Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Norveç'te kıyamet kütüphanesi açıldıToplam oy: 544

Hangi kitapların gelecek nesillere kalıp bir klasiğe dönüşeceği, hangilerinin bu uzun yolda nefessiz kalıp tarihe karışacağı hem büyük bir tartışma hem de merak konusu. Görünüşe bakılırsa Norveç'te bulunan bir kütüphane bu konuda söz sahibi olmaya hazırlanıyor ve sadece gelecek nesillere değil, kıyamet sonrasına kalacak eserlerden oluşan bir seçkiyle dolduruyor raflarını.

 

World Arctic Archive adlı kütüphane, verileri depolarken, daha güvenli olduğu gerekçesiyle diğer depolama ortamları yerine filmler kullanıyor.

 

 

 

Fakat World Arctic Archive dünyadaki tek "kıyamet" kütüphanesi değil. Kuzey Carolina'da da Survivor Library adlı bir kütüphane mevcut. IT uzmanı Rocky Rawlins tarafından kurulan kütüphanede insanoğluna medeniyeti tekrar inşa etmelerinde yol göstermesi amaçlanan, PDF formatında 7000 kitap bulunuyor. Survivor Library'de bulunan kitaplar matematikten tıbba, veterinerlikten astronomiye kadar birçok farklı konuyu kapsıyor.

 

 

 


 

 

 

Kaynak: Bustle

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Bu yıl 5 Nisan’da başlayacak olan 38. İstanbul Film Festivali, yönetmen Stanley Kubrick’i ölümünün 20. yıl dönümünde özel bir bölümle ve Otomatik Portakal göndermeli afişiyle anıyor.

Büyük Türk şairi Fuzûli’nin “Su Kasîdesi” ilk kez dev bir kadroyla Cemal Reşit Rey sahnesinde.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi işbirliği ile bu yıl ilki düzenlenecek ‘İstanbul Öykü Fes

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Yetişkin Eğitimi programlarında bahar dönemi edebiyatçı, şair ve çevirmen Prof. Dr. Cevat Çapan’ın Modern Klasikler konulu dersleriyle sürüyor. 7,14,21 ve 28 Mart tarihlerinde toplam dört hafta sürecek derslerde Bertolt Brecht, Samuel Beckett, Fernando Pessoa ve Pablo Neruda’nın eserlerinden okumalar yapılacak.

Söyleşi

UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne alınan Dede Korkut Hikâyeleri hem Türkler hem dünya kültür tarihi için niçin bu kadar önemli?

 

ŞahaneBirKitap

Svetlana Aleksiyeviç, "yepyeni bir edebi tür" olarak tanımlanan, uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla 2015 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Editörden

Masalların hayallerden beslenen, gerçeklerin dünyasından ayrılan garip bir zemini var. Gerçeklerin dünyasından ayrılsa da, her masal kendi gerçekliğini, daha önce duymayıp, görmediğimiz bir hakikati bize fısıldar. Hakikatin bambaşka yollardan geçebileceğine inandırır; zengin hayaller peşinde, sınırsız âlemlere yolculuk etmenin anahtarlarını sunar bize.