Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Oblomov Kitap yayın hayatına başladıToplam oy: 644

Oblomov Kitap yayın hayatına merhaba diyor! Kâh dilin sınırlarını zorlayan, kâh birçok türü harmanlayan, kâh en basit cümlelerle çok şey anlatan ama her şeyden önemlisi unutulmaya yüz tutmuş ya da kendi ülkesinin sınırlarına hapsolmuş metinleri Türkçe okuruyla buluşturmak üzere yola çıkan Oblomov Kitap sektöre taze kan olmak niyetinde.

 

Yayın programlarını ise şöyle duyuruyor:

 

"Tür ayrımı yapmaksızın, bazen hınzır, bazen anlaşılmaz, bazen tuhaf, bazense bir-oturuşta-okumalık kitaplar basacak olan Oblomov Kitap’ın temel gayesi dünyanın dört bir yanından nitelikli eserleri okurla buluşturmaktır. Bu amaçla, gelecek aylarda raflarda yerlerini almak üzere, Steve Erickson, Ludvík Vaculík, Nicholson Baker, Jan Kjærstad, Danilo Kiš ve Jerzy Pilch gibi yazarların eserleri mutfakta pişmeye devam etmekte, heyecanla fırından çıkarılmayı beklemektedir. Kapak tasarımının da bir sanat olduğunun bilincinde olan Oblomov Kitap yalnızca bastığı metinlerle değil, kapaklarıyla da fark yaratmanın peşinde olup, hem severek okunacak hem de severek bakılacak kitaplar basacaktır."

 

Yayınevinden "şimdilik" iki kitap yayımlandı: Jakov Lind’in Beton Manzara ve Svetislav Basara’nın Bisikletçi Kumpası isimli romanları. 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.