Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

GENÇ YAYINCI DOMUZ GRİBİNE YENİLDİToplam oy: 942

Resif Kitap'ın ortaklarından yayıncı Emre Yerlikhan, domuz gribine yenildi. Katıldığı İstanbul Kitap Fuarı'nda grip virüsü kaptığı sanılan Yerlikhan, 41 derece ateşle kaldırıldığı hastanede 6 gün süren yaşam savaşını kaybetti.

Geçtiğimiz pazar günü cenazesi toprağa verilen Yerlikhan'dan geriye yarım kalan kitabı kaldı.

Işık Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitiren Emre Yerlikhan, çizgi roman tutkusunun da etkisiyle yayıncılık dünyasına girdi. Arka Bahçe Yayıncılık'ın çıkardığı çok sayıda kitabın çeviri ve editörlüğünü yapan Yerlikhan, ortak noktaları kitap ve çizgi roman olan arkadaşı Anıl Bilge ile 2006 yılında Resif Kitap'ı kurdu. Ortağı Anıl Bilge'nin 'kitap manyağı' olarak tanımladığı Yerlikhan, 15'den fazla kitabın editörlüğüne imza attı. Yerlikhan, editörlüğünü yaptığı 'Mikroserfler' adlı kitabın piyasaya çıkma heyecanını yaşıyordu.

İstanbul Kitap Fuarı'nda ortağı ile birlikte stand açan Yerlikhan, fuarın son günlerinde rahatsızlandı. Fuar biter bitmez 41 derece ateşle hastaneye kaldırılan Yerlikhan, domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındı. Kan değerleri sıfıra yaklaşan ve doktorların gribin yanında lösemiden de şüphelendiği Yerlikhan'a kan takviyesi yapıldı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastenesi'ne sevk edilen Yerlikhan 1 hafta geçmeden yaşamını yitirdi.

(Milliyet'ten)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.