Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Google kitap anlaşmasına tedbirli yaklaşılıyorToplam oy: 766

Geçen hafta New York’ta imzalanan anlaşmaya göre ABD, İngiltere, Avustralya veya Kanada’da kayıtlı eserlere Google Books’ta yer verilmesi kararlaştırıldı.

Birçok Avrupa ülkesi Google Books’un Avrupa’nın yayın endüstrisine ket vuracağına ilişkin endişelerini dile getirirken Fransa ve Almanya bu projenin Avrupa’da yürürlükte bulunan yazarların haklarını koruyan yasalara yeteri kadar saygı gösterilmediğini iddia ediyor.

Amerikan Yayıncılar Birliği ve Yazarlar Loncası ile Ekim 2008’de imzalanan bir başka anlaşmaya göre, Google Kitap Hakları Kütüğü oluşturulması için $125 milyonu gözden çıkardı. Kütüğe yazarların ve yayıncıların kayıt yaptırabileceği ve kitap satışları veya kurumsal aboneliklerden pay alabilecekleri bildiriliyor.

Bu anlaşmayla birlikte ABD’de bugüne kadar hiç yayınlanmamış eserler de dâhil olmak üzere bütün eserlerin eser sahiplerinin itirazı olmadıkça Google Books’ta yer alması mümkün olacak.

Amerikan Adalet Bakanlığı, milyonlarca esere yeniden hayat verecek ve okurla buluşturacak olan Google Books’un potansiyel gücünü tanımakla birlikte varılan anlaşmayı telif hakları ve anti-tröst yasasının ihlal edilmiş olabileceği gerekçesiyle incelemeye aldı.

Google’a karşı çıkanlar ise Open Book Alliance (Açık Kitap İttifakı) adı altında birleşerek son gelişmelerin “el çabukluğu” olduğu eleştirisinde bulundular.

Open Book Alliance Eş Başkanı Peter Brantley "Esasen bu anlaşma Google ve ortaklarının özel ticari çıkarlarına hizmet üzere tasarlanmış. Teklif edilen değişikliklerin hiçbiri Adalet Bakanlığı’nın ve diğer eleştirmenlerin dile getirdiği ve kamu yararını etkileyen kaygıları giderecek nitelikte değil” dedi.

Baskısı tükenmiş ya da yazarının kim olduğu belli olmayan “sahipsiz eserler” tartışmaların merkezinde yer alıyor.
Cuma günü varılan anlaşmada bu tür eserlerin satışından elde edilecek gelirin telif hakkı sahibinin bir gün ortaya çıkma ihtimali nedeniyle on yıl süreyle bekletilmesi daha sonra ise miktarın ABD, Kanada, Avusturya ve İngiltere’deki hayır kurumlarına bağışlanması kararlaştırıldı.

Kazancın bir kısmının Google tarafından telif hakkı sahiplerinin aranması için kullanılmasına izin verildi.
Anlaşmayla Google kitap kayıtlarını bireysel online abonelere satma, çıktı hizmetlerinde kullanabilecek.

Anlaşmaya tepki gösteren Avrupa Yayıncılar Federasyonu (FEP) “Tarafların Avrupalı yayıncıların endişelerini göz önünde bulundurarak bir takım adımlar atmaları olumlu bir davranış” şeklinde bir açıklamada bulundu ancak niyetlerinin son bir yorumda bulunmadan önce anlaşmanın ayrıntılarını incelemek olduğunu kaydetti.

FEP Europeana’nın yanı sıra Almanya’daki “Libreka!” ve Fransa’daki “Gallica2” gibi girişimlere de destek veriyor.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.