Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Ve yardımcı rollerde: Kitapçılar!Toplam oy: 714

Bazen romantik komedilerde, bazen fantastik filmlerde, klasiklerde, çizgi filmlerde... Aslına bakarsanız, izleyip, bayıldığımız pek çok filmde yer alan mekanlardan biri olmuştur kitapçılar. Gizem doludur, huzurludur, romantiktir, bilinmeyenlere, merak edilenlere açılan bir kapıdır, büyülüdür. İşte karşınızda, kitapçılarda geçen sahneleri olan filmler!

 

 

 

 

 

 

 

 

Nothing Hill (1999)

 

 

Kitapçının da bir nevi başrol oynadığı filmlerden biri. Garip huylara sahip bir çalışanı, ününe ün katan bir müşterisi ve yakışıklı patronuyla, bu kitapçı pek çok çekici unsuru bünyesinde barındırıyor.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Mesajınız Var (1998)

 

 

Dev kitabevi zincirlerinin "kötü adam" olarak görüldüğü zamanlar vardı, hatırlar mısınız? Kathleen Kelly de onlardan biriydi ve çok güzel bir kitapçısı vardı.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Dokuzuncu Kapı (1999)

 

 

Filmde yer alan bir kitapçıdan daha havalı bir şey varsa, bu da, bir kapısı cehenneme açılan bir kitapçıdır herhalde!

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Hugo (2011)

 

 

Bu kitapçıda, arayıp da bulunamayanlar, çeşitli el yazmaları, deri kaplı kitaplar, ne ararsanız mevcut. Yüksek beklentileri karşılamaması imkansız.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Harry Potter ve Sırlar Odası

 

 

Ejderhalarla ilgili birçok bilgiye ulaşabileceğiniz, büyücülüğün sırlarını öğrenebileceğiniz bir kitapçıya gitmek istemez miydiniz?

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Bitmeyecek Öykü (1984)

 

 

Duvardaki delikten geçerek ulaşabildiğiniz bir kitapçı... İçinde, "kötü adam"ı bulamadığınız bir kitap... Oldukça ilgi çekici!

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Harry Sally ile Tanışınca (1987)

 

 

"Kişisel Gelişim bölümünden biri seni gözetliyor." Acaba bu filmi seyrettikten sonra kaç kişi, kitapçıda dolaşırken şöyle bir etrafına bakmıştır?

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Gün Batmadan (2004)

 

 

Paris'te bulunan bu efsanevi kitapçının, Shakespeare and Co.'nun kullanıldığı tek film bu sanıyoruz.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Şahane Macera (1957)

 

 

Fred Astaire'ın model arayışında olan bir fotoğrafçıyı oynadığı ve şans eseri, bir kitapçıda çalışan Audrey Hepburn'e rastladığı bu müzikalde de, kitaplar dolusu raflar yardımcı oyuncu rolündeler.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Sil Baştan (2004)

 

 

En çok akılda kalan sahnelerden biri, Clementine ile Joel'in, Clementine'ın çalıştığı kitapçıda yaptıkları konuşma olabilir.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Manhattan (1979)

 

 

Manhattan'daki kitapçılarda geçen birkaç film var, ama bu film, hem Woody Allen, hem de Meryl Streep'li sahneleriyle aralarından galip gelmeyi başarıyor.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Güzel ve Çirkin (1991)

 

 

Çok romantik bir çizgi film gibi gelmeyebilir, ancak Güzel ve Çirkin'de çok güzel bir kütüphane ve kitapçı sahneleri mevcut. Bu da bize yetiyor da artıyor bile.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Desperado (1995)

 

 

 

Audrey Hepburn'ü, bir kitapçıda çalışan en güzel kadın oyuncu olarak kabul edersek, ikincisi de muhtemelen Salma Hayek olurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DDD

 

Yorumlar

Yorum Gönder


melekler şehrini nasıl unutabilirsiniz kiii :)

54%
46%

Çok güzel. Shakespare and Co. Before Sunset'in yanısıra çok kısa bir sahnede Julie and Julia'da da görülür.

58%
42%

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Tarih alanındaki uluslararası çalışmalarıyla tanınan bilim insanı Prof. Dr. Sanjay Subrahmanyam, bir konferans için Türkiye'ye geliyor.

 

Necip Fazıl Kısakürek’in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star gazetesi tarafından düzenlenen “Necip Fazıl Ödülleri” törenle sahiplerini buluyor.

 

Modern Türk edebiyatında bir dönüm noktası olarak nitelendirilen usta yazar Sait Faik Abasıyanık’ın beş farklı hikâyesinin radyo tiyatrosu formatıyla sahneleneceği, 17 Aralık’ta İş Sanat sahnesinde gerçekleşecek “Şehir Amber Kokacak” dinletisi İstanbullu sanatseverleri bekliyor.

 

Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90'ıncı yılı dolayısıyla Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Keçiören Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde "Ömür Var Asra Bedel" etkinliği düzenlendi.

 

 

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen “Mağara Resimlerinden Emojiye Resim Okumaları” seminerleri İsmail Erdoğan ve Samed Karagöz’le devam ediyor. Ekim ayından beri devam eden etkinlik, 17, 24 ve 31 Aralık Pazartesi saat 18.00’de Balaban Tekkesi Kültür Evi’nde.

 

Söyleşi

Selim İleri ile edebiyat ve hayat hakkında

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.