Yerdeniz Büyücüsü'nün 50. yılı şerefine illüstrasyonlu özel bir baskı | www.sabitfikir.com
Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yerdeniz Büyücüsü'nün 50. yılı şerefine illüstrasyonlu özel bir baskıToplam oy: 37

İnanması zor olsa da, Yerdeniz Büyücüsü bundan tam 50 yıl önce yayımlandı. Ursula K. Le Guin’in yarattığı belki de en unutulmaz karakter olan Ged’le Yerdeniz haritasını arşınlamamızın üzerinden 50 yıl geçmiş!

Le Guin, Ocak ayında aramızdan ayrılsa da, onun arzu ettiği projelerden biri bu yıl Ekim ayında Saga Press tarafından hayata geçirilecek. Yerdeniz serisinin tüm kitaplarının bir araya getirileceği bu özel edisyonun özelliği, Charles Vess’in Yerdeniz’i betimleyen 60’a yakın illüstrasyonu.

Serinin ilk kitabı Yerdeniz Büyücüsü’nün muhteşem illüstrasyonlara sahip özel bir baskısı, birkaç yıl önce Folio Society’nin yetkin ellerinden çıkmıştı. Saga Press’ten çıkacak kitap ise, serinin tüm metinlerini bir araya getirecek.

Ursula Le Guin’in daha önce ortaya çıkan Yerdeniz illüstrasyonlarının çoğundan memnun kalmadığını biliyoruz. Charles Vess’in desenlerinin, onun hayalindeki Yerdeniz’le, hem biçim açısından, hem de yansıtmak istediği dünyanın politik mesajı bakımından büyülü bir uyum taşıdığını dile getirmişti Le Guin.

 

İşte Charles Vess’in Yerdeniz illüstrasyonlarından birkaç örnek...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Kaynak: The Verge

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Ursula K. Le Guin yaşamı boyunca sinema ve televizyon uyarlamalarına mesafeli olmuştu, ancak fantazya ve bilimkurgunun erdemli sesini kaybetmemizin ardından, onun metinlerinden ilham alan projelerin sayısı da günbegün artıyor. Buna da pek azımız itiraz edebilir belli ki! Onun hakkında her gün bir şey okusak/izlesek sıkılmayız.

Orwell’in totaliter bir rejim alegorisi kurduğu Hayvan Çiftliği’nden şu cümle pek çoğumuzun aklındadır: "Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşit!" Kolayca insanlara uyarlanabilecek bir önerme.

2001 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen V.S. Naipaul, pek çok açıdan tam da çağımızın yazarıydı. Hint asıllı edebiyatçı, Trinidad ve Tabogo adalarında doğdu, Oxford'da öğrenim gördü ve yaşamının büyük bir kısmını İngiltere'de geçirdi. Sınırları, kimlikleri bulandıran hayatı her daim hareket halindeydi.

 

Murakami’nin müziğe olan sevdası malum. Bir dönem, üniversite eğitimini yarıda bırakıp Tokyo’da caz bar işleten Murakami için müzik hem maraton koşuculuğunun hem de yazıyla ilişkisinin vazgeçilmez bir parçası.

Pek çoğumuzun Kurt Vonnegut’la tanışması Mezbaha No. 5 ile olmuştur. Kendisi de II.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.