Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yeni bir Ursula Le Guin uyarlaması yolda!Toplam oy: 10

Ursula K. Le Guin yaşamı boyunca sinema ve televizyon uyarlamalarına mesafeli olmuştu, ancak fantazya ve bilimkurgunun erdemli sesini kaybetmemizin ardından, onun metinlerinden ilham alan projelerin sayısı da günbegün artıyor. Buna da pek azımız itiraz edebilir belli ki! Onun hakkında her gün bir şey okusak/izlesek sıkılmayız.

Usta yazarın yaşamına odaklanan ve bütçesi kitle fonlaması yöntemiyle oluşturulan Worlds of Ursula K. Le Guin adlı belgeselin ilk fragmanı bile büyük heyecan dalgası yaratmıştı. Mayıs ayındda, Le Guin’in fantastik edebiyata en büyük miraslarından Yerdeniz serisinin yeni bir uyarlamayla (bu kez umarız hak ettiği bir filmle) salonlara konuk olacağı haberi de yine okurlarını umutlandırmıştı.

Şimdiki haberimiz ise, Le Guin’in 1968’de yayımlanan bir bilimkurgu öyküsüyle alakalı. “Nive Lives” adlı öykü, Libra adlı gezegende çalışan Martin ve Pugh adlı iki karakter etrafında dönüyor. Gezegendeki kaynakları keşfetmek üzere görevlendirilen ikili, burada çalışan işçilerin gerçek kimlikleriyle karşılaşınca, kendi benliklerini de sorgulamaya başlıyor. Le Guin’in çoğu öyküsü gibi bu bilimkurgu metni de, kendi kimliğini keşfe çıkma, insan olmanın özünü sorgulama gibi temalara sahip.

 

Bir an önce izlemek istediğimiz Worlds of Ursula K. Le Guin belgesinden bir kare

 


Kara mizah tonu baskın olan “Nive Lives”ı beyazperdeye uyarlayacak İngiliz ekipte, daha çok komedi dizileriyle dikkat çeken Siri Rodnes ve Tom Baden yer alacak.

 

 

 


 Kaynak: Deadline

 

 


 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi açıklandı.

Günışığı Kitaplığı tarafından usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den bu yana düzenlenen öykü yarışması için bu yıl 50’den fazla ilden 500’ün üzerinde öğrenci başvuruda bulundu.

Edebiyatla haşır neşir olan herkesin son 10 yılda adını ezberlediği bir isim Norveçli yazar Karl Ove Knausgaard. Altı kitaplık Kavgam serisiyle ruhunda arkeolojik bir kazıya girişti ve hislerinin bu yalın ve dürüst dökümü tüm dünyada bir edebiyat fenomenine dönüştü.

 

Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü’nün (AIGA) Design Observer adlı platformla ortaklaşa düzenlediği “yılın 50 kapağı” seçkisi açıklandı. 2017 yılında yayımlanan kitapların değerlendirilmeye alındığı yarışmaya, 23 ülkeden 700 kitap başvurdu.

CerModern'de düzenlenen ve Ankaralı edebiyatseverlerin çağdaş yazınımızın dikkat çekici isimleriyle diyalog imkanı yakaladığı CerEdebiyat Söyleşileri artık geleneksel bir hal almış durumda.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.