Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yıldızlarla dolu bir "Küçük Kadınlar" uyarlaması geliyorToplam oy: 20

Hollywood'da son dönemde en revaçta olan şey, zamanında kendini kanıtlamış filmleri, klasikleri, kült yapıtları yeni bir solukla beyazperdeye taşımak. Eğer işin içinde bir de edebiyat uyarlaması varsa, kıyaslamalar, "romanı filminden iyiydi" ya da "ilk sinema uyarlaması bunun yanında başyapıt" gibi tespitler de havada uçuşuyor, filmin izleyicide reaksiyon uyandırması neredeyse kesin hale geliyor.

 

Bu furyanın yeni halkalarından biri de Louisa May Alcott'un klasikleşmiş romanı Küçük Kadınlar. Daha önce defalarca sinemaya ve televizyona uyarlanan bu unutulmaz yapıt, hayli iddialı bir kadroyla karşımıza gelmeye hazırlanıyor.

 

Vulture'ın haberine göre, Frances Ha (2012) ve Lady Bird (2017) ile kalpleri -ve de bolca ödülü- kazanan Greta Gerwig'in yöneteceği filmin oyuncu kadrosuna Hollywood'daki neredeyse tüm yıldızlar dahil olma aşamasında! March Teyze rolünü Meryl Streep'in oynaması beklenirken, diğer roller için görüşmeler yapan isimler de heyecanı yükselten cinsten: Emma Stone, Saoirse Ronan, Florence Pugh gibi son dönemin gözde kadın oyuncularının yanı sıra, Beni Adınla Çağır'la yıldızı parlayan Timothée Chalamet de filme katılması beklenen isimler arasında.

 

Great Gerwig, Saoirse Ronan ve Timothée Chalamet ile Lady Bird'de de çalışmıştı

 

Yakın zamanda BBC One'da yayınlanmaya başlayan TV dizisi Küçük Kadınlar da hayli ilgi çekmişken, Ekim ayında çekimlerine başlanacak bu Hollywood yapımının diğer uyarlamaların üzerine yeni bir şey koyup koyamayacağını göreceğiz.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İngilizce edebiyatın en prestijli ödüllerinden Man Booker için “kısa listeye” seçilen 6 kitap duyuruldu.

Ödül yaklaşık 45 yıl boyunca Birleşik Krallık'a mensup ülkelerden ve İrlanda'dan yazarlara veriliyordu. 2013 yılında kuralların değişmesinin ardından ABD, Kanada, Güney Afrika, Avustralya gibi ülkelerden yazarlar da bu büyük onur için değerlendirmeye alınmaya başladı.

Gazeteci, romancı, hikaye, oyun yazarı Tarık Buğra, doğumunun 100. yılında Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen panelle anıldı.

Dünyanın pek çok yerinde farklı disiplinlerden sanatçılar, yazarlar ve akademisyenlere dönemsel çalışma alanı sunan konaklama evlerine aşinayız. Türkiye’de de bu tür alanlar son dönemde artmaya başladı. Çalışmalarını dingin bir ortamda tamamlamak isteyen yazar, şair, çevirmen, akademisyen ve araştırmacılar için Nilüfer'de yeni bir ev daha açılıyor: Misi Yazıevi.

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi açıklandı.

Günışığı Kitaplığı tarafından usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den bu yana düzenlenen öykü yarışması için bu yıl 50’den fazla ilden 500’ün üzerinde öğrenci başvuruda bulundu.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.