Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

5. Beyoğlu Sahaf Festivali Tepebaşı'ndaToplam oy: 271

Beyoğlu Belediyesi tarafından beşinci kez düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali bu yıl 6-18 Eylül 2011 tarihleri arasında Tepebaşı TRT binasının önündeki alanda gerçekleştirilecek.

 

Beylikdüzü'ndeki TÜYAP binasına taşınmadan önce TÜYAP Kitap Fuarı da bu sene Beyoğlu Sahaf Festivali'nin yapılacağı alanın altındaki binada gerçekleştiriliyordu. Ulaşım zorluğu nedeniyle pek çok okuyucu ve yayınevi kitap fuarınınTepebaşı'ndan taşınmasından halen şikayetçi.

 

6 Eylül Salı günü başlayacak ve 18 Eylül Pazar günü sonlandırlacak 5. Beyoğlu Kitap Fuarı her gün 11.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Bu seneki festivale İstanbul'un değişik semtlerinden sahafların yanı sıra, Ankara'dan gelecek bazı sahaflar da katılıyor.

 

Bu sene 72 sahafın yer aldığı Beyoğlu Kitap Fuarı, geçen sene 74 sahafın katılımıyla Taksim Gezi Parkı'nda gerçekleştirilmişti.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Herkesi üzen haber az önce geldi. Dünyaca ünlü tarihçi Prof. Halil İnalcık 100 yaşında vefat etti.

 

J. K. Rowling'in kitaplarına ve bu kitaplardan uyarlanan filmlere gösterilen ilgiden yola çıkarak Birleşik Krallık'ta, çocuklar arasındaki en popüler kitap karakterinin Harry Potter olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, Reading Agency'nin yaklaşık 1200 isimle gerçekleştirdiği bir ankete göre Winnie-the-Pooh karakteri, Harry Potter'ı geride bırakmış görünüyor.

Bir Hollywood oyuncusuyla edebiyatın kesiştiği noktada, özellikle "genç" kuşak arasında, şu sıralar en çok aklımıza gelen isim James Franco belki de.

Yine bir roman uyarlaması olan Brooklyn'in yönetmeni John Crowley'nin, şimdi de Donna Tartt'ın Saka Kuşu isimli romanını beyazperdeye aktaracağı haberi geldi. IndieWire'ın haberine göre, uyarlama senaryoda da, yine daha önce LeCarre'nin Köstebek romanını uyarlayan Peter Straughan'ın imzası bulunuyormuş.

Çocuk edebiyatından şiire, romandan denemeye farklı alanlarda eserleri bulunan Margaret Atwood'un çizgi romana da el attığı haberini daha önce burada duyurmuştuk. 

 

Söyleşi

Yankı Yazgan ile söyleşi:

Edebiyat ve başka hayatlara bakabilmek

 

MEHMET ERKURT

 

ŞahaneBirKitap

Mercé Rodoreda ile tanıştınız mı? Ve onun Natalia’sıyla... Çok kıymetli ama çok geç bir tanışma olacak bu hepimiz için. Çünkü Türkçeye yeni çevrilen Güvercinler Gittiğinde, dünya edebiyatının başyapıtlarından biri. Aynı zamanda edebiyatta kadın dilini arayan yazarların yoluna ışık tutacak yetkinlikte bir dile, romanın insan ruhunu arayan doğasını kavrayan güçte bir anlatıma sahip.

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.