Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Peter D. Thomas Türkiye'ye geliyorToplam oy: 386

Marksist siyaset kuramı, Marksist felsefe, felsefe tarihi ve siyasi düşünce alanlarında yayımlanmış çok sayıda eseri bulunan Peter D. Thomas, aynı zamanda Brunel Üniversitesi (Londra) öğretim üyesi ve Historical Materialism dergisi yayın kurulu üyesi. Gramscian Moment adlı eseriyle Uluslararası Giuseppe Sormani 2011 Büyük Ödülü’nü alan yazarın bu eseri, Dipnot Yayınları tarafından Gramsci Çağı: Felsefe Hegemonya Marksizm başlığıyla Türkçeye kazandırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

İçinde bulunduğumuz çağı Gramsci çağı olarak nitelendiren ve Hapishane Defterleri’ni ve Gramsci hakkındaki literatürü yeni ve özgün bir yaklaşımla değerlendiren Peter Thomas, 10 Aralık Pazartesi günü saat 13:30’da, Siyasal Bilgiler Fakültesi Aziz Köklü Salonu’nda “Gramsci Çağı: Dün, Bugün, Yarın” başlıklı bir konferans verecektir. Dipnot Yayınları ile Mülkiyeliler Birliğinin ortaklaşa düzenlediği bu konferansa katılım ücretsizdir.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Agatha Christie öylesine geniş bir külliyata sahip ki, tüm eserleri televizyona uyarlansa, sırf ona ayrılmış bir kanala ihtiyaç olabilir!

Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'in ilk kez yayımlandığı 1943 yılından hemen önce, 1942'de yazdığı bir aşk mektubu birkaç nedenden dolayı edebiyat dünyasının gündeminde.

Bazı romanlar anlattığı şehirlerle özdeşleşir. Yıllar içinde o şehrin haritasını yeni baştan yazdığı bile olur bu romanların. Dublin ve Ulysses ilişkisi böyledir mesela.

Daily Mail'ın siyasat sayfalarının editörü Senan Molony'nin gazetecilik dışındaki ilgi alanlarının başında Joyce'un Ulysses'i geliyor.

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.