Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Oscar Wilde'ın Dorian Gray'i soyunduToplam oy: 947

 

121 yıl önce Oscar Wilde’ın tek romanı olan Dorian Gray’in Portresi yayınlandığında, İngiliz basını kitabı “bayağı”, “edepsiz”, “yüz kızartıcı” ve “zehirleyici” olarak damgalamıştı.  Aslında Wilde’ın editörü JM Stoddart, 1890 haziranında Monthly Magazine adlı dergide yayımlanmadan, romanın alenen eşcinsel ögeler içeren bölümlerini çıkarmıştı ama bu romanı eleştirmenlerin gazabından kurtaramamıştı. 

 

Zamanının toplumsal değerleri, özellikle yüksek tabakanın ahlak anlayışı üzerine olduğu kadar, alt metinlerinde sorumluluk, vicdan gibi kavramları da ele alan ve yazarın kendisiyle de hesaplaşmasını içeren eser, gelen tepkiler üzerine özellikle romanın kahramanı Dorian Gray’in kadınlarla münasebetlerine ve dönemin ilişkilerini tarif edişine uzanan “daha genel” bir revizyona uğramıştı. Örneğin bazı satırlarda “metres” kelimesi çıkartılmış, romanın içindeki bir diyalogda  "Sibyl Vane metresiniz mi?” yerine " Sibyl Vane ile aranızda ne ilişki var?” sorusu yerleştirilmişti.

 

 Bugüne kadar bir dünya klasiği olarak okunan eser, kitabın Oscar Wilde ve editörü tarafından inceltilmiş, “toplum ahlakını bozmayan” haliydi. Romanın sansürsüz orijinal haliyse ancak Oscar Wilde araştırması yapan akademisyenler tarafından okunuyordu. Ancak bu durum değişiyor.

 

Harvard Üniversitesi, Nicholas Frankel editörlüğünde romanın sansürsüz halini yeniden basıyor. Farankel “Oscar Wilde’ın 21. Yüzyılda romanın bu sansürsüz halini okumamızı isteyeceğini düşündüğünü” belirtiyor. 

 

Ancak herkes Frankel’la hemfikir değil. Bunlardan biri Amerikalı yazar ve eleştirmen Brooke Allen. Allen, kitap satış mağazaları zinciri Barnes and Noble’ın internet sitesindeki yazısında, kitabın sansürsüz halinin 1891’de yayınlandığı halinden iyi olup olmayacağının tartışmalı olduğunu söylüyor. 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.