Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Su Kasidesi ilk kez CRR Sahnesi’ndeToplam oy: 26

Büyük Türk şairi Fuzûli’nin “Su Kasîdesi” ilk kez dev bir kadroyla Cemal Reşit Rey sahnesinde. CRR Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen’in yöneteceği Su Kasîdesi Oratoryosu çok sesli müzikle İstanbul müziğinin ve Anadolu ruhunun bir araya getirildiği bir eser. Dokuz bölümden oluşan Su Kasidesi Oratoryosunda Klasik Batı enstrümanları, koro, soprano, tenor, Türk Musikisi enstrümanları ve sanatçıları için partisyonlar hazırlanmış. Gecede, orkestra ve saz heyetinin yanı sıra tar’da İsmayıl Zülfükarov, balaban’da Nicat Mesimov, tanbur’da Hakan Talu, kanun’da Turgut Özüfler, ney’de Burcu Karadağ, piyano’da Tutu Aydınoğlu, kemençe'de ise Elvin Novruzov ve Neva Günaydın sahne alacak. Tenor Caner Akın, soprano Bengisu Çimen ve Zabite Aliyeva ise gecede solist olarak yer alacak. Oratoryo 32 beyit ve 9 bölümden oluşuyor. Dokuz bölümden oluşan kasidenin her bölümü için ilgili fasıldan başlıklar alınarak kullanıldı. Bu başlıklar şu şekilde: Gönlümdeki Odlar, Yüzün Gülzar, Gam Günü, Susuzum Sahrada, Ahmed-i Muhtar, Ya Habibillah, Şeb-i Mirac, Dil-i Mecrüh ve Aşk Bu. Su Kasidesi Oratoryosu’nun bestecisi Pike Axunduva. Genel Sanat Yönetmeni ise Aslan Özdemir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kulis

Gülenay Börekçi İntihal mi, Esinlenme mi? ''Ben bu kitabı daha önce okumuştum!''

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.