Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Hugo Ödülleri sahiplerini bulduToplam oy: 171

Yılın en iyi bilimkurgu/fantezi eserlerine verilen Hugo Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. 2017 yılının kazananları geçtiğimiz cuma günü, Helsinki'de düzenlenen Worldcon kapsamında ilan edildi.

 

En iyi roman dalında ödülü The Obelisk Gate romanıyla Nora K. Jemisin kucakladı. Böylelikle Jemisin, roman dalında Hugo Ödülü'nü iki kez üst üste kazanmış oldu; Jemisin, 2016 yılında da  The Fifth Season romanıyla bu ödülü kazanmış ve aynı zamanda roman dalında Hugo Ödülü'nü kazanan ilk siyahi yazar olmuştu. 

 

 

En iyi kısa roman ödülünün sahibi ise Every Heart a Doorway romanıyla Seanan McGuire oldu. En iyi uzun öykü ödülü "The Tomato Thief" adlı öyküsüyle Ursula Vernon'a verilirken, en iyi öykü ödülü "Seasons of Glass and Iron" adlı öyküsüyle Amal El-Mohtar'ın oldu. En iyi bağlantılı eser ödülü Words Are My Matter: Writings About Life and Books ile usta yazar Ursula K. Le Guin'e giderken, en iyi grafik roman ödülü Marjorie Liu'nun yazdığı ve Sana Takeda'nın resimlediği Monstress'in oldu.

 

 

 

En iyi dramatik sunum kategorisinde uzun metrajda ödüle layık görülen yapım Ted Chiang'ın öyküsünden uyarlanan ve yakın dönemin en ses getiren yapımlarından biri olan, Denis Villeneuve yönetimindeki Arrival oldu. Aynı kategoride kısa metraj/dizi dalında ödül kazanan yapım ise Mark Fergus ve Hawk Ostby yazılan ve Terry McDonough tarafından yönetilen The Expanse: Leviathan Wakes.

 

En iyi yeni yazar için John W Campbell ödülü ise Ada Palmer'a verildi. En iyi roman, en iyi uzun öykü, en iyi öykü, en iyi bağlantılı eser ve en iyi grafik roman ödüllerinin yanı sıra John W Campbell ödülünün de bir kadın yazara gitmesiyle birlikte, kadınların bu yıl da Hugo Ödülleri'ne damga vurduğunu söyleyebiliriz.

 

Hugo Ödülleri’nin adı Amazing Stories adlı bilimkurgu dergisinin kurucusu Hugo Gernsback’ten geliyor. 1955 yılından bu yana her yıl aralıksız olarak verilen ödül, aynı zamanda bilimkurgu ve fantezi dalında verilen en prestijli ödüllerden biri.

 

 


 

 

 

Kaynak: The Guardian

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Haruki Murakami’nin merakla beklenen yeni romanı, Japonya’da geçtiğimiz yıl Şubat ayında yayımlanmıştı. Penguin Books, kitapla ilgili merak edilen beş noktayı açığa kavuşturmuş:

 

Frank Herbert’ın Dune serisi öylesine büyük bir etki alanına sahip ki, bunu yalnızca bilimkurgu edebiyatıyla sınırlamak imkansız. Hem kurduğu dünya hem de olağanüstü detaycılığıyla eşine az rastlanır bir seviyeye ulaşan Dune'un milyonlarca hayranı yıllardır iyi bir beyazperde uyarlamasının hayalini kuruyor.

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 

Yuval Noah Harari'nin 70 bin yıl öncesinden başlayarak Homo Sapiens türünün nasıl diğer türler arasından sıyrılıp yeryüzüne hakim olduğunu anlatan kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, hiç kuşkusuz kürsel bir fenomen haline geldi.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.