Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Nobel Ödüllü yazar 19 yayıncı tarafından reddedildi!Toplam oy: 169

1985 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Fransız yazar Claude Simon'un romanı tam 19 yayıncı tarafından reddedildi!

 

Claude Simon'un hayranı olan yazar ve ressam Serge Volle, adını açıklamak istemeyen bir yazar arkadaşıyla, "Claude Simon günümüzde yaşasa ve yazsaydı, yazdıklarını yayımlatabilir miydi?" sorusundan yola çıkarak bir deney gerçekleştirdi ve yazarın 1962 tarihli Le Palace romanının ilk 50 sayfasını Claude Simon'un adını kullanmadan 19 farklı yayıncıya gönderdi.

 

 

(Fotoğraf: Herve Merliac/AP)

 

Serge Volle'nin ünlü bir yazar olan arkadaşı günümüzde hiçbir yayıncının Claude Simon'un romanını yayımlamaya yanaşmayacağı görüşündeydi. Serge Volle de onun bu iddiasını ilginç bir yöntemle test etmek istemişti. Serge Volle'nin romanın ilk 50 sayfasını gönderdiği 12 yayıncı başvuruyu reddederken 7 yayıncı ise cevap vermeye dahi lüzum görmedi!

 

Volle'nin başvurduğu yayınevlerinden birinin editörü kaleme aldığı ret gerekçesinde, "bitmek bilmez uzunluktaki cümlelerin okuru tümüyle kaybettiğini" belirtiyor, "romanın gerçek bir konusu ve iyi çizilmiş karakterleri olmadığını" da ekliyordu. Serge Volle ise söz konusu olumsuz yanıtların "kolay okunamayan ve çok satılmayan edebiyat eserlerini reddeden" günümüz yayıncılığının materyalist anlayışını ortaya koyduğu görüşünde.

 

Claude Simon, Fransa'da ortaya çıkan ve geleneksel anlamda konu, figür ve tutarlılığa önem vermeyen "Nouveau Roman" (Yeni Roman) akımının öncülerinden sayılıyor ve çoğunlukla sayfalarca süren cümleler içeren Les Géorgiques romanı ile tanınıyor. Fakat bu Simon'un ilk reddedilişi değil. Yazarın Les Géorgiques romanı da Fransa'da birçok yayıncı tarafından reddedildikten sonra, ancak 1981'de basılabilmiş ve bu romanın yayımlanmasından dört yıl sonra da yazar Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

 

Türkçede de Tramvay adlı bir romanı bulunan Claude Simon 6 Temmuz 2005'te hayatını kaybetti.

 

 

 


 

 

 

Kaynak: The Guardian, Le Monde

 


 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Yayıncılık sektörünü buluşturan ve bu alanda küresel çaptaki en önemli etkinliklerden biri olan Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl 10-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 

 

"Sir" unvanına sahip Arthur C. Clarke'ı yalnızca 2001: Bir Uzay Destanı gibi klasikleşmiş yapıtlarıyla değil, Britanya edebiyatında bilimkurgu türüne verdiği destekle de hatırlıyoruz. Clarke'ın 1987 yılında başlattığı ve onun adını taşıyan Arthur C.

Haruki Murakami’nin merakla beklenen yeni romanı, Japonya’da geçtiğimiz yıl Şubat ayında yayımlanmıştı. Penguin Books, kitapla ilgili merak edilen beş noktayı açığa kavuşturmuş:

 

Frank Herbert’ın Dune serisi öylesine büyük bir etki alanına sahip ki, bunu yalnızca bilimkurgu edebiyatıyla sınırlamak imkansız. Hem kurduğu dünya hem de olağanüstü detaycılığıyla eşine az rastlanır bir seviyeye ulaşan Dune'un milyonlarca hayranı yıllardır iyi bir beyazperde uyarlamasının hayalini kuruyor.

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.