Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Shakespeare’in bilinmeyen işleriToplam oy: 847

Casus olmak ya da olmamak?!

İngiliz Koleji rektör yardımcısı Andrew Heaton Shakespeare ile ilgili yeni bir soru ortaya atmış bulunuyor. Konu tarihçi ve biyografi yazarı olarak bilinen Heaton’ın biyografik nitelikteki Shakespeare araştırmasında yer alıyor. Heaton efsanevi şair ve oyun yazarının yaşamında karanlıkta kalan bir dönem olduğunu keşfetmekle işe başlamış. Bu dönem 1585 ile 1592 yılları arasına denk gelmektedir. Daha önceki araştırmalarda Shakespeare’in bir dönem İtalya’da kaldığı yer almaktadır. Haeton, Shakespeare’in bu 7 yıllık dönemi, bir ara Sicilya da olmak üzere, daha çok Roma’da geçirdiğini tesbit etmiş bulunuyor. Tarihçi-yazar ayrıca o dönem İngiliz Cizvitlerinin Roma’da bir hayli faal olduğunu belirtiyor. Bunlar esasında casusluk faaliyetleri olarak tarihe geçmiş. Shakespeare’in de İngiliz Cizvit çevrelerine yakınlığı bilindiğinde, onun bir Cizvit casusu (cripto-catolico) olabileceği kuşkusu doğmakta.

Evrensel dramaturgun sıradan bir casus olmayacağı da aşikar. Andrew Heaton’un bu biyografik eseri bir hayli ilgi çekeceğe benziyor.  

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.