Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yıllardır kayıp olan Stanley Kubrick senaryosu bir Zweig uyarlaması!Toplam oy: 40

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Sinema tarihinin en büyük yönetmenlerinden biri kabul edilen Stanley Kubrick'in 1956 yılında, Calder Willingham isimli bir yazarla kaleme aldığı ve 60 yılı aşkın süredir kayıp olan senaryosu bulundu. "Burning Secret" adını taşıyan ve hiçbir zaman hayata geçirilemeyen filmin senaryosu, Stefan Zweig'ın Yakıcı Sır ismiyle Türkçeye kazandırılan metninin uyarlaması.

 

Stanley Kubrick

 

Guardian'ın haberine göre, senaryoyu bulan Nathan Abrams isimli Kubrick uzmanı şunları dile getirdi: "Filmin bulunabileceğini hüç dününmüyorduk, Kubrick'in senaryoyu tamamladığını da bilmiyorduk. Metin artık elimizde, bu çok heyecan verici."

 

Kariyeri boyunca yalnızca 13 film çeken ve titiz çalışmasıyla tanınan Kubrick, daha önce Otomatik Portakal, 2001: Bir Uzay Destanı, Cinnet ve Lolita gibi klasikleşmiş romanları kendi üslubuyla yorumlayarak unutulmaz filmlere imza atmıştı.

 

Ülkemizde kitapları çok satanlar listelerinde her daim yer bulan Stefan Zweig'ın Yakıcı Sır adlı novellası, kısa bir tatil için Avusturya Alplerine giden narsist bir baronun çapkınlık hikayesini anlatıyor.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Fransız devi Louis Vuitton, sanatseverler ve kalem, kırtasiye tutkunları için şık ve bir o kadar da lüks bir tasarıma imza attı.

Küresel arama motoru Google, özel günler için hazırladığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi.

Yalnızca filmleriyle değil fotoğraflarıyla da sevdiğimiz yönetmen, senarist ve fotoğrafçı N

Faruk Duman, hep kitap etiketiyle yayımlanan, “Sus Barbatus!”

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.