Yıllardır kayıp olan Stanley Kubrick senaryosu bir Zweig uyarlaması! | www.sabitfikir.com
Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Yıllardır kayıp olan Stanley Kubrick senaryosu bir Zweig uyarlaması!



Toplam oy: 5

Bugün kültür sanat ajanslarına düşen habere edebiyat ve sinema tutkunlarının kayıtsız kalması imkansız!

 

Sinema tarihinin en büyük yönetmenlerinden biri kabul edilen Stanley Kubrick'in 1956 yılında, Calder Willingham isimli bir yazarla kaleme aldığı ve 60 yılı aşkın süredir kayıp olan senaryosu bulundu. "Burning Secret" adını taşıyan ve hiçbir zaman hayata geçirilemeyen filmin senaryosu, Stefan Zweig'ın Yakıcı Sır ismiyle Türkçeye kazandırılan metninin uyarlaması.

 

Stanley Kubrick

 

Guardian'ın haberine göre, senaryoyu bulan Nathan Abrams isimli Kubrick uzmanı şunları dile getirdi: "Filmin bulunabileceğini hüç dününmüyorduk, Kubrick'in senaryoyu tamamladığını da bilmiyorduk. Metin artık elimizde, bu çok heyecan verici."

 

Kariyeri boyunca yalnızca 13 film çeken ve titiz çalışmasıyla tanınan Kubrick, daha önce Otomatik Portakal, 2001: Bir Uzay Destanı, Cinnet ve Lolita gibi klasikleşmiş romanları kendi üslubuyla yorumlayarak unutulmaz filmlere imza atmıştı.

 

Ülkemizde kitapları çok satanlar listelerinde her daim yer bulan Stefan Zweig'ın Yakıcı Sır adlı novellası, kısa bir tatil için Avusturya Alplerine giden narsist bir baronun çapkınlık hikayesini anlatıyor.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Orwell’in totaliter bir rejim alegorisi kurduğu Hayvan Çiftliği’nden şu cümle pek çoğumuzun aklındadır: "Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşit!" Kolayca insanlara uyarlanabilecek bir önerme.

2001 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen V.S. Naipaul, pek çok açıdan tam da çağımızın yazarıydı. Hint asıllı edebiyatçı, Trinidad ve Tabogo adalarında doğdu, Oxford'da öğrenim gördü ve yaşamının büyük bir kısmını İngiltere'de geçirdi. Sınırları, kimlikleri bulandıran hayatı her daim hareket halindeydi.

 

Murakami’nin müziğe olan sevdası malum. Bir dönem, üniversite eğitimini yarıda bırakıp Tokyo’da caz bar işleten Murakami için müzik hem maraton koşuculuğunun hem de yazıyla ilişkisinin vazgeçilmez bir parçası.

Pek çoğumuzun Kurt Vonnegut’la tanışması Mezbaha No. 5 ile olmuştur. Kendisi de II.

Sylvia Plath yaşamı boyunca yalnızca tek bir roman yazmış, onu da bir mahlasla yayımlatmıştı. Yarı otobiyografik romanı Sırça Fanus’un ismini de onun yazarını da bugün tüm edebiyat dünyası ezbere biliyor.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.