Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Ve yardımcı rollerde: Kitapçılar!



Toplam oy: 743

Bazen romantik komedilerde, bazen fantastik filmlerde, klasiklerde, çizgi filmlerde... Aslına bakarsanız, izleyip, bayıldığımız pek çok filmde yer alan mekanlardan biri olmuştur kitapçılar. Gizem doludur, huzurludur, romantiktir, bilinmeyenlere, merak edilenlere açılan bir kapıdır, büyülüdür. İşte karşınızda, kitapçılarda geçen sahneleri olan filmler!

 

 

 

 

 

 

 

 

Nothing Hill (1999)

 

 

Kitapçının da bir nevi başrol oynadığı filmlerden biri. Garip huylara sahip bir çalışanı, ününe ün katan bir müşterisi ve yakışıklı patronuyla, bu kitapçı pek çok çekici unsuru bünyesinde barındırıyor.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Mesajınız Var (1998)

 

 

Dev kitabevi zincirlerinin "kötü adam" olarak görüldüğü zamanlar vardı, hatırlar mısınız? Kathleen Kelly de onlardan biriydi ve çok güzel bir kitapçısı vardı.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Dokuzuncu Kapı (1999)

 

 

Filmde yer alan bir kitapçıdan daha havalı bir şey varsa, bu da, bir kapısı cehenneme açılan bir kitapçıdır herhalde!

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Hugo (2011)

 

 

Bu kitapçıda, arayıp da bulunamayanlar, çeşitli el yazmaları, deri kaplı kitaplar, ne ararsanız mevcut. Yüksek beklentileri karşılamaması imkansız.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Harry Potter ve Sırlar Odası

 

 

Ejderhalarla ilgili birçok bilgiye ulaşabileceğiniz, büyücülüğün sırlarını öğrenebileceğiniz bir kitapçıya gitmek istemez miydiniz?

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Bitmeyecek Öykü (1984)

 

 

Duvardaki delikten geçerek ulaşabildiğiniz bir kitapçı... İçinde, "kötü adam"ı bulamadığınız bir kitap... Oldukça ilgi çekici!

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Harry Sally ile Tanışınca (1987)

 

 

"Kişisel Gelişim bölümünden biri seni gözetliyor." Acaba bu filmi seyrettikten sonra kaç kişi, kitapçıda dolaşırken şöyle bir etrafına bakmıştır?

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Gün Batmadan (2004)

 

 

Paris'te bulunan bu efsanevi kitapçının, Shakespeare and Co.'nun kullanıldığı tek film bu sanıyoruz.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Şahane Macera (1957)

 

 

Fred Astaire'ın model arayışında olan bir fotoğrafçıyı oynadığı ve şans eseri, bir kitapçıda çalışan Audrey Hepburn'e rastladığı bu müzikalde de, kitaplar dolusu raflar yardımcı oyuncu rolündeler.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Sil Baştan (2004)

 

 

En çok akılda kalan sahnelerden biri, Clementine ile Joel'in, Clementine'ın çalıştığı kitapçıda yaptıkları konuşma olabilir.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Manhattan (1979)

 

 

Manhattan'daki kitapçılarda geçen birkaç film var, ama bu film, hem Woody Allen, hem de Meryl Streep'li sahneleriyle aralarından galip gelmeyi başarıyor.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Güzel ve Çirkin (1991)

 

 

Çok romantik bir çizgi film gibi gelmeyebilir, ancak Güzel ve Çirkin'de çok güzel bir kütüphane ve kitapçı sahneleri mevcut. Bu da bize yetiyor da artıyor bile.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Desperado (1995)

 

 

 

Audrey Hepburn'ü, bir kitapçıda çalışan en güzel kadın oyuncu olarak kabul edersek, ikincisi de muhtemelen Salma Hayek olurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DDD

 

Yorumlar

Yorum Gönder


melekler şehrini nasıl unutabilirsiniz kiii :)

53%
47%
Beğendim.

Çok güzel. Shakespare and Co. Before Sunset'in yanısıra çok kısa bir sahnede Julie and Julia'da da görülür.

57%
43%

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Bosna’nın millî şairi ve Aliya İzzetbegoviç’in yakın arkadaşlarından Cemalettin Latiç için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bir saygı programı düzenleniyor.

1965 ile 1975 yılları arasında İstanbul Ansiklopedisi’ne madde hazırlayan arkeolog, müzeci ve yazar Erdem Yücel, Koçu’nun çalışma yöntemleri ve yayının oluşumuna dair tanıklıklarını anlatacak: “Reşad Ekrem Koçu’yu 1952 yılında Vefa Lisesi’nde tanımıştım.

Bu yıl 4.’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açıyor.

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin on birincisi 12 Şubat 2019 Salı günü başlıyor. Onursal Başkanlığı’nı Doğan Hızlan’ın yaptığı Uluslararası İstanbul Şiir Festivali’ne bu yıl, 12’si yurtdışından, 11’i Türkiye’den olmak üzere toplam 23 şair ve yazar katılıyor.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.