Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

5. Beyoğlu Sahaf Festivali Tepebaşı'ndaToplam oy: 261

Beyoğlu Belediyesi tarafından beşinci kez düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali bu yıl 6-18 Eylül 2011 tarihleri arasında Tepebaşı TRT binasının önündeki alanda gerçekleştirilecek.

 

Beylikdüzü'ndeki TÜYAP binasına taşınmadan önce TÜYAP Kitap Fuarı da bu sene Beyoğlu Sahaf Festivali'nin yapılacağı alanın altındaki binada gerçekleştiriliyordu. Ulaşım zorluğu nedeniyle pek çok okuyucu ve yayınevi kitap fuarınınTepebaşı'ndan taşınmasından halen şikayetçi.

 

6 Eylül Salı günü başlayacak ve 18 Eylül Pazar günü sonlandırlacak 5. Beyoğlu Kitap Fuarı her gün 11.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Bu seneki festivale İstanbul'un değişik semtlerinden sahafların yanı sıra, Ankara'dan gelecek bazı sahaflar da katılıyor.

 

Bu sene 72 sahafın yer aldığı Beyoğlu Kitap Fuarı, geçen sene 74 sahafın katılımıyla Taksim Gezi Parkı'nda gerçekleştirilmişti.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Eğer yayıncılık sektöründe faaliyet gösteren bir profesyonelseniz en sık duyduğunuz sorulardan biri muhtemelen şudur: Yazar olmak istiyorum, bunun için ne yapmalıyım? Bu sorunun tek bir cevabı ve yazar olmanın da tek bir yöntemi yok elbette; hatta bir yöntemi bulunup bulunmadığı bile tartışmalı.

Cumhuriyet gazetesi tarafından 1946’dan bu yana verilen Yunus Nadi Ödülleri’ne değer görülen isimler belli oldu. Edebiyat ana dalında roman, öykü ve şiir kategorilerinde verilen ödüle; Sema Kaygusuz, Yalçın Tosun, İnan Çetin ve Erdal Alova layık görüldü.

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin düzenlediği Odak Yazar Söyleşileri'nin bu dönemki son konuğu Kemal Varol. Söyleşide Kemal Varol ile edebiyat, coğrafya ve farklı bakış açılarından yazmak konuşulacak. Etkinlik ücretsiz ve herkese açık.

 

Kemal Varol kimdir?

 

Tüm dünyada basın, 2016 yılında yayıncılık sektörünü nelerin beklediğine ilişkin tahminler yürüttü. Tartışmalar arasında en ilgi çekici olanlardan biri ise bilgisayarlar tarafından yazılmış kitaplar ve hatta romanlar hakkındaydı şüphesiz. Fakat hiç kimse basılacak kitapları seçen editörlerin bir algoritma ile yer değiştirebileceğini düşünmemişti.

JK Rowling'in, ünlü Harry Potter karakteri Lord Voldemort'un adının, sondaki t harfi yutularak söylenmesi gerektiği yönündeki yakın tarihli açıklaması, bir tartışmanın fitilini ateşledi. Sahi, isimlerinin telaffuzunda en çok hataya düşülen edebi karakterler kimlerdi?

Söyleşi

Okan Okumuş ile söyleşi: Sınırların olmadığı bir dünya düşlemek

 

Mehmet ERKURT

 

ŞahaneBirKitap

Nick Hornby, küçük takıntıların, sıradan insanların sıradan hikayelerinin yazarı... Onu çağdaş dünya edebiyatı içinde erkek ruhundan anlayan ve bu ruhu en iyi kaleme alan yazarlardan biri olarak da tanıyoruz. Ancak Hornby, Türkçeleşen son kitabı Komik Kız ile bu defa kendisini tanımlayan tüm çerçevelerin dışına çıkıyor, hem de çok dışına! 

 

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.