Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Miguel Delibes hayatını kaybettiToplam oy: 876

İspanyol yazar Miguel Delibes 89 yaşında hayatını kaybetti.

İspanya ulusal radyosu, aile kaynaklarına dayanarak, 1981'de yayımlanan "Los Santos İnocentes"in de (Masum Azizler) aralarında olduğu popüler romanların yazarı olan Delibes'in, kuzeydeki Valladolid kentinde evinde hayata gözlerini yumduğunu duyurdu. Delibes'in birkaç yıldır kolon kanseriyle mücadele ettiği bildirildi. Eğitim Bakanı Angel Gabilondo, Delibes'i iyi bir insan ve büyük bir yazar olarak hatırlayacaklarını söyledi.

Miguel Delibes, La Sombra De Ciprés Es Alargada adlı romanıyla edebiyat dünyasına adım attı. O tarihten itibaren de gerek romancı ve öykücü, gerekse gazeteci ve deneme yazarı olarak İspanyol edebiyatında kendine saygın bir yer edindi. Sayısız ödülü yanında 1994'te de İspanya'nın en saygın edebiyat ödülü olan Cervantes Ödülü'nü aldı. 1939'da sona eren İspanyol iç savaşının ardından ünlenen romancıların en önemlilerinden ve üretkenlerinden biri olan Delibes, gerek İspanya'da gerek İspanya dışında hiçbir edebi gruba girmemiştir; geleneksel anlamda yöresel bir yazar olmamakla birlikte kendi yöresi Valladolid'deki yaşam biçimini, eski Kastilya topraklarını zengin bir dille anlatmıştır.

Delibes'in 'Lodosta Öğlen Uykusu', 'Yol' kitapları Türkçeye de çevrildi.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.