Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Su Kasidesi ilk kez CRR Sahnesi’ndeToplam oy: 7

Büyük Türk şairi Fuzûli’nin “Su Kasîdesi” ilk kez dev bir kadroyla Cemal Reşit Rey sahnesinde. CRR Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen’in yöneteceği Su Kasîdesi Oratoryosu çok sesli müzikle İstanbul müziğinin ve Anadolu ruhunun bir araya getirildiği bir eser. Dokuz bölümden oluşan Su Kasidesi Oratoryosunda Klasik Batı enstrümanları, koro, soprano, tenor, Türk Musikisi enstrümanları ve sanatçıları için partisyonlar hazırlanmış. Gecede, orkestra ve saz heyetinin yanı sıra tar’da İsmayıl Zülfükarov, balaban’da Nicat Mesimov, tanbur’da Hakan Talu, kanun’da Turgut Özüfler, ney’de Burcu Karadağ, piyano’da Tutu Aydınoğlu, kemençe'de ise Elvin Novruzov ve Neva Günaydın sahne alacak. Tenor Caner Akın, soprano Bengisu Çimen ve Zabite Aliyeva ise gecede solist olarak yer alacak. Oratoryo 32 beyit ve 9 bölümden oluşuyor. Dokuz bölümden oluşan kasidenin her bölümü için ilgili fasıldan başlıklar alınarak kullanıldı. Bu başlıklar şu şekilde: Gönlümdeki Odlar, Yüzün Gülzar, Gam Günü, Susuzum Sahrada, Ahmed-i Muhtar, Ya Habibillah, Şeb-i Mirac, Dil-i Mecrüh ve Aşk Bu. Su Kasidesi Oratoryosu’nun bestecisi Pike Axunduva. Genel Sanat Yönetmeni ise Aslan Özdemir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Yalnızca filmleriyle değil fotoğraflarıyla da sevdiğimiz yönetmen, senarist ve fotoğrafçı N

Faruk Duman, hep kitap etiketiyle yayımlanan, “Sus Barbatus!”

Pera Film, Mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında 18 Mayıs Cumartesi Türkiye’de yer alan bakanlığa bağlı 49 müze saat 23.00’e kadar ziyarete açık. Üstelik normal kapanış saatinden itibaren girişler herkese ücretsiz.

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.