Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

AŞKIN L HALİ’ne soruşturmaToplam oy: 1047

Sel Yayıncılık’ın ‘Aşkın L Hali’ (Ekim 2009) adlı öykü antolojisine “şiddet kullanılarak, hayvanlarla, ölmüş insan bedeni üzerinde veya doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlara ilişkin yazı, ses veya görüntüleri içeren ürünleri ürettiği” gerekçesiyle soruşturma açıldı.

‘Kaos GL Kadın Grubu’nun düzenlediği ‘Kadın Kadına’ öykü yarışmasında ödüle değer görülen öykülerden oluşan kitapla ilgili İstanbul basın savcısına ifade veren genel yayın yönetmeni İrfan Sancı, kitabın ismini ‘Aşkın L Hali’ koyarken, burada anlatılanların cinsellikten uzak olduğunu, cinsellikten ziyade kadın kadına aşkı vurgulamak istediklerini söylüyor: “Lezbiyenlik tüm dünyada yaşanan bir gerçek. Öyküler incelendiğinde edebi bir nitelik taşıdığı, müstehcen ya da porno nitelikte olmadığı görülecektir.” Savcıların inceleme için bilirkişiye gönderdikleri kitabı, Burcu Ersoy yayına hazırlamıştı.

Öte yandan, CinSel serisinden dört kitap (Ben Mila - ‘Perinin Sarkacı’, Guillaume Apollinaire - ‘Genç Bir Don Juan’ın Maceraları’, P.V. - ‘Görgülü ve Bilgili Bir Burjuva Kadınının Mektupları’ ve Juan Manuel de Prada - ‘Kukular Kitabı’) ile ilgili açılan davanın ikinci duruşması ise dün görüldü. İnceleme için Galatasaray Üniversitesi Fransız Edebiyatı bölümünden oluşan bilirkişi kuruluna giden dosyanın dönüşü beklendiği için, bir sonraki duruşma tarihi 10 Mart olarak belirlendi. (Cumhuriyet'ten)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.