile sinema ve müziği buluşturan film gösterimlerine Kasım ayında da devam ediyor. Dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan New York’un efsanevi müzik kulübü Nublu’nun ihtişamlı tarihine ışık tutan belgesel, program kapsamında 25 Kasım’da Bomontiada Alt’ta gösterilecek.

 

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle, 10-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı sona erdi. Fuarda ARTİST 2018/28. İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

SALT ve Kadir Has Üniversitesi’nin iş birliğiyle başlatılan üç yıllık bir projeyle Reşad Ekrem Koçu’nun yarım kalmış İstanbul Ansiklopedisi’nin basılı 11 cildi ve yayımlanmamış ciltlerinin içerik çalışmalarına dair binlerce belge dijital ortama aktarılıyor.

 

Söyleşi

Gülenay Görekçi

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.