Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Bu uygulamalar edebiyat meraklıları içinToplam oy: 1367

Teknoloji çağının en büyük yeniliklerinden biri de hayatımızda neredeyse cep telefonlarımız ve bilgisayarlarımız kadar yer edinen tabletler. Hayatımıza o kadar nüfuz ettiler ki artık onları sadece Facebook'a veya Twitter'a girmek için değil kitap okumak ve yazı yazmak için de kullanıyoruz. Üstelik gittikçe yaygınlaşan ve birçok kitaba ücretsiz erişim sağlayan e-kitap uygulamalarını da hepimiz duymuşuzdur. Özellikle iBooks, Nook, Amazon Kindle ve Project Gutenberg en popüler e-kitap uygulamaları arasında. Öte yandan yazı uygulamaları da oldukça rağbet görüyor. Pages, Evernote, Goodnotes, Notability gibi üretkenlik uygulamaları da bir o kadar gündemde.

 

Peki, edebiyatı seven, tabletlerinden de kopamayan sizler! Bu uygulamaların dışında sanal alemde ilginizi çekebilecek neler var merak ediyor musunuz? İlgi çekici edebiyat uygulamalarını derledik. Listeye eklemek istedikleriniz olursa mesajınızı aşağıdaki "yorumlar" bölümüne yazabilirsiniz...

 

1. Hanx Writer: Tom Hanks imzalı bu uygulama daktilo deneyimini tabletlerine taşımak isteyenler için çok uygun. Hanks, daktilonun görüntüsünü ve sesini modern dünyaya aktarmak isteyince ortaya bu uygulama çıkmış. Oldukça popüler olan uygulamaya yönelik en büyük eleştiri ise uluslararası klavye seçeneği sunmaması.

 

2. Speedbooks: E-kitaplarla yetinmeyip sesli kitaplara geçtik malum. Üstelik onlar bile sıradanlaşmaya başladı. Diğer sesli kitap uygulamalarından farklı olarak, Speedbooks 39 klasiği normal okuma sürelerinin yarısında okuyor. Kullanıcılar bazı kitapların hızlandırılmış okumasını çok güzel buluyorsalar da bazı kitapları laf salatasına çevirdiğini düşünüyorlar.

 

3. What We Mean: Dedesinin 2. Dünya Savaşı sırasında yazdığı mektupları bulan Fisher, bunları şiire çevirmeye karar verince ortaya bu ilginç uygulama çıkmış. Ficher, büyükanne ve büyükbabasının aşk mektuplarından 20 aşk şiiri yaratmış. Uygulamada hem mektupların orijinal hallerini hem de onlardan yola çıkılarak yazılan aşk şiirlerini görmek mümkün. Dede ve torun arasında hiç konuşmadan kurulan bu bağ size de ilham verebilir.

 

4. Poetry Creator: Hiç Shakespeare şiirlerini bir Hip-Hop parçasının sözleriyle karıştırınca ortaya nasıl bir sonuç çıkacağını düşündünüz mü? Bu uygulamanın bünyesindeki sözlükler sayesinde istediğiniz alandan sözcükler seçip, onları karıştırma ve daha sonra da karışımı Facebook'ta paylaşma şansına sahipsiniz. Piyasadaki tek şiir yaratma uygulaması bu değil: Theme Poem ile şiirinizin temasını seçip uygulamanın önerdiği kelimelerden ve şiirlerden ilham alabilirsiniz.

 

5. Wattpad: "Edebiyatın Youtube'u" olarak nitelendirilen bu uygulama aslında ücretsiz birçok e-kitaba erişim sağlayan bir online kütüphane. Onu diğer e-kitap uygulamalarından ayran ise tanınmış veya tanınmamış, genç ya da yaşlı herkesin yazılarını burada paylaşabilmesi. Bu sebeple günümüzün en popüler uygulamalarından biri.

 

6. Crowded Fiction: "Ya elektronik kitaplar ve kurmaca edebiyat, bilgisayar oyununa benzeseydi?" mottosuyla yola çıkan bu uygulamada hikayenin kahramanının geleceğini siz tayin ediyorsunuz. Her bölümde karşınıza bir sorun çıkıyor ve bunu yumruk atarak, beden dilini okuyarak ya da kaçarak çözmek sizin elinizde. Gazeteci Jackson'ın maceralarını yönlendirdiğiniz bu uygulamada verdiğiniz kararlar, "Jackson's Choice" adlı serinin ikinci kitabında da dikkate alınacak.

 

7. SwipeSpeare: Shakespeare'in dili ağırdır, bunu herkes bilir. Bu uygulama sayesinde Shakespeare eserlerini günümüz diliyle okumak artık mümkün. Uygulama aynı zamanda bir Shakespeare sözlüğü de sunuyor.

 

 


 

 

* Görsel: Efe Gürsoy

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.