Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yeni bir Ursula Le Guin uyarlaması yolda!Toplam oy: 45

Ursula K. Le Guin yaşamı boyunca sinema ve televizyon uyarlamalarına mesafeli olmuştu, ancak fantazya ve bilimkurgunun erdemli sesini kaybetmemizin ardından, onun metinlerinden ilham alan projelerin sayısı da günbegün artıyor. Buna da pek azımız itiraz edebilir belli ki! Onun hakkında her gün bir şey okusak/izlesek sıkılmayız.

Usta yazarın yaşamına odaklanan ve bütçesi kitle fonlaması yöntemiyle oluşturulan Worlds of Ursula K. Le Guin adlı belgeselin ilk fragmanı bile büyük heyecan dalgası yaratmıştı. Mayıs ayındda, Le Guin’in fantastik edebiyata en büyük miraslarından Yerdeniz serisinin yeni bir uyarlamayla (bu kez umarız hak ettiği bir filmle) salonlara konuk olacağı haberi de yine okurlarını umutlandırmıştı.

Şimdiki haberimiz ise, Le Guin’in 1968’de yayımlanan bir bilimkurgu öyküsüyle alakalı. “Nive Lives” adlı öykü, Libra adlı gezegende çalışan Martin ve Pugh adlı iki karakter etrafında dönüyor. Gezegendeki kaynakları keşfetmek üzere görevlendirilen ikili, burada çalışan işçilerin gerçek kimlikleriyle karşılaşınca, kendi benliklerini de sorgulamaya başlıyor. Le Guin’in çoğu öyküsü gibi bu bilimkurgu metni de, kendi kimliğini keşfe çıkma, insan olmanın özünü sorgulama gibi temalara sahip.

 

Bir an önce izlemek istediğimiz Worlds of Ursula K. Le Guin belgesinden bir kare

 


Kara mizah tonu baskın olan “Nive Lives”ı beyazperdeye uyarlayacak İngiliz ekipte, daha çok komedi dizileriyle dikkat çeken Siri Rodnes ve Tom Baden yer alacak.

 

 

 


 Kaynak: Deadline

 

 


 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Bosna’nın millî şairi ve Aliya İzzetbegoviç’in yakın arkadaşlarından Cemalettin Latiç için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bir saygı programı düzenleniyor.

1965 ile 1975 yılları arasında İstanbul Ansiklopedisi’ne madde hazırlayan arkeolog, müzeci ve yazar Erdem Yücel, Koçu’nun çalışma yöntemleri ve yayının oluşumuna dair tanıklıklarını anlatacak: “Reşad Ekrem Koçu’yu 1952 yılında Vefa Lisesi’nde tanımıştım.

Bu yıl 4.’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açıyor.

Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin on birincisi 12 Şubat 2019 Salı günü başlıyor. Onursal Başkanlığı’nı Doğan Hızlan’ın yaptığı Uluslararası İstanbul Şiir Festivali’ne bu yıl, 12’si yurtdışından, 11’i Türkiye’den olmak üzere toplam 23 şair ve yazar katılıyor.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.