Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Apple yeni platformunda Asimov'un "Vakıf" üçlemesini uyarlamaya hazırlanıyorToplam oy: 55

Teknoloji devi Apple, Isaac Asimov’un bilimkurgu klasiği Vakıf'ın haklarını alarak dijital yayın pazarında ciddi bir atılım peşinde olduğunu kanıtladı. Apple’ın, yakın zamanda, Netflix, Amazon, Hulu gibi dijital yayıncılık devleriyle rekabete girmesi bekleniyor. Bu proje kapsamında gerilimden komediye pek çok farklı türdeki TV programlarının haklarını alan Apple’ın bilimkurgu alanındaki amiral gemisi Asimov’un Vakıf üçlemesi olacak gibi duruyor.

Vakıf, Vakıf ve İmparatorluk, İkinci Vakıf kitaplarından oluşan üçlemeyi uyarlama projesini David S. Goyer ve Josh Friedman ikilisi yürütecek. Goyer, Alex Proyas’ın Gizemli Şehir’i, Christopher Nolan’ın Batman Başlıyor’u gibi pek çok önemli filmde senaristlik yapmış deneyimli bir isim. Josh Friedman ise son olarak, sinemaya da uyarlanan Fransız grafik romanı Snowpiercer’ı (Le Transperceneige) televizyona uyarlamak için kolları sıvamış ancak daha sonra projeden ayrılmıştı.

 Asimov’un Vakıf serisi daha önce birkaç defa ekranlara uyarlanmaya çalışılmış ancak denemeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bunlardan sonuncusunda, Westworld’ün yaratıcısı Christopher Nolan Asimov’un yapıtını HBO için uyarlama girişiminde bulunmuştu.

Apple’ın söz konusu projeyi ne zaman yayınlamayı planladığı meçhul. Şirketin, ismi henüz açıklanmayan yayın platformu için yalnızca 2018 yılında 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığı iddia ediliyor. (Kıyaslamak gerekirse, Netflix’in 2018 bütçesi 8 milyar dolar.) Apple’ın, kendi programına dahil ettiği projelerin meyvelerini 2019’dan itibaren toplamaya başlayacağını öngörebiliriz.

 

 


 

 

Kaynak: Variety & Macworld

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Haruki Murakami’nin merakla beklenen yeni romanı, Japonya’da geçtiğimiz yıl Şubat ayında yayımlanmıştı. Penguin Books, kitapla ilgili merak edilen beş noktayı açığa kavuşturmuş:

 

Frank Herbert’ın Dune serisi öylesine büyük bir etki alanına sahip ki, bunu yalnızca bilimkurgu edebiyatıyla sınırlamak imkansız. Hem kurduğu dünya hem de olağanüstü detaycılığıyla eşine az rastlanır bir seviyeye ulaşan Dune'un milyonlarca hayranı yıllardır iyi bir beyazperde uyarlamasının hayalini kuruyor.

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 

Yuval Noah Harari'nin 70 bin yıl öncesinden başlayarak Homo Sapiens türünün nasıl diğer türler arasından sıyrılıp yeryüzüne hakim olduğunu anlatan kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, hiç kuşkusuz kürsel bir fenomen haline geldi.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.