Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Orhan Pamuk gecesinde bir efsane...Toplam oy: 842

Orhan Pamuk'un, Fransızcaya çevrilen 'Öteki Renkler' adlı kitabını tanıttığı gecede efsane sinema oyuncusu Fanny Ardant da kitaptan bölümler okudu.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Fransa'nın başkenti Paris'in ünlü Odeon tiyatrosunda, Fransızcaya çevrilen "Öteki Renkler" (D'autres couleurs) isimli kitabını tanıttı.

"Gallimard" yayınevi tarafından basılan kitabın tanıtımı için yapılan edebiyat gecesine, Fransız edebiyatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Fransızların ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Fanny Ardant'ın, Pamuk'un son kitabından bazı bölümleri okuduğu gecede, yine ünlü yazarın edebiyat dünyasına ilişkin özel bir oturum düzenlendi.

Sorbonne Üniversitesi Edebiyat Profesörü Sophie Basch'ın yönettiği oturumda Pamuk, kendi roman dünyası ve hayata dair görüşlerini Fransız edebiyatseverlerle paylaştı.

Pamuk, kendine yöneltilen eleştirilerle ilgili bir soru üzerine, aslında bundan gerçekte memnun olduğunu belirterek, "yaratıcılığın zor koşullarda daha iyi beslendiğini ve eleştirilerin kendini daha güçlü ve dayanıklı kıldığını" ifade etti.

Paris Belediyesi, bugün Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'a kentin simgesel "büyük madalyasını" verecek.

Fransa başkentinin belediyesi tarafından ilk kez 1911 yılında oluşturulan ödül, Paris halkına sanatsal açıdan katkıda bulunan şahsiyetlere veriliyor.

(AA)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.