Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Poe'nun esrarengiz ziyaretçisi bu kez gelmediToplam oy: 792

Edgar Allan Poe'nun her doğum gününde mezarına güller ve bir şişe konyak bırakan gizemli ziyaretçi, 60 yıldır ilk kez bu sene gelmedi.

Edgar Allan Poe'nun mezarına her yıl doğum gününde şafak sökmeden önce güller ve kanyak bırakan hayranı, Poe'nun 201. doğum günü olan 19 ocakta yazarın mezarına gelmedi. Ünlü yazarın tüm dünyadan ve ABD'den hayranlarının kurduğu 380 üyeli Poe Vakfı'nın sekreteri Jeffrey Savoye, en az 60 yıldır süren bir geleneğin dün sabah bozulduğunu ve gizemli ziyaretçinin mezara gelmediğini belirtti. Savoye, "Baltimore'daki mezara esrarengiz misafir 1949'dan beri her 19 Ocak'ta genelde, gece yarısı ile sabahın 5'i arasında gelirdi" dedi. Poe'nun mezarının yakınında tüm gece boyunca soğukta gizemli misafiri bekleyen 50 kadar kişi, bu yıl hayal kırıklığına uğrarken, en az 60 yıllık bir ritüelin sona erip ermediğini de sorgulamaya başladı. Edgar Allan Poe'nun doğumunun 201. yıl dönümü için ABD'nin uzak köşelerinden birçok kişi gelmişti. Poe Vakfı'nın üyeleri, bu gizemli ziyaretçinin kimliğini bilmiyor.1949 yılına kadar uzanan gelenek şimdiye kadar hiç bozulmamıştı.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.