Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Ulusal Kitap Ödülü sahiplerini bulduToplam oy: 222

Amerika'nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Ulusal Kitap Ödülü sahiplerini buldu. Daha evvel 2011 yılında Salvage the Bones adlı kitabıyla ödüle değer görülen Jesmyn Ward bu kez Sing, Unburied, Sing adlı kitabıyla kurgu dalında ödülün sahibi oldu.

 

 

 

Jesmyn Ward, ödülü kabul ederken yaptığı konuşmada, "Kariyerim boyunca ne zaman reddedilsem altmetin şuydu: 'İnsanlar bunu okumaz, çünkü evrensel hikayeler değiller.' Yoksullar, siyahlar ya da güneyliler üzerine yazdığım için mi böyle düşünülüyordu bilmiyorum ama kariyerimde aşama kaydettim. Hâlâ zaman zaman bu zihniyetle karşı karşıya geliyorum," ifadelerini kullandı.

 

Adaylar arasında Türkçede Bedel adlı bir romanı olan Elliot Ackerman, Lisa Ko, Min Jin Lee ve Carmen Maria Machado de bulunuyordu.

 

Kurgu dışı kategorisinde ise Rus asıllı Amerikalı gazeteci Masha Gessen The Future is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia adlı kitabıyla ödüle değer görüldü. Gessen konuşmasında "Rusya ile ilgili bir kitabın Ulusal Kitap Ödülü uzun listesine ya da kısa listesine kalacağını hiç tahmin etmezdim tabii ama elbette durumlar değişiyor," ifadelerini kullandı.

 

Şiir kategorisinde Half-light: Collected Poems 1965-2016 adlı kitabıyla ödüle layık görülen Frank Bidart ise yaşına dikkat çekerek, "Geçen ay, diğer adayların hemen hepsinden en az iki kat yaşlı olduğumu fark ettim. Ben şiir yazarak hayatta kaldım," dedi.

 

Genç yetişkin edebiyatı kategorisinde ise Robin Benway, Far from the Tree adlı kitabıyla ödülün sahibi oldu.

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: The Guardian

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Mart ayında Can Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini devralan Cem Akaş Twitter hesabından yayınevinin projelerinden birini duyurdu.

Napoli Dörtlemesiyle tüm dünyanın tanıdığı bir isme dönüşen Elena Ferrante bir süredir The Guardian’da makaleler kaleme alıyor. Ferrante, geçtiğimiz hafta gazetedeki köşesinde, Napoli romanlarından önce yazdığı The Lost Daughter adlı kitabının sinemaya uyarlanacağını duyurdu.

Necip Fazıl Kısakürek anısına her yıl sanat, fikir ve edebiyat dünyasından isimlere takdim edilen ve 2014 yılından bu yana Star Gazetesi tarafından düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri'nin bu yılki kazananları açıklandı.

Seçici kurul Beşir Ayvazoğlu, M. Fatih Andı, Osman Konuk, Turan Karataş ve Necip Tosun'dan oluşuyordu.

Virginia Woolf’un döneminde fotoğraflarla ilişkimiz bugünkü düzeyinden çok uzaktı elbette, ancak Woolf bir bakıma şanslıydı, zira etrafında, o dönem fotoğraf konusunda nam salmış isimler vardı. Örneğin, Britanya fotoğrafçılığının en önemli figürlerinden Julia Margaret Cameron, Woolf’un annesi Julia Jackson’ın kuzeniydi ve ailenin pek çok fotoğrafına imza atmıştı.

Erlend Loe’nin Yapı Kredi Yayınları etiketiyle Türkçeye Dilek Başak tarafından kazandırılan Doppler ve Bildiğimiz Dünyanın Sonu kitapları büyük ilgi görmüştü. Uluslararası arenada da hicivci üslubuyla dikkat çeken Norveçli yazar, Yapı Kredi Yayınları’nın yeni sezon etkinlikleri kapsamında İstanbul’da edebiyatseverlerle buluşacak.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.