Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yıldızlarla dolu bir "Küçük Kadınlar" uyarlaması geliyorToplam oy: 14

Hollywood'da son dönemde en revaçta olan şey, zamanında kendini kanıtlamış filmleri, klasikleri, kült yapıtları yeni bir solukla beyazperdeye taşımak. Eğer işin içinde bir de edebiyat uyarlaması varsa, kıyaslamalar, "romanı filminden iyiydi" ya da "ilk sinema uyarlaması bunun yanında başyapıt" gibi tespitler de havada uçuşuyor, filmin izleyicide reaksiyon uyandırması neredeyse kesin hale geliyor.

 

Bu furyanın yeni halkalarından biri de Louisa May Alcott'un klasikleşmiş romanı Küçük Kadınlar. Daha önce defalarca sinemaya ve televizyona uyarlanan bu unutulmaz yapıt, hayli iddialı bir kadroyla karşımıza gelmeye hazırlanıyor.

 

Vulture'ın haberine göre, Frances Ha (2012) ve Lady Bird (2017) ile kalpleri -ve de bolca ödülü- kazanan Greta Gerwig'in yöneteceği filmin oyuncu kadrosuna Hollywood'daki neredeyse tüm yıldızlar dahil olma aşamasında! March Teyze rolünü Meryl Streep'in oynaması beklenirken, diğer roller için görüşmeler yapan isimler de heyecanı yükselten cinsten: Emma Stone, Saoirse Ronan, Florence Pugh gibi son dönemin gözde kadın oyuncularının yanı sıra, Beni Adınla Çağır'la yıldızı parlayan Timothée Chalamet de filme katılması beklenen isimler arasında.

 

Great Gerwig, Saoirse Ronan ve Timothée Chalamet ile Lady Bird'de de çalışmıştı

 

Yakın zamanda BBC One'da yayınlanmaya başlayan TV dizisi Küçük Kadınlar da hayli ilgi çekmişken, Ekim ayında çekimlerine başlanacak bu Hollywood yapımının diğer uyarlamaların üzerine yeni bir şey koyup koyamayacağını göreceğiz.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Sir" unvanına sahip Arthur C. Clarke'ı yalnızca 2001: Bir Uzay Destanı gibi klasikleşmiş yapıtlarıyla değil, Britanya edebiyatında bilimkurgu türüne verdiği destekle de hatırlıyoruz. Clarke'ın 1987 yılında başlattığı ve onun adını taşıyan Arthur C.

Haruki Murakami’nin merakla beklenen yeni romanı, Japonya’da geçtiğimiz yıl Şubat ayında yayımlanmıştı. Penguin Books, kitapla ilgili merak edilen beş noktayı açığa kavuşturmuş:

 

Frank Herbert’ın Dune serisi öylesine büyük bir etki alanına sahip ki, bunu yalnızca bilimkurgu edebiyatıyla sınırlamak imkansız. Hem kurduğu dünya hem de olağanüstü detaycılığıyla eşine az rastlanır bir seviyeye ulaşan Dune'un milyonlarca hayranı yıllardır iyi bir beyazperde uyarlamasının hayalini kuruyor.

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.