Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yapım aşamasında bir proje: Türkiye roman haritasıToplam oy: 73

Bazı romanlar anlattığı şehirlerle özdeşleşir. Yıllar içinde o şehrin haritasını yeni baştan yazdığı bile olur bu romanların. Dublin ve Ulysses ilişkisi böyledir mesela. İstanbul denince Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur'unun, sonra da belki Orhan Pamuk'un Kara Kitap'ının akla gelmesi de böyle bir durumdur.

 

Twitter'da Aysenur isimli bir kullanıcının projesi de Türkiye'yi il il bölümleyerek, şehirlerle özdeşleşmiş romanların haritasını çıkarma amacı taşıyor. Hayli iddialı bir işe girişen "Türkiye Roman Haritası" isimli proje, yorumlardan da  anlaşılacağı üzere, epey ilgi çekmekle birlikte pek çok eleştiriyle de karşı karşıya kalmış.

 

Haritaya bakınca ilk göze çarpan, İnce Memed'in yokluğu. Bazı şehirlerin halen boş olması da yine dikkat çekiyor.

 

Ancak projenin sahiplerinin bunun interaktif bir harita olmasına, gelen önerilerle haritayı sürekli yenilemeye niyetli olduğunu unutmamak gerek. Projenin tasarımındaki özene şehirlerle romanlar arasındaki eşleşmeler hususunda da erişilmesi dileğiyle...

 

 

 

 

 

Haritaya bu adresten ulaşabilirsiniz: www.turkiyeromanharitasi.com

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Tarih alanındaki uluslararası çalışmalarıyla tanınan bilim insanı Prof. Dr. Sanjay Subrahmanyam, bir konferans için Türkiye'ye geliyor.

 

Necip Fazıl Kısakürek’in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star gazetesi tarafından düzenlenen “Necip Fazıl Ödülleri” törenle sahiplerini buluyor.

 

Modern Türk edebiyatında bir dönüm noktası olarak nitelendirilen usta yazar Sait Faik Abasıyanık’ın beş farklı hikâyesinin radyo tiyatrosu formatıyla sahneleneceği, 17 Aralık’ta İş Sanat sahnesinde gerçekleşecek “Şehir Amber Kokacak” dinletisi İstanbullu sanatseverleri bekliyor.

 

Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90'ıncı yılı dolayısıyla Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Keçiören Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde "Ömür Var Asra Bedel" etkinliği düzenlendi.

 

 

Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen “Mağara Resimlerinden Emojiye Resim Okumaları” seminerleri İsmail Erdoğan ve Samed Karagöz’le devam ediyor. Ekim ayından beri devam eden etkinlik, 17, 24 ve 31 Aralık Pazartesi saat 18.00’de Balaban Tekkesi Kültür Evi’nde.

 

Söyleşi

Selim İleri ile edebiyat ve hayat hakkında

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.