Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yıldızlarla dolu bir "Küçük Kadınlar" uyarlaması geliyorToplam oy: 33

Hollywood'da son dönemde en revaçta olan şey, zamanında kendini kanıtlamış filmleri, klasikleri, kült yapıtları yeni bir solukla beyazperdeye taşımak. Eğer işin içinde bir de edebiyat uyarlaması varsa, kıyaslamalar, "romanı filminden iyiydi" ya da "ilk sinema uyarlaması bunun yanında başyapıt" gibi tespitler de havada uçuşuyor, filmin izleyicide reaksiyon uyandırması neredeyse kesin hale geliyor.

 

Bu furyanın yeni halkalarından biri de Louisa May Alcott'un klasikleşmiş romanı Küçük Kadınlar. Daha önce defalarca sinemaya ve televizyona uyarlanan bu unutulmaz yapıt, hayli iddialı bir kadroyla karşımıza gelmeye hazırlanıyor.

 

Vulture'ın haberine göre, Frances Ha (2012) ve Lady Bird (2017) ile kalpleri -ve de bolca ödülü- kazanan Greta Gerwig'in yöneteceği filmin oyuncu kadrosuna Hollywood'daki neredeyse tüm yıldızlar dahil olma aşamasında! March Teyze rolünü Meryl Streep'in oynaması beklenirken, diğer roller için görüşmeler yapan isimler de heyecanı yükselten cinsten: Emma Stone, Saoirse Ronan, Florence Pugh gibi son dönemin gözde kadın oyuncularının yanı sıra, Beni Adınla Çağır'la yıldızı parlayan Timothée Chalamet de filme katılması beklenen isimler arasında.

 

Great Gerwig, Saoirse Ronan ve Timothée Chalamet ile Lady Bird'de de çalışmıştı

 

Yakın zamanda BBC One'da yayınlanmaya başlayan TV dizisi Küçük Kadınlar da hayli ilgi çekmişken, Ekim ayında çekimlerine başlanacak bu Hollywood yapımının diğer uyarlamaların üzerine yeni bir şey koyup koyamayacağını göreceğiz.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

 

 

Garanti Caz Yeşili, “İçinden Caz Geçen Filmler” ile sinema ve müziği buluşturan film gösterimlerine Kasım ayında da devam ediyor. Dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan New York’un efsanevi müzik kulübü Nublu’nun ihtişamlı tarihine ışık tutan belgesel, program kapsamında 25 Kasım’da Bomontiada Alt’ta gösterilecek.

 

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle, 10-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı sona erdi. Fuarda ARTİST 2018/28. İstanbul Sanat Fuarı Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

SALT ve Kadir Has Üniversitesi’nin iş birliğiyle başlatılan üç yıllık bir projeyle Reşad Ekrem Koçu’nun yarım kalmış İstanbul Ansiklopedisi’nin basılı 11 cildi ve yayımlanmamış ciltlerinin içerik çalışmalarına dair binlerce belge dijital ortama aktarılıyor.

 

Söyleşi

Gülenay Görekçi

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.