Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

"Murakami Radyosu"ndan bir çalma listesiToplam oy: 12

Murakami’nin müziğe olan sevdası malum. Bir dönem, üniversite eğitimini yarıda bırakıp Tokyo’da caz bar işleten Murakami için müzik hem maraton koşuculuğunun hem de yazıyla ilişkisinin vazgeçilmez bir parçası. İmkansızın Şarkısı’ndan Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları’na, Sahilde Kafka'dan Zemberekkuşu'nun Güncesi'ne romanlarında da müzikle olan ilişkisinin sayısız yansımasını bulup çıkarmak mümkün.

Dünya edebiyatın günümüzdeki en büyük yıldızlarından Murakami, geçtiğimiz günlerde ilk radyo programını da gerçekleştirdi. Tokyo FM’deki “Murakami Radyosu: Koşu & Şarkılar’ başlıklı programda yaklaşık 55 dakikalık bir yayın yapan usta romancı, kitaplarını yazarken kurguyu bir müzik yapıtını oluşturur gibi, bir şarkının ritmi üzerinden düşündüğünü dile getirdi.

 

Murakami'nin caz tutkusunun fitili henüz 15 yaşındayken, 1964 yılında Art Blakey ve The Jazz Messengers'ın Kobe'de verdiği konserle ateşlenmişti. Peter Cat adlı caz barını bundan 10 yıl sonra açacaktı...

 

Tokyo FM'in yayın sonrası paylaştığı fotoğraf

 

 

Murakami’nin yayın boyunca çaldığı 10 parça aşağıda. Şarkıların kendisine ulaşmak isterseniz Hafifmuzik.org'un konuyla ilgili haberine göz atabilirsiniz.

 

  • Donald Fagen with Jeff Yong & the Youngsters – “Madison Time”

 

  • Brian Wilson – “Heigh-Ho / Whistle While You Work / Yo Ho” (A Pirate’s Life for Me)

 

  • The Beach Boys – “Surfin’ USA”

 

  • King Pleasure – “D B Blues”

 

  • Eric Burden & The Animals – “Sky Pilot”  • Joey Ramone – “What A Wonderful World”  • George Harrison – “Between The Devil And The Deep Blue Sea”  • Ben Sidran – “Knockin’ On Heaven’s Door”  • Daryl Hall & John Oates – “Love Train”  • Zacharias – “Light My Fire”

 

 

 

 


 

 

Kaynak: HafifMüzikChicago Suntimes

 

 


 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi açıklandı.

Günışığı Kitaplığı tarafından usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den bu yana düzenlenen öykü yarışması için bu yıl 50’den fazla ilden 500’ün üzerinde öğrenci başvuruda bulundu.

Edebiyatla haşır neşir olan herkesin son 10 yılda adını ezberlediği bir isim Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard. Altı kitaplık Kavgam serisiyle ruhunda arkeolojik bir kazıya girişti ve hislerinin bu yalın ve dürüst dökümü tüm dünyada bir edebiyat fenomenine dönüştü.

 

Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü’nün (AIGA) Design Observer adlı platformla ortaklaşa düzenlediği “yılın 50 kapağı” seçkisi açıklandı. 2017 yılında yayımlanan kitapların değerlendirilmeye alındığı yarışmaya, 23 ülkeden 700 kitap başvurdu.

CerModern'de düzenlenen ve Ankaralı edebiyatseverlerin çağdaş yazınımızın dikkat çekici isimleriyle diyalog imkanı yakaladığı CerEdebiyat Söyleşileri artık geleneksel bir hal almış durumda.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.