Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

"Murakami Radyosu"ndan bir çalma listesiToplam oy: 65

Murakami’nin müziğe olan sevdası malum. Bir dönem, üniversite eğitimini yarıda bırakıp Tokyo’da caz bar işleten Murakami için müzik hem maraton koşuculuğunun hem de yazıyla ilişkisinin vazgeçilmez bir parçası. İmkansızın Şarkısı’ndan Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları’na, Sahilde Kafka'dan Zemberekkuşu'nun Güncesi'ne romanlarında da müzikle olan ilişkisinin sayısız yansımasını bulup çıkarmak mümkün.

Dünya edebiyatın günümüzdeki en büyük yıldızlarından Murakami, geçtiğimiz günlerde ilk radyo programını da gerçekleştirdi. Tokyo FM’deki “Murakami Radyosu: Koşu & Şarkılar’ başlıklı programda yaklaşık 55 dakikalık bir yayın yapan usta romancı, kitaplarını yazarken kurguyu bir müzik yapıtını oluşturur gibi, bir şarkının ritmi üzerinden düşündüğünü dile getirdi.

 

Murakami'nin caz tutkusunun fitili henüz 15 yaşındayken, 1964 yılında Art Blakey ve The Jazz Messengers'ın Kobe'de verdiği konserle ateşlenmişti. Peter Cat adlı caz barını bundan 10 yıl sonra açacaktı...

 

Tokyo FM'in yayın sonrası paylaştığı fotoğraf

 

 

Murakami’nin yayın boyunca çaldığı 10 parça aşağıda. Şarkıların kendisine ulaşmak isterseniz Hafifmuzik.org'un konuyla ilgili haberine göz atabilirsiniz.

 

  • Donald Fagen with Jeff Yong & the Youngsters – “Madison Time”

 

  • Brian Wilson – “Heigh-Ho / Whistle While You Work / Yo Ho” (A Pirate’s Life for Me)

 

  • The Beach Boys – “Surfin’ USA”

 

  • King Pleasure – “D B Blues”

 

  • Eric Burden & The Animals – “Sky Pilot”  • Joey Ramone – “What A Wonderful World”  • George Harrison – “Between The Devil And The Deep Blue Sea”  • Ben Sidran – “Knockin’ On Heaven’s Door”  • Daryl Hall & John Oates – “Love Train”  • Zacharias – “Light My Fire”

 

 

 

 


 

 

Kaynak: HafifMüzikChicago Suntimes

 

 


 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Bosna’nın millî şairi ve Aliya İzzetbegoviç’in yakın arkadaşlarından Cemalettin Latiç için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bir saygı programı düzenleniyor.

1965 ile 1975 yılları arasında İstanbul Ansiklopedisi’ne madde hazırlayan arkeolog, müzeci ve yazar Erdem Yücel, Koçu’nun çalışma yöntemleri ve yayının oluşumuna dair tanıklıklarını anlatacak: “Reşad Ekrem Koçu’yu 1952 yılında Vefa Lisesi’nde tanımıştım.

Bu yıl 4.’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açıyor.

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin on birincisi 12 Şubat 2019 Salı günü başlıyor. Onursal Başkanlığı’nı Doğan Hızlan’ın yaptığı Uluslararası İstanbul Şiir Festivali’ne bu yıl, 12’si yurtdışından, 11’i Türkiye’den olmak üzere toplam 23 şair ve yazar katılıyor.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.