Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

E-Kitap 2010'da Türkiye'de...Toplam oy: 978

Geçtiğimiz sene Kindle’ı çıkararak e-kitap teknolojisinde öne geçen Amazon’a, Barnes & Noble karşılık veriyor.
Phillips’in bir alt şirketi olan IREX Technologies ile bu konuda bir ortaklık kuran ünlü internet mağazası Barnes & Noble, kablosuz erişimi destekleyen yeni bir e-kitap okuyucusu çıkaracak. 2001 yılından günümüze dijital okuyucu cihazları üreten IREX Technologies, 8” ekranı ile Barnes & Noble’un e-kitap mağazasındaki 700,000 kitaba erişim sağlayabilecek.

2010 yılında piyasaya sürülmesi hedeflenen cihazın fiyatı şu anda belli değil. Yeni IREX okuyucusuyla sadece Barnes & Noble’dan değil, her türlü e-kitap sağlayıcısından alınan kitaplar okunabilecek.

Geleceğin kitap marketi olan e-kitap’ta devler yarışırken teknolojinin gelişimi ve fiyatların düşmesiyle okuyucuların kârlı çıkması bekleniyor.

Türkiye’de ise idefix, 2010 yılında e-kitap platformunu kurmak üzere hazırlık çalışmalarını yürütüyor.  2010 yılının ilk aylarında projenin birinci fazını bitirmeyi hedefleyen idefix, birinci fazın bitimiyle birlikte ilk e-kitap satışına başlayacak. E-kitabın idefix üyeliğine entegre çalışan ve sadece e-ink teknolojisine sahip cihazlar ile değil, daha farklı ortamlarda da okunmasına olanak veren bir alternatif olarak çıkması hedefleniyor. Fiyatların ise normal kitabın yarısından daha ucuz olması hedefleniyor.

idefix yöneticileri, veri tabanlarında kayıtlı kitapların %40’ının yayıncılarca tekrar basılmadığını, e-kitap projesi ile yeni baskısı yapılmayan bu kitapların yeniden sektöre kazandırılacağını belirttiler. Ayrıca fiyatların yarı yarıya ucuzlaması sayesinde de sektörün korsana kaçan hacminin sektöre geri kazandırılacağı hedefleniyor.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.