Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Dünyaca ünlü sanatçıların çizimleri açık artırmadaToplam oy: 140

Dünyaca ünlü sanatçıların ellerinden çıkan ve dünya edebiyatının klasikleşen eserleri için tasarlanan el yapımı çizimler House of Illustration yararına satışa çıkıyor.

 

Farklı disiplinlerden otuzdan fazla sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek açık artırmada hayli ünlü ve önemli isimler de yer alıyor. Her sanatçıdan bir kitap seçmesi istenen proje kapsamında ünlü çizer Quentin Blake Victor Hugo imzalı Notre Dame'ın Kamburu'nu seçerken Peter Blake karşımıza Lewis Carroll'ın ünlü karakteri Alice'in bir portresiyle çıkıyor. İskoç aktör ve yönetmen Peter Capaldi ise Franz Kafka'nın Dönüşüm romanının ana karakteri Gregor Samsa'dan ilham alan bir eser koyuyor ortaya.

 

 

 

(Peter Blake'in Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden için yaptığı çizim)

 

Katılımcılar arasında dikkat çeken bir diğer isimse Neil Gaiman. Gaiman proje kapsamında Ray Bradbury'nin ünlü romanı Fahrenheit 451'i ele alacak. Esasen ilk tercihinin George Orwell imzalı Hayvan Çiftliği olduğunu, ancak Hayvan Çiftliği'nin ünlü illüstratör Shaun Tan tarafından alınması üzerine Fahrenheit 451'de karar kıldığını söyleyen yazar Hayvan Çiftliği'ne dair bir çocukluk anısını ise şöyle aktarıyor:

 

"Hayvan Çiftliği ile tanışmam kazara oldu. Annemiz bu kitabı sekiz yaşındaki bana ve yedi yaşındaki erkek kardeşime bunun herhangi bir çocuk kitabı olduğunu düşünerek okurdu. Daha sonra okumayı bırakmak istedi ama biz ona hikayenin kasvetli ve tuhaf sonuna dek devam etmesi için yalvardık. Hayvan Çiftliği bir hikaye anlatıcısı olarak benim eserlerimdeki en derin bilinçaltı etkiye sahip kitap olmayı sürdürüyor; bu absürt fantazya bize insan doğası, zamanın kayıtsızlığı, mekan ve politik renkler hakkındaki temel gerçekleri anlatıyor."

 

 

 

 


 

 

 

 

Kaynak: The Guardian

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Haruki Murakami’nin merakla beklenen yeni romanı, Japonya’da geçtiğimiz yıl Şubat ayında yayımlanmıştı. Penguin Books, kitapla ilgili merak edilen beş noktayı açığa kavuşturmuş:

 

Frank Herbert’ın Dune serisi öylesine büyük bir etki alanına sahip ki, bunu yalnızca bilimkurgu edebiyatıyla sınırlamak imkansız. Hem kurduğu dünya hem de olağanüstü detaycılığıyla eşine az rastlanır bir seviyeye ulaşan Dune'un milyonlarca hayranı yıllardır iyi bir beyazperde uyarlamasının hayalini kuruyor.

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 

Yuval Noah Harari'nin 70 bin yıl öncesinden başlayarak Homo Sapiens türünün nasıl diğer türler arasından sıyrılıp yeryüzüne hakim olduğunu anlatan kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, hiç kuşkusuz kürsel bir fenomen haline geldi.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.