Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yeni bir Ursula Le Guin uyarlaması yolda!Toplam oy: 67

Ursula K. Le Guin yaşamı boyunca sinema ve televizyon uyarlamalarına mesafeli olmuştu, ancak fantazya ve bilimkurgunun erdemli sesini kaybetmemizin ardından, onun metinlerinden ilham alan projelerin sayısı da günbegün artıyor. Buna da pek azımız itiraz edebilir belli ki! Onun hakkında her gün bir şey okusak/izlesek sıkılmayız.

Usta yazarın yaşamına odaklanan ve bütçesi kitle fonlaması yöntemiyle oluşturulan Worlds of Ursula K. Le Guin adlı belgeselin ilk fragmanı bile büyük heyecan dalgası yaratmıştı. Mayıs ayındda, Le Guin’in fantastik edebiyata en büyük miraslarından Yerdeniz serisinin yeni bir uyarlamayla (bu kez umarız hak ettiği bir filmle) salonlara konuk olacağı haberi de yine okurlarını umutlandırmıştı.

Şimdiki haberimiz ise, Le Guin’in 1968’de yayımlanan bir bilimkurgu öyküsüyle alakalı. “Nive Lives” adlı öykü, Libra adlı gezegende çalışan Martin ve Pugh adlı iki karakter etrafında dönüyor. Gezegendeki kaynakları keşfetmek üzere görevlendirilen ikili, burada çalışan işçilerin gerçek kimlikleriyle karşılaşınca, kendi benliklerini de sorgulamaya başlıyor. Le Guin’in çoğu öyküsü gibi bu bilimkurgu metni de, kendi kimliğini keşfe çıkma, insan olmanın özünü sorgulama gibi temalara sahip.

 

Bir an önce izlemek istediğimiz Worlds of Ursula K. Le Guin belgesinden bir kare

 


Kara mizah tonu baskın olan “Nive Lives”ı beyazperdeye uyarlayacak İngiliz ekipte, daha çok komedi dizileriyle dikkat çeken Siri Rodnes ve Tom Baden yer alacak.

 

 

 


 Kaynak: Deadline

 

 


 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 21 Eylül’e kadar devam eden “Aralıktan Bakmak” sergisi, 19 yy’da İstanbul’un geçirdiği değişim ve dönüşümün en belirgin yaşandığı bölgelerden biri olan Pera’ya odaklanıyor.

Türkçe’de ilk kez VakıfBank Kültür Yayınları’nın yayımladığı “101 Anekdotta Felsefe Tarihinde Yolculuk” isimli kitabında filozofları, yaşadıkları dönemleri ve düşünce tarihine iz bırakan felsefecilerin fik

Akdeniz, Orta Doğu ve Balkanlar’da üç semavi dinin bir aradalığına dair yapılan antropolojik ve tarihsel araştırma projesi “Paylaşılan Kutsal Mekânlar” Paris, Marakeş ve

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali, 14-22 Haziran tarihleri arasında İzmirlileri, Türkiye’den ve farklı ülkelerden önemli şair ve yazarlarla bir araya getirecek.

2019, Japonya’da “Türk Kültür Yılı” ilan edilirken iki ülkenin tarihî dostluğunun izlerini taşıyan “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lâle Geleneği” sergisi, Tokyo’dan sonra Kyoto Ulusal Sanat Merkezi’nde ziyare

Söyleşi

100. sayımızla birlikte hazırlamaya başlayacağımız Yayınevi Hikâyeleri’nde sözü alternatif işler üreten, okurları edebiyatın özgün örnekleriyle tanıştıran sevdiğimiz yayınevlerine bırakıyoruz.

ŞahaneBirKitap

Sanat eleştirmeni, sanat tarihçisi, ressam, şair, toplumbilimci, düşünür John Ruskin, On Dokuzuncu Yüzyılın Fırtına Bulutu eserinde sanayi devriminin sonuçlarını çevresel yönden ele alıyor.

Editörden

Ütopya fikrinin ortaya çıktığı Ortaçağ Batı’sı, insanlığa karanlık bir gelecek vaat etmesine rağmen, kendi topraklarında doğmuş “rahatsız ruhlar” eliyle her zaman temize çekildi. Birilerinin ütopyası, başka birilerinin distopyası oluyordu çünkü. Batı’nın en parlak ütopyası İngiltere’dir ve ne hikmetse ütopya dediğimiz tür de İngilizler eliyle pazarlanmıştır tüm dünyaya.