Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

			


İletişim Yayınevi

Yağmur KralVasat
Toplam oy: 450

Köklü bir aileden gelen, iri yarı, güçlü, ve öfkeli milyoner E. H. Henderson, ellilerine yaklaşırken içinde istiyorum, istiyorum diyen ve hiç susmayan bir ses duyar. İstediği her şeye sahip olmasına karşın, peşini bir türlü bırakmayan bu sesi susturmak, hayatın anlamını, kendi deyişiyle “özünü”, “şifresini” keşfetmek amacıyla Afrika’ya gider. Konuk olduğu ilk kabilede bir felakete neden olur. Başka bir kabilenin kralı, ona hayatın gizlerini öğretir.

Bellow’un “hayatın anlamının peşindeki erkek kahramanlar”ının ilki olan Henderson’un hikâyesi açık ve kapalı göndermelerle yüklü. Geri kalmış Afrikalılara yardım etmek için kendini paralayan ama her girişimi felaketle sonuçlanan Henderson’un serüvenleri, (iyimser bir bakışla ve yazıldığı günün koşullarında) A.B.D.’nin sınır ötesi harekâtlarının parodisi gibi okunabilir. Ölüme bakışı, intihar saplantısı ve adının baş harfleri, ayrıca fiziği, silah merakı, vs., intihar ederek ölen ünlü Amerikalı yazar Ernest Hemingway’i çağrıştırır. Buna karşılık yazar, kitabın piyasaya çıkmasından bir ay kadar önce yazdığı bir makalede (The Search For Symbols, A Writer Warns, Misses All the Fun and Fact of the Story), okurları edebiyatta sembollere fazla bel bağlamamaları yolunda uyarmıştır.

“Her yolculuk, aslında bir iç yolculuktur” diyen Bellow’un eserlerindeki ayrıntı ve ifade zenginliği, okurda bir gerçeklik duygusu yaratır. Bellow’un kendisinin de en sevdiği kitaplarından biri olan, A.B.D.’nin köklü yayınevlerinden Modern Library’nin en iyi 100 roman listesinde 21. sırayı alan bu eğlenceli ve komik kitaptan esinlenen bazı müzisyenler:

-    Joni Mitchell: Clouds albümünden Both Sides Now (1967)
-    Leon Kirchner: New York City Opera’da sahnelenen Lily operası (1977)
-    Sonic Youth: Daydream Nation albümünden Rain King (1988)
-    Counting Crows: August and Everything After albümünden Rain King (1993)

 

Yaşar BilginBu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.