Ve yardımcı rollerde: Kitapçılar! | www.sabitfikir.com
Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Ve yardımcı rollerde: Kitapçılar!Toplam oy: 619

Bazen romantik komedilerde, bazen fantastik filmlerde, klasiklerde, çizgi filmlerde... Aslına bakarsanız, izleyip, bayıldığımız pek çok filmde yer alan mekanlardan biri olmuştur kitapçılar. Gizem doludur, huzurludur, romantiktir, bilinmeyenlere, merak edilenlere açılan bir kapıdır, büyülüdür. İşte karşınızda, kitapçılarda geçen sahneleri olan filmler!

 

 

 

 

 

 

 

 

Nothing Hill (1999)

 

 

Kitapçının da bir nevi başrol oynadığı filmlerden biri. Garip huylara sahip bir çalışanı, ününe ün katan bir müşterisi ve yakışıklı patronuyla, bu kitapçı pek çok çekici unsuru bünyesinde barındırıyor.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Mesajınız Var (1998)

 

 

Dev kitabevi zincirlerinin "kötü adam" olarak görüldüğü zamanlar vardı, hatırlar mısınız? Kathleen Kelly de onlardan biriydi ve çok güzel bir kitapçısı vardı.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Dokuzuncu Kapı (1999)

 

 

Filmde yer alan bir kitapçıdan daha havalı bir şey varsa, bu da, bir kapısı cehenneme açılan bir kitapçıdır herhalde!

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Hugo (2011)

 

 

Bu kitapçıda, arayıp da bulunamayanlar, çeşitli el yazmaları, deri kaplı kitaplar, ne ararsanız mevcut. Yüksek beklentileri karşılamaması imkansız.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Harry Potter ve Sırlar Odası

 

 

Ejderhalarla ilgili birçok bilgiye ulaşabileceğiniz, büyücülüğün sırlarını öğrenebileceğiniz bir kitapçıya gitmek istemez miydiniz?

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Bitmeyecek Öykü (1984)

 

 

Duvardaki delikten geçerek ulaşabildiğiniz bir kitapçı... İçinde, "kötü adam"ı bulamadığınız bir kitap... Oldukça ilgi çekici!

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Harry Sally ile Tanışınca (1987)

 

 

"Kişisel Gelişim bölümünden biri seni gözetliyor." Acaba bu filmi seyrettikten sonra kaç kişi, kitapçıda dolaşırken şöyle bir etrafına bakmıştır?

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Gün Batmadan (2004)

 

 

Paris'te bulunan bu efsanevi kitapçının, Shakespeare and Co.'nun kullanıldığı tek film bu sanıyoruz.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Şahane Macera (1957)

 

 

Fred Astaire'ın model arayışında olan bir fotoğrafçıyı oynadığı ve şans eseri, bir kitapçıda çalışan Audrey Hepburn'e rastladığı bu müzikalde de, kitaplar dolusu raflar yardımcı oyuncu rolündeler.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Sil Baştan (2004)

 

 

En çok akılda kalan sahnelerden biri, Clementine ile Joel'in, Clementine'ın çalıştığı kitapçıda yaptıkları konuşma olabilir.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Manhattan (1979)

 

 

Manhattan'daki kitapçılarda geçen birkaç film var, ama bu film, hem Woody Allen, hem de Meryl Streep'li sahneleriyle aralarından galip gelmeyi başarıyor.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Güzel ve Çirkin (1991)

 

 

Çok romantik bir çizgi film gibi gelmeyebilir, ancak Güzel ve Çirkin'de çok güzel bir kütüphane ve kitapçı sahneleri mevcut. Bu da bize yetiyor da artıyor bile.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Desperado (1995)

 

 

 

Audrey Hepburn'ü, bir kitapçıda çalışan en güzel kadın oyuncu olarak kabul edersek, ikincisi de muhtemelen Salma Hayek olurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DDD

 

Yorumlar

Yorum Gönder


melekler şehrini nasıl unutabilirsiniz kiii :)

52%
48%
Beğenmedim.

Çok güzel. Shakespare and Co. Before Sunset'in yanısıra çok kısa bir sahnede Julie and Julia'da da görülür.

56%
44%

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Orwell’in totaliter bir rejim alegorisi kurduğu Hayvan Çiftliği’nden şu cümle pek çoğumuzun aklındadır: "Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşit!" Kolayca insanlara uyarlanabilecek bir önerme.

2001 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen V.S. Naipaul, pek çok açıdan tam da çağımızın yazarıydı. Hint asıllı edebiyatçı, Trinidad ve Tabogo adalarında doğdu, Oxford'da öğrenim gördü ve yaşamının büyük bir kısmını İngiltere'de geçirdi. Sınırları, kimlikleri bulandıran hayatı her daim hareket halindeydi.

 

Murakami’nin müziğe olan sevdası malum. Bir dönem, üniversite eğitimini yarıda bırakıp Tokyo’da caz bar işleten Murakami için müzik hem maraton koşuculuğunun hem de yazıyla ilişkisinin vazgeçilmez bir parçası.

Pek çoğumuzun Kurt Vonnegut’la tanışması Mezbaha No. 5 ile olmuştur. Kendisi de II.

Sylvia Plath yaşamı boyunca yalnızca tek bir roman yazmış, onu da bir mahlasla yayımlatmıştı. Yarı otobiyografik romanı Sırça Fanus’un ismini de onun yazarını da bugün tüm edebiyat dünyası ezbere biliyor.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.