Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Ömer Seyfettin’e 103, Nazım'a 35 bin liraToplam oy: 203

Türk edebiyatının kıymetli isimlerinden kalan mektup, kartpostal, imzalı kitap, çizim, el yazısı şiir, fotoğraf, kartvizit gibi birçok efemera müzayede usulüyle satışa sunuldu.

 

İstanbul Müzayede'nin "Anılar ve İmzalar 2" başlıklı etkinliğinde en yüksek pey, Ömer Seyfettin'in 1905 yılında Münir Bey'e gönderdiği imzalı kartpostala verildi. Henüz 36 yaşında vefat eden yazarın sağlığında kitabı yayımlanmadığı için imzası gayet değerli. Ömer Seyfettin’in fotoğrafının, el yazısının ve imzasının bulunduğu tarihi parça 73 bin liraya alıcı bulurken diğer giderlerle beraber toplam maliyeti 103 bin lira oluyor.

 

Koleksiyonerlerin büyük ilgi gösterdiği müzayedede ayrıca şu parçalar dikkat çekti:

 

Nazım Hikmet imzalı, el yazısı "Köylü" şiiri 35 bin liraya;

 

Orhan Veli'nin desen ve imza ile süslediği el yazısı "Yaprak" şiiri 28 bin liraya;

 

Meşhur "Hayat kısa, kuşlar uçuyor." şiirinin yer aldığı Cemal Süreya imzalı el yazısı 22 bin liraya;

 

Ara Güler imzalı Sait Faik fotoğrafı 9 bin liraya;

 

Tomris Uyar’ı çizen ve "Banko" adlı şiiriyle birlikte imzalayan Cemal Süreya’dan kalan parça 8 bin 500 liraya;

 

Cahit Sıtkı Tarancı imzalı meşhur "Abbas" şiiri ise 8 bin liraya alıcı buldu.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.