Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Ulusal Kitap Ödülü sahiplerini bulduToplam oy: 175

Amerika'nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Ulusal Kitap Ödülü sahiplerini buldu. Daha evvel 2011 yılında Salvage the Bones adlı kitabıyla ödüle değer görülen Jesmyn Ward bu kez Sing, Unburied, Sing adlı kitabıyla kurgu dalında ödülün sahibi oldu.

 

 

 

Jesmyn Ward, ödülü kabul ederken yaptığı konuşmada, "Kariyerim boyunca ne zaman reddedilsem altmetin şuydu: 'İnsanlar bunu okumaz, çünkü evrensel hikayeler değiller.' Yoksullar, siyahlar ya da güneyliler üzerine yazdığım için mi böyle düşünülüyordu bilmiyorum ama kariyerimde aşama kaydettim. Hâlâ zaman zaman bu zihniyetle karşı karşıya geliyorum," ifadelerini kullandı.

 

Adaylar arasında Türkçede Bedel adlı bir romanı olan Elliot Ackerman, Lisa Ko, Min Jin Lee ve Carmen Maria Machado de bulunuyordu.

 

Kurgu dışı kategorisinde ise Rus asıllı Amerikalı gazeteci Masha Gessen The Future is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia adlı kitabıyla ödüle değer görüldü. Gessen konuşmasında "Rusya ile ilgili bir kitabın Ulusal Kitap Ödülü uzun listesine ya da kısa listesine kalacağını hiç tahmin etmezdim tabii ama elbette durumlar değişiyor," ifadelerini kullandı.

 

Şiir kategorisinde Half-light: Collected Poems 1965-2016 adlı kitabıyla ödüle layık görülen Frank Bidart ise yaşına dikkat çekerek, "Geçen ay, diğer adayların hemen hepsinden en az iki kat yaşlı olduğumu fark ettim. Ben şiir yazarak hayatta kaldım," dedi.

 

Genç yetişkin edebiyatı kategorisinde ise Robin Benway, Far from the Tree adlı kitabıyla ödülün sahibi oldu.

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: The Guardian

 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Haruki Murakami’nin merakla beklenen yeni romanı, Japonya’da geçtiğimiz yıl Şubat ayında yayımlanmıştı. Penguin Books, kitapla ilgili merak edilen beş noktayı açığa kavuşturmuş:

 

Frank Herbert’ın Dune serisi öylesine büyük bir etki alanına sahip ki, bunu yalnızca bilimkurgu edebiyatıyla sınırlamak imkansız. Hem kurduğu dünya hem de olağanüstü detaycılığıyla eşine az rastlanır bir seviyeye ulaşan Dune'un milyonlarca hayranı yıllardır iyi bir beyazperde uyarlamasının hayalini kuruyor.

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 

Yuval Noah Harari'nin 70 bin yıl öncesinden başlayarak Homo Sapiens türünün nasıl diğer türler arasından sıyrılıp yeryüzüne hakim olduğunu anlatan kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, hiç kuşkusuz kürsel bir fenomen haline geldi.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.