Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Charles Dickens'ın gözünden Hans Christian AndersenToplam oy: 91

Misafirperverlik kültürümüzün önemli bir öğesi. Tüm dünyada misafirperverliğimizle bilinir oluşumuz boşuna değil... Ünlü yazar Charles Dickens da misafirperver biri olarak bilinirmiş; fakat ünlü masalcı Hans Christian Andersen'i 1857 yılında evinde misafir etmesi, ikili arasındaki dostluğun da sonu olmuş!

 

Geçtiğimiz günlerde Charles Dickens'ın açık artırmaya çıkarılan ve 4600 sterline satılan mektupları, ikili arasındaki dostluğun ve ayrılığın ayrıntılarını da ortaya çıkardı. Dickens, İngiltere'nin eski başbakanı Lord John Russell’a yazdığı mektuplarda, Kent'teki evinde misafir ettiği Hans Christian Andersen'den bir hayli şikayet ediyor. Andersen’in İşitme Engelliler Okulu’ndakiler gibi bir İngilizceyle konuştuğunu, Fransızca ve Dancasının da anlaşılmaz olduğunu söylüyor.

 

 

Peki Charles Dickens'ın Hans Christian Andersen'den bu denli şikayetçi olmasının sebebi neydi? Mektuplara bakılırsa, Andersen, iki hafta sürmesi planlanan ziyaretini beş haftaya kadar uzatmış ve sabahları kesinlikle rahatsız edilmemek gibi çeşitli taleplerde bulunmuş. Dickens'ın evinin bulunduğu bölgeyi oldukça soğuk bulan Andersen sabahları kimsenin gelip onu traş etmemesini de hayli yadırgamış. Andersen'in emrivaki davranışları ve ilginç istekleri Dickens'ı bir hayli bunaltmışa benziyor. Charles Dickens'ın Andersen'i ağırladığı sırada bir yandan da evliliğindeki sorunlarla boğuştuğu ve bu ruh halinin Andersen'le ilgili yorumlarına yansıdığına ilişkin görüşler de mevcut.

 

 

 

Bu ziyaretin ardından iki yazar arasındaki yazışmaların kesildiği ve ikili arasındaki arkadaşlığın sona erdiği biliniyor. Andersen'in bu ziyaretinin Dickens'ın edebiyatını da etkilediği ve Dickens'ın ünlü eseri David Copperfield'deki Uriah Heep karakterinin de Hans Christian Andersen'den esinlendiği iddialar arasında.

 

 

AE

 

 


 

 

 

Kaynak: The Guardian


 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi, "Tanpınar Konferansları" başlıklı buluşmaların altıncı ayağında Ekrem Işın'ı ağırlayacak. İstanbul'da Gündelik Hayat adlı kitabın yazarı olan Işın, "Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Romanlarında Doğu-Batı Sorunu" başlıklı bir tez çalışmasının da sahibi.

 

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi HBO tarafından Game of Thrones ismiyle televizyon ekranlarına uyarlanmadan önce, George R. R. Martin yalnızca sınırlı bir hayran kitlesine sahip, fantazya, korku, bilimkurgu türlerine meraklı okurların ismini bildiği bir yazardı. Günümüzdeyse onun isminin tüm dünyada ezbere bilindiğine şüphe yok.

Türkiye'den ve Birleşik Krallık'tan yazarlar arasında köprü kurmayı, her iki ülke edebiyatı arasındaki diyaloğu kolaylaştırmayı hedefleyen “Keşfet” projesi hayata geçti.

Bir tür gezici yazarlık okulu hüvviyeti kazanan “Yazmanın İncelikleri” seminerleri, Beykoz Üniversitesi’nden sonra bu kez İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne konuk oluyor. Edebiyata ve kurmacaya, yazma deneyimine ilgi duyan her yaştan kişiye hitap eden bu kapsamlı seminer dizisi, farklı disiplinlerde kalem oynatan, deneyimli yazarlardan oluşan geniş bir kadroya sahip.

Kütüphane düşkünleri için binanın mimarisi de aslında ayrı bir önem taşır. Mimari, atmosferi değiştirir, atmosfer de içindekilerin ruh halini ve okuma ritimlerini... Artvin Çoruh Üniversitesi, tüm kitap tutkunlarının gönlünü çalacak bir projeye imza atmış görünüyor: Şekli üst üste konulmuş kitapları anımsatan bir kütüphane!

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.