Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Dianisos Şiir Ödülü, Özdemir İnce'yeToplam oy: 1012

1985 yılından bu yana süren, ve Ege'nin en uzun soluklu şiir etkinliği olan Salihli Şiir İkindileri'nin 42'ncisi gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında verilen Dianisos Şiir Ödülü'nün bu yılki sahibi ünlü şair Özdemir İnce oldu.

Salihli Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen 42'nci Salihli Şiir İkindileri, usta ressam Bedri Karayağmurlar'ın resim sergisi ve piyanist Gülmira Ustalar'ın mini konseriyle başladı. Etkinliklerin 24 yıldır gelişerek sürdüğünü ve Salihli'nin dünyaya açılan kapısı haline geldiğini bildiren Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Uğur Okay, "Demokrasinin kesintiye uğradığı 1980'li yılların hemen başında özgürlükler yanında sanata yönelik de baskılar yaşandığı dönemde Salihli'nin önderlik ettiği sanatın, şiirin bir nebze de olsa soluk almasına olanak tanıyan bu etkinlikler, kötülüğün ve kabalığın soluksuz kalmasını sağlayacak kadar güçlü bir adım oldu. Biz de bu önemli mirası devraldık ve bu konudaki farkındalığımızı her yerde açıkça söyledik" dedi.

Moderatörlüğünü şair Tuğrul Keskin'in üstlendiği etkinlikte şairler kendilerine ait şiirleri kürsüye çıkarak seslendirdi. Şair Yücel Kayıran, rahatsızlığından dolayı etkinliğe katlamayınca şair Onur Şendil konuk olarak dinleyicilere üç şiir okudu.

Etkinlik sonunda Dianisos Şiir Ödülü'nün bu yıl büyük usta Özdemir İnce'ye verilmesi kararlaştırıldı. Ödül, Başkan Okay tarafından İnce'ye sunuldu. Ödül töreni sonunda şair ve yazarlar Teoman Önen, Ahmet Günbaş, Betül Tarıman, Celal Soycan, Çiğdem Sezer, Mazhar Alphan, Halim Yazıcı, Onur Şendil, Ahmet Ortman ve Zeynep Uzunbay, ressam Bedri Karayağmurlar, Önder Kızılkaya ve piyanist Gülmira Ustalar'a katılımlarından dolayı çiçek ve plaket verildi.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.