Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

2009 yılının çocuk kitapları seçildiToplam oy: 608

Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun (IBBY) üyesi olan Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) Yılın Çocuk Kitapları seçiminin 2009 yılı ödülleri sahiplerini buldu. Seçici kurullarını, ülkemizin değerli akademisyen, yazar, illüstratör, grafiker ve editörlerinin oluşturduğu seçime yayınevleri, ilk baskısını 2009 yılında yaptıkları kitaplarla katıldı.
 
ÇGYD’nin çocuk ve ilkgençlik kitapları yayımlayan yüzden fazla yayınevine yaptığı çağrı sonucunda, 12 yayınevi bu yıl için belirlenen dallara ve ölçütlere uygun 54 kitapla seçime katıldı. Bu yıl için belirlenen üç dalda beş kitaba ödül verildi:
 
Yılın En İyi Çocuk Romanı dalında Nazlı Eray’ın yazdığı ve Doğan Egmont’un yayımladığı FREJ APARTMANI’NIN ESRARI adlı çocuk romanı, Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı dalında Sara Şahinkanat’ın yazdığı, Ayşe İnan Alican’ın resimlediği, Kır Çiçeği Yayınları’nın yayımladığı KİM KORKAR KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ’DAN? adlı resimli öykü kitabı,  
Yılın En İyi Çocuk Kitabı Tasarımı dalında Havva Alp’in grafik tasarımını yaptığı FREJ APARTMANI’NIN ESRARI (yazan: Nazlı Eray, resimleyen Gökçe Akgül) adlı kitap seçildi.
 
Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı dalında Seza Kutlar Aksoy’un yazdığı, Serap Deliorman’ın resimlediği, TUDEM’in yayımladığı YOLCULUK ve Yılın En İyi Çocuk Kitabı Tasarımı dalında Nahide Dikel’in grafik tasarımını yaptığı Yapı Kredi Yayınları’nın yayımladığı BİZİM KORSANLAR (yazan ve resimleyen: Alper Uygur) da Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.
 
Yılın Çocuk Kitapları 2008 ödülleri, 29. İstanbul Kitap Fuarı’nda, 7 Kasım’da düzenlenecek ödül töreninde sahiplerine verilecek. Ödül sahipleri, seçici kurul üyeleri, proje danışmanları ve ülkemizde çocuk kitapları alanına emek veren kişi ve kurumlar, Ödül Töreni’nin ardından dernek standındaki kokteylde bir araya gelecekler.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Calvino’nun yazarlık dehasını konuşturduğu, okurluk ve yazarlık üzerine bir başyapıt olarak nitelendirilen “Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu”, merak edenler ve yeniden, derinlemesine okumak isteyenler için Yaratıcı Okuma etkinliğinde okurlarla buluşuyor. 26 Ocak’taki etkinlik 13.00’te başlıyor.

Dünyanın en yaratıcı yönetmenlerinden Jean-Luc Godard’ın son filmi “İmgeler ve Sözcükler” (Le Livre d’image) vizyonda. Godard’ın izleyicilere farklı bir sinema deneyimi yaşattığı bu izlemesi hayli zor ama son derece zihin açıcı film 5 bölümden oluşuyor.

Müziği ve edebiyatı bir araya getiren “Harf’ten ve Nota’dan” dizisi yeni sezonda kültür tarihimize odaklanıyor. İlk dinleti “kahve”ye ve İstanbul kahvehanelerinde icra edilen müziklere ayrıldı.

Game Of Thrones serisinden hatırlayacağımız George R. R. Martin ismi şimdi de psikolojik ve gerilim konulu bir diziyle karşımızda.

Söyleşi

Selim İleri ile edebiyat ve hayat hakkında

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Ibn Haldun’un Mukaddime’de üzerinde durduğu çevrenin ve yaşanılan şehrin insan üzerindeki etkisi, modern yazarların ve düşünürlerin de peşini bırakmamış bir tartışmanın konusudur. Walter Benjamin meşhur kitabı Pasajlar’da 19. yüzyıl Paris’inden ve Charles Baudelaire’in şiirlerinden yola çıkarak erken modernizmin izlerini sürer.