Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yeni bir Ursula Le Guin uyarlaması yolda!Toplam oy: 27

Ursula K. Le Guin yaşamı boyunca sinema ve televizyon uyarlamalarına mesafeli olmuştu, ancak fantazya ve bilimkurgunun erdemli sesini kaybetmemizin ardından, onun metinlerinden ilham alan projelerin sayısı da günbegün artıyor. Buna da pek azımız itiraz edebilir belli ki! Onun hakkında her gün bir şey okusak/izlesek sıkılmayız.

Usta yazarın yaşamına odaklanan ve bütçesi kitle fonlaması yöntemiyle oluşturulan Worlds of Ursula K. Le Guin adlı belgeselin ilk fragmanı bile büyük heyecan dalgası yaratmıştı. Mayıs ayındda, Le Guin’in fantastik edebiyata en büyük miraslarından Yerdeniz serisinin yeni bir uyarlamayla (bu kez umarız hak ettiği bir filmle) salonlara konuk olacağı haberi de yine okurlarını umutlandırmıştı.

Şimdiki haberimiz ise, Le Guin’in 1968’de yayımlanan bir bilimkurgu öyküsüyle alakalı. “Nive Lives” adlı öykü, Libra adlı gezegende çalışan Martin ve Pugh adlı iki karakter etrafında dönüyor. Gezegendeki kaynakları keşfetmek üzere görevlendirilen ikili, burada çalışan işçilerin gerçek kimlikleriyle karşılaşınca, kendi benliklerini de sorgulamaya başlıyor. Le Guin’in çoğu öyküsü gibi bu bilimkurgu metni de, kendi kimliğini keşfe çıkma, insan olmanın özünü sorgulama gibi temalara sahip.

 

Bir an önce izlemek istediğimiz Worlds of Ursula K. Le Guin belgesinden bir kare

 


Kara mizah tonu baskın olan “Nive Lives”ı beyazperdeye uyarlayacak İngiliz ekipte, daha çok komedi dizileriyle dikkat çeken Siri Rodnes ve Tom Baden yer alacak.

 

 

 


 Kaynak: Deadline

 

 


 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

 

 

Garanti Caz Yeşili, “İçinden Caz Geçen Filmler” ile sinema ve müziği buluşturan film gösterimlerine Kasım ayında da devam ediyor. Dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan New York’un efsanevi müzik kulübü Nublu’nun ihtişamlı tarihine ışık tutan belgesel, program kapsamında 25 Kasım’da Bomontiada Alt’ta gösterilecek.

 

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle, 10-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı sona erdi. Fuarda ARTİST 2018/28. İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

SALT ve Kadir Has Üniversitesi’nin iş birliğiyle başlatılan üç yıllık bir projeyle Reşad Ekrem Koçu’nun yarım kalmış İstanbul Ansiklopedisi’nin basılı 11 cildi ve yayımlanmamış ciltlerinin içerik çalışmalarına dair binlerce belge dijital ortama aktarılıyor.

 

Söyleşi

Gülenay Görekçi

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.