Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Fransa’da kadının fendi olayıToplam oy: 1085

Le Figaro 2009 için çarpıcı bir kitap raporu yayımladı.

Fransa’da kitapçıların 2009 satış raporları Le Figaro gazetesinde yorumlandı. Le Figaro, hem yazar hem okur bakımından 2009’un tam bir “kadın yılı” olarak anılmasının gerektiğini belirtiyor. Yıl itibariyle bir satış listesinin de yer aldığı haberde öne çıkan bazı yazarların isimlerine de yer veriliyor. Buna göre, 2009 Goncourt ödülü sahibi Marie Ndiaye, “Timsahların Sarı Gözleri” adlı romanıyla Katherine Pancol, Amelie Nothomp, polisiye yazarı Fred Vargas ve Sarkozy biyografisinin yazarı Yasmine Reza öne çıkan yazarlar.

Le Figaro’nun bir başka tespiti de, Fransız kadınlarının erkeklerinden daha çok kurmaca eser okuduğu. Artık Fransa’da edebiyatı kadın okurlar finanse ediyor denilebilecek.

Le Figaro Listesi
Çok satanlar, 2009

Marc Levy
Guillaume Musso
Katherine Pancol
Anna Gavalda
Fred Vargas
1. 735. 000
1. 385. 000
871. 000
784. 000
633. 000

Muriel Barbery
Amelie Nothomb
Bernard Weber
Eric-Emmanuel Schmitt
Marie Ndiaye
620. 000
584. 000
566. 000
552. 000
450. 000

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.