Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Peter D. Thomas Türkiye'ye geliyorToplam oy: 566

Marksist siyaset kuramı, Marksist felsefe, felsefe tarihi ve siyasi düşünce alanlarında yayımlanmış çok sayıda eseri bulunan Peter D. Thomas, aynı zamanda Brunel Üniversitesi (Londra) öğretim üyesi ve Historical Materialism dergisi yayın kurulu üyesi. Gramscian Moment adlı eseriyle Uluslararası Giuseppe Sormani 2011 Büyük Ödülü’nü alan yazarın bu eseri, Dipnot Yayınları tarafından Gramsci Çağı: Felsefe Hegemonya Marksizm başlığıyla Türkçeye kazandırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

İçinde bulunduğumuz çağı Gramsci çağı olarak nitelendiren ve Hapishane Defterleri’ni ve Gramsci hakkındaki literatürü yeni ve özgün bir yaklaşımla değerlendiren Peter Thomas, 10 Aralık Pazartesi günü saat 13:30’da, Siyasal Bilgiler Fakültesi Aziz Köklü Salonu’nda “Gramsci Çağı: Dün, Bugün, Yarın” başlıklı bir konferans verecektir. Dipnot Yayınları ile Mülkiyeliler Birliğinin ortaklaşa düzenlediği bu konferansa katılım ücretsizdir.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. ve Cervantes Enstitüsü işbirliği ile 22-23 Şubat 2019 tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Modern Avrupa'nın ilk romanı olarak kabul edilen Don Kişot’un yazarı Cervantes ile ilgili bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Bu etkinlikle İstanbul “Don Kişot Rotası”nda yer alan şehirler arasına resmen girmiş olacak.

Bosna’nın millî şairi ve Aliya İzzetbegoviç’in yakın arkadaşlarından Cemalettin Latiç için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bir saygı programı düzenleniyor.

1965 ile 1975 yılları arasında İstanbul Ansiklopedisi’ne madde hazırlayan arkeolog, müzeci ve yazar Erdem Yücel, Koçu’nun çalışma yöntemleri ve yayının oluşumuna dair tanıklıklarını anlatacak: “Reşad Ekrem Koçu’yu 1952 yılında Vefa Lisesi’nde tanımıştım.

Bu yıl 4.’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açıyor.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.