Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

2010 Tarancı yılı olsunToplam oy: 1052

Dicle Üniversitesi (DÜ), 2010 yılının Diyarbakırlı ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı yılı ilan edilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurdu.

DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, üniversite yönetimi olarak şair Tarancı'nın doğumunun 100. yılı olması nedeniyle 2010 yılının "Cahit Sıtkı Tarancı Yılı'' ilan edilmesi için proje hazırladıklarını söyledi. Sır, 2 Ekim 1910 yılında Diyarbakır'ın Suriçi semtinde doğan Tarancı'nın kentin en önemli kültürel zenginliklerinden biri olduğunu kaydederek, bu kültürel değere sahip çıkmak ve hak ettiği değeri vermek amacıyla yıl boyu sürecek etkinlikler hazırladıklarını ifade etti. Proje kapsamında yıl boyunca 100 bilim adamı, şair ve sanatçıların katılacağı tiyatro, sempozyum, şiir dinletisi ve yarışmalar düzenlemeyi planladıklarını anlatan Sır, şöyle dedi: "Projemiz Tarancı'nın anısını bir gün değil yıl boyunca yaşatmaya yönelik. Bu nedenle 2010 yılında ünlü şair anısına şiir dinletileri, tiyatro gösterimi, yarışmalar ve sempozyumlar düzenleyerek bu kültürel potansiyelimize hak ettiği değeri vermek ve gelecek nesillere de tanıtmak istiyoruz. Bu kapsamda projemizi hazırladık. Kültür Bakanlığı'na sunduğumuz proje onaylandığı takdirde bu yıl tüm Türkiye'de Cahit Sıtkı Tarancı yılı olarak kutlanacak. Diyarbakır halkı merak ve heyecanla bu projeyi bekliyor.'' Prof. Dr. Sır, Diyarbakır'ın yıllardır olumsuz yönleri ile gündeme geldiğini, projenin bu anlamda kentin tanıtımına da büyük katkı sunacağını söyledi. DİYARBAKIR AA

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.