Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

"İstanbul'un gözü" Ara Güler'i kaybettikToplam oy: 12

Siyah-beyaz fotoğraflarıyla toplumsal hafızamızın oluşumunda önemli bir yeri olan, fotoğraf sanatı denince bu topraklarda akla gelen ilk isim Ara Güler 90 yaşında hayata veda etti.

 

1953'te Henri Cartier-Bresson ile tanışarak efsanevi Magnum Fotoğraf Ajansı'na dahil olan Ara Güler, Magnum fotoğrafçılarının üslubundan etkilendi. İstanbul'un semtlerini sokak sokak belgelerken, "an"ın özgünlüğünü yakalamaya çalışan yalın bir üslubun takipçisi oldu. Yıllarca Anadolu'yu bir uçtan diğerine gezerek el emeğiyle çalışan halkın portrelerini çıkardı.

 

20'li yaşlarında başlayan kariyerine sayısız ulusal ve uluslararası ödül sığdırdı. 1962'de Almanya'da çok az fotoğrafçıya verilen "Master of Leica" unvanını kazandı. Picasso'nun 90. yaş günü için yayımlanan "Picasso Metamorphose et unite" adlı kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı. 1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı "Mimar Sinan" kitabını fotoğrafladı. Pek çok tanınmış siyasetçi, sanatçı ve edebiyatçıyı portreledi.

 

Ara Güler ve Salvador Dalí


Alfred Hitchcock, Salvador Dalí, Pablo Picasso, John Berger, Bertrand Russell gibi pek çok önemli sanatçı ve düşünürün portresini çekti.

 

Ara Güler'in başlı başına bir tarihe karşılık gelen zenginlikteki yapıtları, ABD'deki Georg Eastman Müzesi ve Köln'de bulunan Mueseum Ludwing Das Imaginare Photo Museum gibi fotoğraf sanatına odaklanan önemli sanat mekanlarında sergileniyor.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

 

 

Garanti Caz Yeşili, “İçinden Caz Geçen Filmler” ile sinema ve müziği buluşturan film gösterimlerine Kasım ayında da devam ediyor. Dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan New York’un efsanevi müzik kulübü Nublu’nun ihtişamlı tarihine ışık tutan belgesel, program kapsamında 25 Kasım’da Bomontiada Alt’ta gösterilecek.

 

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle, 10-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı sona erdi. Fuarda ARTİST 2018/28. İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

SALT ve Kadir Has Üniversitesi’nin iş birliğiyle başlatılan üç yıllık bir projeyle Reşad Ekrem Koçu’nun yarım kalmış İstanbul Ansiklopedisi’nin basılı 11 cildi ve yayımlanmamış ciltlerinin içerik çalışmalarına dair binlerce belge dijital ortama aktarılıyor.

 

Söyleşi

Gülenay Görekçi

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.