Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Hapishanede edebiyata ödülToplam oy: 272

Hapishanelerde zor koşullara rağmen yazınsal faaliyetlerini sürdüren yazarlara destek olmak amacıyla verilen Mahsus Mahal Edebiyat Ödülleri üçüncü yılında sahiplerini buldu. Bu yıl ki ödüle, Mehmet Taşdemir ve Özgür Soylu layık görüldü.

Mehmet Taşdemir’in, 14 yıllık hapislik günlerinde ürettiği Kırk Hüzünlü Veda, Puslu Akşamlar ve Anisya’nın Evi isimli öykü kitapları bulunuyor. 10 yıldır hapishanede kalan Özgür Soylu’nunsa İyi Yolculuklar adlı bir öykü kitabı var.

Bu yıl ilki verilecek olan ‘Mahsus Mahal Dostluk Ödülü’nün ilk sahibi ise edebiyatta 45. yılını dolduran Şair Sennur Sezer. Sennur Sezer, edebiyat yaşamı boyunca hapishanede yazanlarla dayanışma içinde olduğu ve hapishanelere duyarlılığını süreklileştirdiğinden dolayı bu ödüle layık görüldü. Ödüller kasım ayı içinde yapılacak bir etkinlikle sahiplerine verilecek.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Agatha Christie öylesine geniş bir külliyata sahip ki, tüm eserleri televizyona uyarlansa, sırf ona ayrılmış bir kanala ihtiyaç olabilir!

Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'in ilk kez yayımlandığı 1943 yılından hemen önce, 1942'de yazdığı bir aşk mektubu birkaç nedenden dolayı edebiyat dünyasının gündeminde.

Bazı romanlar anlattığı şehirlerle özdeşleşir. Yıllar içinde o şehrin haritasını yeni baştan yazdığı bile olur bu romanların. Dublin ve Ulysses ilişkisi böyledir mesela.

Daily Mail'ın siyasat sayfalarının editörü Senan Molony'nin gazetecilik dışındaki ilgi alanlarının başında Joyce'un Ulysses'i geliyor.

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.