Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Altın Küre En İyi Senaryo ödülü Green Book’aToplam oy: 21

Oscar’ın habercisi olarak kabul edilen 76. Altın Küre ödülleri Los Angeles’ta sahiplerini buldu. Geceye, 3 dalda ödül kazanan “Green Book” (Yeşil Rehber) adlı film damga vurdu. Viggo Mortinson ve 2017 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanan Mahershala Ali’nin başrollerinde yer aldığı filmin senaryosu gerçek, yaşanmış bir hikayeye dayanıyor. 1960’lı yıllarda ABD’nin güneyinde bir tura çıkan ünlü bir siyah piyanistle ve onun beyaz şoförünün öyküsünü anlatan film izleyiciyi köleliğin 100 yıl önce yasaklandığı ama ırkçılığın bitmediği, ülkenin güneyinde sivil alanda ayrımcılığın, farklı ten rengi nedeniyle aşağılanmanın diz boyu olduğu yıllara götürüyor. Green Book (Yeşil Rehber); En iyi Müzikal/Komedi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo olmak üzere 3 kategoride ödül aldı.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Fransız devi Louis Vuitton, sanatseverler ve kalem, kırtasiye tutkunları için şık ve bir o kadar da lüks bir tasarıma imza attı.

Küresel arama motoru Google, özel günler için hazırladığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi.

Yalnızca filmleriyle değil fotoğraflarıyla da sevdiğimiz yönetmen, senarist ve fotoğrafçı N

Faruk Duman, hep kitap etiketiyle yayımlanan, “Sus Barbatus!”

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.