Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yıllardır kayıp olan Stanley Kubrick senaryosu bir Zweig uyarlaması!Toplam oy: 31

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Sinema tarihinin en büyük yönetmenlerinden biri kabul edilen Stanley Kubrick'in 1956 yılında, Calder Willingham isimli bir yazarla kaleme aldığı ve 60 yılı aşkın süredir kayıp olan senaryosu bulundu. "Burning Secret" adını taşıyan ve hiçbir zaman hayata geçirilemeyen filmin senaryosu, Stefan Zweig'ın Yakıcı Sır ismiyle Türkçeye kazandırılan metninin uyarlaması.

 

Stanley Kubrick

 

Guardian'ın haberine göre, senaryoyu bulan Nathan Abrams isimli Kubrick uzmanı şunları dile getirdi: "Filmin bulunabileceğini hüç dününmüyorduk, Kubrick'in senaryoyu tamamladığını da bilmiyorduk. Metin artık elimizde, bu çok heyecan verici."

 

Kariyeri boyunca yalnızca 13 film çeken ve titiz çalışmasıyla tanınan Kubrick, daha önce Otomatik Portakal, 2001: Bir Uzay Destanı, Cinnet ve Lolita gibi klasikleşmiş romanları kendi üslubuyla yorumlayarak unutulmaz filmlere imza atmıştı.

 

Ülkemizde kitapları çok satanlar listelerinde her daim yer bulan Stefan Zweig'ın Yakıcı Sır adlı novellası, kısa bir tatil için Avusturya Alplerine giden narsist bir baronun çapkınlık hikayesini anlatıyor.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. ve Cervantes Enstitüsü işbirliği ile 22-23 Şubat 2019 tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Modern Avrupa'nın ilk romanı olarak kabul edilen Don Kişot’un yazarı Cervantes ile ilgili bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Bu etkinlikle İstanbul “Don Kişot Rotası”nda yer alan şehirler arasına resmen girmiş olacak.

Bosna’nın millî şairi ve Aliya İzzetbegoviç’in yakın arkadaşlarından Cemalettin Latiç için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bir saygı programı düzenleniyor.

1965 ile 1975 yılları arasında İstanbul Ansiklopedisi’ne madde hazırlayan arkeolog, müzeci ve yazar Erdem Yücel, Koçu’nun çalışma yöntemleri ve yayının oluşumuna dair tanıklıklarını anlatacak: “Reşad Ekrem Koçu’yu 1952 yılında Vefa Lisesi’nde tanımıştım.

Bu yıl 4.’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açıyor.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.