Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Knausgaard’ın "mevsimler" dörtlemesi sonbaharda TürkçedeToplam oy: 41

Edebiyatla haşır neşir olan herkesin son 10 yılda adını ezberlediği bir isim Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard. Altı kitaplık Kavgam serisiyle ruhunda arkeolojik bir kazıya girişti ve hislerinin bu yalın ve dürüst dökümü tüm dünyada bir edebiyat fenomenine dönüştü.

 

Pek çokları bu kıyaslamaları abartılı bulsa bile, onun bu muazzam ayrıntılı otobiyografik metinlerini Proust'un başyapıtı Kayıp Zamanın İzinde'ye benzetenler bile oldu.

 

 

 

Eşine az rastlanır bir hızla üretmeye devam eden Knausgaard, ülkemizde de büyük ilgi gören Kavgam serisinden sonra, mevsimlerin ismini taşıyan dört kitaplık bir seriyle çıkageldi. Knausgaard'ın Türkiye'deki yayıncısı Monokl, mevsimler dörtlemesinin ilk kitabı Sonbahar'ın Ekim ayında raflarda olacağının müjdesini verdi.Yine modern kent yaşamına dair keskin gözlemlerle dikkat çeken bu yeni serisinde Norveçli yazar, yeni doğan çocuğuna hayatın neden yaşamaya değer olduğunu gündelik nesneler üzerinden anlatıyor.

 

 

 

 


 

 

 

Görsel: Güneş Engin

 

 

 


 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Küresel arama motoru Google, özel günler için hazırladığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi.

Yalnızca filmleriyle değil fotoğraflarıyla da sevdiğimiz yönetmen, senarist ve fotoğrafçı N

Faruk Duman, hep kitap etiketiyle yayımlanan, “Sus Barbatus!”

Pera Film, Mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.