Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi


Yazarlar


Özlem Aslan

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Yükseklisansını yine aynı bölümden alan yazarın yüksek lisans tez başlığı “Türkiye’de Annelik Siyaseseti ve Barış Anneleri Deneyimi” dir. "Feminist Yaklaşımlar" dergisinin kurucularından ve editörlerinden biridir. Halen Toronto Üniversitesi’nde doktora eğitimine devam etmektedir ve  doktora tezinde Türkiye’de su politikalarındaki dönüşümü incelemektedir. Yazarın Fahriye Dinçer ile birlikte editörlüğünü yaptığı Joan. W. Scott'un toplumsal cinsiyet ve tarih üzerine yazılarının bir derlemesi olan "Feminist Tarihin Peşinde" kitabı ise Şubat 2013'te yayımlanmıştır.

Tüm Yazıları

Hayatın tüm alanları gibi spor da cinsiyet ayrımları üzerinden şekilleniyor. Bazı sporlar kadın sporu, bazıları ise erkek sporu olarak nitelendirilirken bu sporların içerdiği bedensel performanslar üzerinden kadınlık ve erkeklik kimlikleri de her an yeniden kuruluyor.

"İş Cinayetleri Almanağı, hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin herkes gibi öyküleri olduğu ve artık aramızda olmadıkları gerçeğinin unutulmaması temennisiyle hazırlandı. Umut ediyoruz ki bu çalışmanın, artmaya devam eden iş cinayetlerinin meydana gelmemesine bir nebze de olsa katkısı olur." (Adalet Arayan İşçi Aileleri, İş Cinayetleri Almanağı 2012, Giriş Bölümü)

 

Tanzimat sonrası Osmanlı’yı hikaye ve roman türleri ile tanıştıran Ahmet Mithat Efendi Osmanlı tarihinin ilk popüler yazarlarından biri olarak bilinir. Edebiyattan tarihe, ilahiyattan felsefeye birçok alanda eserler veren yazar ayrıca Osmanlı’da gazetecilik pratiğinin de öncülerindendir.

Söyleşi

Kutlukhan Kutlu ile söyleşi

 

ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.