Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

En iyi yemek kitabı Bursa'danToplam oy: 1088

Yemek kitaplarının Nobel'i olarak bilinen "Gourmand World Cookbook Awards", 2009'un en iyi kitabını "Bursa Mutfağı" olarak belirledi.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan, Şef Ömür Akkor'un kaleme aldığı "Bursa Mutfağı" kitabı, dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışması "Gourmand World Cookbook Awards"un yerel mutfak kategorisinde 2009'un en iyi kitabı seçildi.

Şef Ömür Akkor'un, beş yıl önce Bursa'yı karış karış gezerek şehrin zengin yemek kültürüne ait unutulmuş lezzetlerini keşfettiği araştırması sonucu ortaya çıkan ve geçtiğimiz Mart ayında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan "Bursa Yemekleri" kitabı, dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışması "Gourmand World Cookbook Awards"un yerel mutfak kategorisinde 2009'un en iyi kitabı seçildi.

Hamur işlerinden sebze yemeklerine, et yemeklerinden tatlılara zengin ve otantik bir içeriğe yer verilen kitapta, 140 tarifin 120'si ilk kez yemek literatürüne girdi.

Yemek kitaplarının Nobel'i olarak bilinen "Gourmand World Cookbook Awards"a bu yıl 136 ülkeden yaklaşık 5 bin kitap başvurdu. "Bursa Mutfağı" ilk 20'ye kalarak "2009'un En İyi Yemek Kitabı" finalisti olurken yerel mutfak kategorisinde ise 2009'un en iyi kitabı seçildi.

Ömür Akkor'a ödülü, 11 Şubat'ta Paris'te düzenlenen Yemek Kitapları Fuarı'nın açılışı sırasında gerçekleştirilecek törende verilecek.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.