Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

			


Kimlik Kuyusu
Toplam oy: 0

Hüsrev Hatemi, Kimlik Kuyusu’nda son dönemde yaşadığımız “kimlik bunalımı” ve “köklerden uzaklaşma” sorunlarını, “ortak miras”ı iyi tanımlamakla aşabileceğimiz fikrinden yola çıkıyor. Kimliği yeniden inşa etmenin “ortak miras nedir” sorusunun cevabını bularak mümkün olabileceğini düşünüyor. Yazara göre sandığımızdan çok fazla ortak efsanelere, ortak kültüre ve tarihe sahip olduğumuz Eski Yunan, Mısır, Anadolu, İran hatta Türklerin de yaşadığı Orta ve Uzak Doğu kültür ve tarihinin farkında olmak, kendimizi sınırsızlığı ile yeni bir sınırı tanımlayabilecek büyük bir medeniyete eklemlenme imkânı yaratabilir. Hatemi Kimlik Kuyusu’nda bu imkânın peşinde.

 

KIMLIK KUYUSU
Hüsrev Hatemi
DERGÂH YAYINLARI


Bu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Söyleşi

100. sayımızdan itibaren başladığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde bu ay İz Yayınları editörü Hamdi Akyol var. Akyol, yayıncılık tarihimizin kilometre taşlarından olan İz Yayınları’nın kuruluşunu, daha çok hangi kitapları bastıklarını ve günümüz yayıncılık ortamının durumunu değerlendirdi.

 

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.