Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

"Murakami Radyosu"ndan bir çalma listesiToplam oy: 28

Murakami’nin müziğe olan sevdası malum. Bir dönem, üniversite eğitimini yarıda bırakıp Tokyo’da caz bar işleten Murakami için müzik hem maraton koşuculuğunun hem de yazıyla ilişkisinin vazgeçilmez bir parçası. İmkansızın Şarkısı’ndan Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları’na, Sahilde Kafka'dan Zemberekkuşu'nun Güncesi'ne romanlarında da müzikle olan ilişkisinin sayısız yansımasını bulup çıkarmak mümkün.

Dünya edebiyatın günümüzdeki en büyük yıldızlarından Murakami, geçtiğimiz günlerde ilk radyo programını da gerçekleştirdi. Tokyo FM’deki “Murakami Radyosu: Koşu & Şarkılar’ başlıklı programda yaklaşık 55 dakikalık bir yayın yapan usta romancı, kitaplarını yazarken kurguyu bir müzik yapıtını oluşturur gibi, bir şarkının ritmi üzerinden düşündüğünü dile getirdi.

 

Murakami'nin caz tutkusunun fitili henüz 15 yaşındayken, 1964 yılında Art Blakey ve The Jazz Messengers'ın Kobe'de verdiği konserle ateşlenmişti. Peter Cat adlı caz barını bundan 10 yıl sonra açacaktı...

 

Tokyo FM'in yayın sonrası paylaştığı fotoğraf

 

 

Murakami’nin yayın boyunca çaldığı 10 parça aşağıda. Şarkıların kendisine ulaşmak isterseniz Hafifmuzik.org'un konuyla ilgili haberine göz atabilirsiniz.

 

  • Donald Fagen with Jeff Yong & the Youngsters – “Madison Time”

 

  • Brian Wilson – “Heigh-Ho / Whistle While You Work / Yo Ho” (A Pirate’s Life for Me)

 

  • The Beach Boys – “Surfin’ USA”

 

  • King Pleasure – “D B Blues”

 

  • Eric Burden & The Animals – “Sky Pilot”  • Joey Ramone – “What A Wonderful World”  • George Harrison – “Between The Devil And The Deep Blue Sea”  • Ben Sidran – “Knockin’ On Heaven’s Door”  • Daryl Hall & John Oates – “Love Train”  • Zacharias – “Light My Fire”

 

 

 

 


 

 

Kaynak: HafifMüzikChicago Suntimes

 

 


 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

 

 

Garanti Caz Yeşili, “İçinden Caz Geçen Filmler” ile sinema ve müziği buluşturan film gösterimlerine Kasım ayında da devam ediyor. Dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan New York’un efsanevi müzik kulübü Nublu’nun ihtişamlı tarihine ışık tutan belgesel, program kapsamında 25 Kasım’da Bomontiada Alt’ta gösterilecek.

 

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle, 10-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı sona erdi. Fuarda ARTİST 2018/28. İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

SALT ve Kadir Has Üniversitesi’nin iş birliğiyle başlatılan üç yıllık bir projeyle Reşad Ekrem Koçu’nun yarım kalmış İstanbul Ansiklopedisi’nin basılı 11 cildi ve yayımlanmamış ciltlerinin içerik çalışmalarına dair binlerce belge dijital ortama aktarılıyor.

 

Söyleşi

Gülenay Görekçi

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.