Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Peter D. Thomas Türkiye'ye geliyorToplam oy: 437

Marksist siyaset kuramı, Marksist felsefe, felsefe tarihi ve siyasi düşünce alanlarında yayımlanmış çok sayıda eseri bulunan Peter D. Thomas, aynı zamanda Brunel Üniversitesi (Londra) öğretim üyesi ve Historical Materialism dergisi yayın kurulu üyesi. Gramscian Moment adlı eseriyle Uluslararası Giuseppe Sormani 2011 Büyük Ödülü’nü alan yazarın bu eseri, Dipnot Yayınları tarafından Gramsci Çağı: Felsefe Hegemonya Marksizm başlığıyla Türkçeye kazandırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

İçinde bulunduğumuz çağı Gramsci çağı olarak nitelendiren ve Hapishane Defterleri’ni ve Gramsci hakkındaki literatürü yeni ve özgün bir yaklaşımla değerlendiren Peter Thomas, 10 Aralık Pazartesi günü saat 13:30’da, Siyasal Bilgiler Fakültesi Aziz Köklü Salonu’nda “Gramsci Çağı: Dün, Bugün, Yarın” başlıklı bir konferans verecektir. Dipnot Yayınları ile Mülkiyeliler Birliğinin ortaklaşa düzenlediği bu konferansa katılım ücretsizdir.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi açıklandı.

Günışığı Kitaplığı tarafından usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den bu yana düzenlenen öykü yarışması için bu yıl 50’den fazla ilden 500’ün üzerinde öğrenci başvuruda bulundu.

Edebiyatla haşır neşir olan herkesin son 10 yılda adını ezberlediği bir isim Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard. Altı kitaplık Kavgam serisiyle ruhunda arkeolojik bir kazıya girişti ve hislerinin bu yalın ve dürüst dökümü tüm dünyada bir edebiyat fenomenine dönüştü.

 

Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü’nün (AIGA) Design Observer adlı platformla ortaklaşa düzenlediği “yılın 50 kapağı” seçkisi açıklandı. 2017 yılında yayımlanan kitapların değerlendirilmeye alındığı yarışmaya, 23 ülkeden 700 kitap başvurdu.

CerModern'de düzenlenen ve Ankaralı edebiyatseverlerin çağdaş yazınımızın dikkat çekici isimleriyle diyalog imkanı yakaladığı CerEdebiyat Söyleşileri artık geleneksel bir hal almış durumda.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.