Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

"Murakami Radyosu"ndan bir çalma listesiToplam oy: 120

Murakami’nin müziğe olan sevdası malum. Bir dönem, üniversite eğitimini yarıda bırakıp Tokyo’da caz bar işleten Murakami için müzik hem maraton koşuculuğunun hem de yazıyla ilişkisinin vazgeçilmez bir parçası. İmkansızın Şarkısı’ndan Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları’na, Sahilde Kafka'dan Zemberekkuşu'nun Güncesi'ne romanlarında da müzikle olan ilişkisinin sayısız yansımasını bulup çıkarmak mümkün.

Dünya edebiyatın günümüzdeki en büyük yıldızlarından Murakami, geçtiğimiz günlerde ilk radyo programını da gerçekleştirdi. Tokyo FM’deki “Murakami Radyosu: Koşu & Şarkılar’ başlıklı programda yaklaşık 55 dakikalık bir yayın yapan usta romancı, kitaplarını yazarken kurguyu bir müzik yapıtını oluşturur gibi, bir şarkının ritmi üzerinden düşündüğünü dile getirdi.

 

Murakami'nin caz tutkusunun fitili henüz 15 yaşındayken, 1964 yılında Art Blakey ve The Jazz Messengers'ın Kobe'de verdiği konserle ateşlenmişti. Peter Cat adlı caz barını bundan 10 yıl sonra açacaktı...

 

Tokyo FM'in yayın sonrası paylaştığı fotoğraf

 

 

Murakami’nin yayın boyunca çaldığı 10 parça aşağıda. Şarkıların kendisine ulaşmak isterseniz Hafifmuzik.org'un konuyla ilgili haberine göz atabilirsiniz.

 

  • Donald Fagen with Jeff Yong & the Youngsters – “Madison Time”

 

  • Brian Wilson – “Heigh-Ho / Whistle While You Work / Yo Ho” (A Pirate’s Life for Me)

 

  • The Beach Boys – “Surfin’ USA”

 

  • King Pleasure – “D B Blues”

 

  • Eric Burden & The Animals – “Sky Pilot”  • Joey Ramone – “What A Wonderful World”  • George Harrison – “Between The Devil And The Deep Blue Sea”  • Ben Sidran – “Knockin’ On Heaven’s Door”  • Daryl Hall & John Oates – “Love Train”  • Zacharias – “Light My Fire”

 

 

 

 


 

 

Kaynak: HafifMüzikChicago Suntimes

 

 


 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 21 Eylül’e kadar devam eden “Aralıktan Bakmak” sergisi, 19 yy’da İstanbul’un geçirdiği değişim ve dönüşümün en belirgin yaşandığı bölgelerden biri olan Pera’ya odaklanıyor.

Türkçe’de ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları’nın yayımladığı “101 Anekdotta Felsefe Tarihinde Yolculuk” isimli kitabında filozofları, yaşadıkları dönemleri ve düşünce tarihine iz bırakan felsefecilerin fik

Akdeniz, Orta Doğu ve Balkanlar’da üç semavi dinin bir aradalığına dair yapılan antropolojik ve tarihsel araştırma projesi “Paylaşılan Kutsal Mekânlar” Paris, Marakeş ve

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali, 14-22 Haziran tarihleri arasında İzmirlileri, Türkiye’den ve farklı ülkelerden önemli şair ve yazarlarla bir araya getirecek.

2019, Japonya’da “Türk Kültür Yılı” ilan edilirken iki ülkenin tarihî dostluğunun izlerini taşıyan “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lâle Geleneği” sergisi, Tokyo’dan sonra Kyoto Ulusal Sanat Merkezi’nde ziyare

Söyleşi

100. sayımızla birlikte hazırlamaya başlayacağımız Yayınevi Hikâyeleri’nde sözü alternatif işler üreten, okurları edebiyatın özgün örnekleriyle tanıştıran sevdiğimiz yayınevlerine bırakıyoruz.

ŞahaneBirKitap

Sanat eleştirmeni, sanat tarihçisi, ressam, şair, toplumbilimci, düşünür John Ruskin, On Dokuzuncu Yüzyılın Fırtına Bulutu eserinde sanayi devriminin sonuçlarını çevresel yönden ele alıyor.

Editörden

Ütopya fikrinin ortaya çıktığı Ortaçağ Batı’sı, insanlığa karanlık bir gelecek vaat etmesine rağmen, kendi topraklarında doğmuş “rahatsız ruhlar” eliyle her zaman temize çekildi. Birilerinin ütopyası, başka birilerinin distopyası oluyordu çünkü. Batı’nın en parlak ütopyası İngiltere’dir ve ne hikmetse ütopya dediğimiz tür de İngilizler eliyle pazarlanmıştır tüm dünyaya.