Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yapay zeka Harry Potter'ın devamını yazdıToplam oy: 125

Günden güne gelişen yapay zeka teknolojisi insanoğlunu şaşırtmaya devam ediyor. Harry Potter hayranlarının sıkça karşılaştığı ve aşina olduğu hayran kurgularına bir yenisi eklendi, fakat bir farkla: Bu hikayenin yazarı bir yapay zeka!

 

Harry Potter serisinin tüm kitaplarını "okuyan" bir yapay zeka Jamie Brew adlı yazılımcı tarafından tasarlanan ve akıllı telefonların klavyelerindeki kelime tahmin etme özelliğine benzer bir algoritma ile yeni bir Harry Potter öyküsüne imza attı. "Harry Potter and the Portrait of What Looked Like a Large Pile of Ash" (Harry Potter ve Büyük Bir Kül Yığını Gibi Görünenlerin Portresi) adını taşıyan öykü üç sayfa uzunluğunda ve hayli ilginç.

 

 

Ancak yapay zekanın bir başyapıta imza attığını iddia etmek güç, zira ortaya çıkan yeni öykü bir hayli absürt. Hikayede Harry Potter hayranlarının yakından tanıdığı Ölüm Yiyenler'den biri üzerinde "Hermione nasıl dans edildiğini unuttu!" yazan bir tişört giyiyor, Ron bir yandan deli gibi dans ederken örümcek yığınına dönüşüyor ve  Hermione'nin ailesini yemeye başlıyor!

 

 

Ortaya çıkan hikaye her ne kadar kulağa absürt ve anlamsız gelse de yapay zeka teknolojisinin geleceği hakkında oldukça önemli bir gelişme. Öyle ki, geleceğin yazarlarının yapay zekalar olma ihtimalini dahi düşündürüyor!

 

 


 

 

 

Kaynak: The Verge

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 

Yuval Noah Harari'nin 70 bin yıl öncesinden başlayarak Homo Sapiens türünün nasıl diğer türler arasından sıyrılıp yeryüzüne hakim olduğunu anlatan kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, hiç kuşkusuz kürsel bir fenomen haline geldi.

Yunanistan'da bulunan Olympia Antik Kenti'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık üç yıl süren kazılarda, hem arkeologları hem de edebiyat tarihçilerini ilgilendiren bir kil tablet keşfedildi. BBC'nin haberine göre, tabletin üzerine kazılı olan 13 satır, Homeros'un destanı Odysseia'ya ait.

 

Dijital yayın platformu Hulu, Stephen King külliyatına saygı duruşunda bulunan yeni bir diziyle heyecan yarattı. Yapımcılığını J.J. Abrams ve Stephen King’in üstlendiği Castle Rock adlı dizide King’in sevilen pek çok karakterinin yolları psikolojik gerilim türündeki özgün bir hikayeyle kesişecek.

 

Robert Galbraith ismi size tanıdık geldi mi? Pegasus Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan Cormoran Strike serisinin yazarı olan bu şahıs J.K. Rowling'den başkası değil aslına bakarsanız!

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.