Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

"İnce Memed" çizgi roman olsun...Toplam oy: 669

ntvmsnbc'nin hazırladığı "Hangi klasik çizgi romana uyarlanmalı?" anketine katılanların büyük çoğunluğu daha önce İsmail Gülgeç tarafından çizilen Yaşar Kemal'in "İnce Memed"ini ve Tolstoy'un "Savaş ve Barış"ını seçti.

NTV Yayınları'nın hazırladığı Çizgi Roman Dünya Klasikleri Dizisi en çok satanlar listelerinin zirvesinden inmiyor ve klasikler çizgi romana dönüşmeye devam ediyor.

ntvmsnbc de yaptığı anketle okuyucuların hangi klasiği çizgi roman olarak görmek sitediğini sordu. 2 bin 500 kişinin katıldığı ankette en fazla oyu daha önce İsmail Gülgeç tarafından da çizilen Yaşar Kemal'in İnce Memed'i aldı.

Yerli ve yabancı olarak iki seçeneğe ayrılan ankette yabancı klasikler arasında en fazla oyu Tolstoy'un "Savaş ve Barış"ı alırken ikinci sırada oyların yüzde 23'ünü alan Victor Hugo'nun "Sefiller"i yer aldı.


"Sefiller"i yüzde 18 oy oranıyla Bram Stoker'ın "Dracula"sı izlerken, oyların yüzde 12'sini alan Oscar Wilde'ın "Dorian Gray'in Portresi" 4. sırada yer aldı.

Robert Louis Stevenson'ın "Dr Jekyll Mr Hyde"ı yüzde 9 oyla 5. sırada yer alırken onu Charles Dickens'ın "Büyük Umutlar"ı ve Gustave Flaubert'in "Madam Bovary"si izledi.

 

"TUTUNAMAYANLAR" 2. SIRADA


Yerli klasikler içerisinde ise genel toplamda da en fazla oyu alan Yaşar Kemal'in "İnce Memed"inden sonra 2. sırada Oğuz Atay'ın "Tutunamayanlar"ı geldi.

'Tutunamayanlar'ı oyların yüzde 12'sini alan Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna"sı alırken, dördüncü sırada Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Yaban"ı yer aldı.

En fazla oyu alan beşinci yerli klasik Halide Edip Adıvar'ın "Vurun Kahpeye"si olurken Kemal Tahir'in "Devlet Ana", Orhan Kemal'in "Bereketli Topraklar Üzerinde", Orhan Pamuk'un "Cevdet Bey ve Oğulları", Yusuf Atılgan'ın "Anayurt Oteli", Reşat Nuri Güntekin'in "Dudaktan Kalbe" ve Elif Şafak'ın "Bit Palas" birbirine yakın oylarla sıralandılar.


Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.