Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yapay zeka Harry Potter'ın devamını yazdıToplam oy: 185

Günden güne gelişen yapay zeka teknolojisi insanoğlunu şaşırtmaya devam ediyor. Harry Potter hayranlarının sıkça karşılaştığı ve aşina olduğu hayran kurgularına bir yenisi eklendi, fakat bir farkla: Bu hikayenin yazarı bir yapay zeka!

 

Harry Potter serisinin tüm kitaplarını "okuyan" bir yapay zeka Jamie Brew adlı yazılımcı tarafından tasarlanan ve akıllı telefonların klavyelerindeki kelime tahmin etme özelliğine benzer bir algoritma ile yeni bir Harry Potter öyküsüne imza attı. "Harry Potter and the Portrait of What Looked Like a Large Pile of Ash" (Harry Potter ve Büyük Bir Kül Yığını Gibi Görünenlerin Portresi) adını taşıyan öykü üç sayfa uzunluğunda ve hayli ilginç.

 

 

Ancak yapay zekanın bir başyapıta imza attığını iddia etmek güç, zira ortaya çıkan yeni öykü bir hayli absürt. Hikayede Harry Potter hayranlarının yakından tanıdığı Ölüm Yiyenler'den biri üzerinde "Hermione nasıl dans edildiğini unuttu!" yazan bir tişört giyiyor, Ron bir yandan deli gibi dans ederken örümcek yığınına dönüşüyor ve  Hermione'nin ailesini yemeye başlıyor!

 

 

Ortaya çıkan hikaye her ne kadar kulağa absürt ve anlamsız gelse de yapay zeka teknolojisinin geleceği hakkında oldukça önemli bir gelişme. Öyle ki, geleceğin yazarlarının yapay zekalar olma ihtimalini dahi düşündürüyor!

 

 


 

 

 

Kaynak: The Verge

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Yıllık yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü sekizinci yılında, kitaplara ve edebiyata emek verenleri Kadir Has Üniversitesi’nde bir araya getirdi. Günışığı Kitaplığı’nın 2011’den beri düzenlediği konferans, bu yıl da yayıncılık ve edebiyat dünyasının nabzını tuttu.

Siyah-beyaz fotoğraflarıyla toplumsal hafızamızın oluşumunda önemli bir yeri olan, fotoğraf sanatı denince bu topraklarda akla gelen ilk isim Ara Güler 90 yaşında hayata veda etti.

 

İngilizce edebiyatın en prestijli ödüllerinden Man Booker'ı kazanan isim 16 Ekim gecesi açıklandı. Milkman adlı romanıyla ödüle layık görülen Anna Burns, yaklaşık 50 bin pound para ödülünün sahibi olurken, pek çok otoriteyi şaşırtmayı başardı.

 

Dergimizin yazarlarından Tuğçe Isıyel ve Ahmet Ergenç'in yürütücülüğünü üstlendiği "Edebiyat ve Delilik - Bir Eleştirel Okuma Atölyesi" 8 Kasım'da başlayacak ve dört hafta sürecek.

Mart ayında Can Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini devralan Cem Akaş Twitter hesabından yayınevinin projelerinden birini duyurdu.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.