Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Doğumunun 100’üncü Yılında İlhan Berk SempozyumuToplam oy: 2

 

İlhan Berk, 100’üncü doğum gününde Arel Üniversitesi’nde anılacak. Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından hazırlanan etkinlik İstanbul Arel Üniversitesi’nin Kemal Gözükara yerleşkesinde 20 Aralık tarihinde gerçekleşecek. Saat 10.30 ‘da başlaması planlanan etkinlik dört oturum şeklinde planlandı. Etkinliğin açılış konuşmalarını Prof. Dr. Muhammet Yelten, Doğan Hızlan ve Ahmet Berk yapacak. İlk oturumu Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan, ikinci oturumu Prof. Dr. Yakup Çelik, üçüncü oturumu Prof. Dr. Handan İnci, dördüncü oturumu Prof. Dr. Abdullah Uçman yönetecek.

 

17.45’te sone erecek etkinlikte konuşmacılar İlhan Berk’in şiirlerine, poetik tutumu ve iç dünyası açısından değinirken çevirileri, denemeleri, makaleleri, anları ve mektupları hakkındaki görüşlerini de izleyicilerle paylaşacaklar. Sempozyumu izlemek isteyenler için Arel Üniversitesi'ne araçlar Beşiktaş'tan saat 09.00 ve 13.00 saatlerinde hareket edecek.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Müziği ve edebiyatı bir araya getiren “Harf’ten ve Nota’dan” dizisi yeni sezonda kültür tarihimize odaklanıyor. İlk dinleti “kahve”ye ve İstanbul kahvehanelerinde icra edilen müziklere ayrıldı.

Game Of Thrones serisinden hatırlayacağımız George R. R. Martin ismi şimdi de psikolojik ve gerilim konulu bir diziyle karşımızda.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, bu yılki teması olan “idealizm” kapsamında, belki de temaya en uygun eserlerden birini sahnelemeye hazırlanıyor.

Geleneksel Sanatlar Derneği ve Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğiyle gerçekleştirilen Geleneksel Sanatlar Konuşmaları’nın bu ayki teması “Geleneksel Sanatlarda Yenilik”. Moderatörlüğünü Yazar Beşir Ayvazoğlu’nun yapacağı programda hem klasik hem modern tarzdaki çalışmalarıyla tanınan hat sanatçısı Doç. Dr. Savaş Çevik ve Bağımsız Sanat Vakfı Başkanı Hülya Yazıcı konuk olarak yer alacak.

Söyleşi

Selim İleri ile edebiyat ve hayat hakkında

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Ibn Haldun’un Mukaddime’de üzerinde durduğu çevrenin ve yaşanılan şehrin insan üzerindeki etkisi, modern yazarların ve düşünürlerin de peşini bırakmamış bir tartışmanın konusudur. Walter Benjamin meşhur kitabı Pasajlar’da 19. yüzyıl Paris’inden ve Charles Baudelaire’in şiirlerinden yola çıkarak erken modernizmin izlerini sürer.