Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

DOĞAN HIZLAN KİTAPLIĞI AÇILIYORToplam oy: 916

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde oluşturulan "Doğan Hızlan Kitaplığı" 1 Kasım 2009 Pazar günü saat 12.30'da düzenlenecek bir törenle kapılarını açıyor.

14 000 kitaptan oluşan koleksiyonun büyük kısmı Doğan Hızlan 'ın bağışı olarak, diğer kısmı ise TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ve Çetinkaya Apatay'ın bağışı ve satın alma şeklinde oluşturulmuş. Kitaplık iki ayrı bölümden meydana gelmiş.

1 -  Doğan Hızlan Kitaplığı Okuma Salonu: Tarih, İstanbul, Sanat, Mimari, Atatürk ve Cumhuriyet, Psikoloji, Din, Doğa Bilimleri, Matematik, Diğer Sosyal Bilimler (Hukuk, Ekonomi, İşletme, Kamu Yönetimi, Halk Bilimi, Ticaret) konularında yayınlar bulunmakta.

2 - Doğan Hızlan Kitaplığı Heybeliada Salonu: Toplantı salonu olarak da kullanılan Heybeliada Salonunda Edebiyat (Roman, Şiir, Deneme, Anı, Tiyatro, Mektup, Makaleler, Söyleşiler, Günlükler, Röportajlar), Genel Edebiyat, Biyografi, Çocuk Kitapları ve Danışma Kaynakları (Ansiklopediler, Yıllıklar, İstatistikler vb.) konularında yayınlar bulunmakta.

 TÜYAP çalışanlarına, akademisyenlere, araştırmacılara açık olacak TÜYAP Doğan Hızlan Kitaplığı'ndan öğrenci grupları da randevu alarak faydalanabilecek.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.