Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Tanpınar Festivali, korku perdesini aralıyorToplam oy: 1199

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Tanpınar Edebiyat Festivali programı açıklandı. Pek çok yenilik ve sürprizle dolu olan programda, Café Amsterdam buluşmaları, İstanbul dışı etkinlikler, Fellowship Programı ve çocuk edebiyatı etkinlikleri öne çıkıyor.

 

"Şehir ve Korku" temalı İTEF 2012, 1-4 Ekim'de İstanbul'da, 4-7 Ekim'de Ankara, İzmir ve Hatay'da okurla buluşturacak. 20 farklı ülkeden 68 yazar, okuma ve tartışma etkinlikleri, öğrencilerle buluşmalar, atölye çalışmaları, imza etkinlikleri ve edebiyat partileri ile Türk ve Dünya edebiyatından örnekler İTEF kapsamında sunulacak. Bu yılın bir diğer özelliği de İTEF etkinliklerinin bu yıl yazar listesinden birer seçkiyi İstanbul dışında İzmir, Ankara ve Hatay’a taşıyacak olması!

 

İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali bu yıl ekimin ilk haftasında, tematik yazar okumaları ve söyleşiler, interaktif edebiyat projeleri, kapsamlı bir Profesyonel Buluşmalar Fellowship Programı, çocuk edebiyatı etkinlikleri ve bunu yanı sıra edebiyat partileri ile edebiyata dair olan ne varsa takipçilerine sunacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tema: Şehir ve korku

 


Festivalin bu yılki teması 'Şehir ve Korku' olarak belirlendi. Söyleşilerde korku, edebi bir tür, bir kip, bir roman kahramanı, bir motivasyon olarak en geniş anlamıyla ele alınacak, etkinliklerde ‘korku’ kavramının edebiyattaki karşılığının yanı sıra bireysel korkulara ve ifadesini günümüzün toplumsal ve siyasal karışıklıklarında bulan ortak korkulara da değinilecek.

 

2011’de 'Şehir ve Yemek' temasıyla ruhları besleyen etkinliklere sahne olan festival 2012’de 'Şehir ve Korku' teması altında düzenlenecek okuma ve söyleşiler, imzalar, çocuklar için atölye çalışmaları, film gösterimleri ve edebiyat partileriyle yazarları ve okurlarını bu kez en derin korkularıyla yüzleşmeye davet edecek. Savaştan sansüre, şehirleşmeden soylulaştırmaya, yazarın beyaz kağıt korkusundan hepimizin içinde yaşayan canavara, edebi korkuları, korku edebiyatını, beden korkularını, şehir korkularını ve toplumsal korkuları, kurguyla hakikatin arasına sıkışmış o duyguyu irdeleyecek.

 

İTEF Festival Kitabı’nın bu yılki sayısında ise festival yazarlarına en çok neden korktuklarını ve ne zaman korkusuz olduklarını soruyoruz. Festival kitabı Şehir ve Korku, Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacak; İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı, Frankfurt ve Londra Kitap Fuarları’nda dağıtılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl sadece İstanbul'da değil!

 

 
İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 4. yılında 4 şehirde edebiyatseverlerle buluşuyor. İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da ekim ayının ilk haftasında edebiyat sahnemizin seçkin isimlerinin yanı sıra 20 farklı ülkeden 38’i yabancı olmak üzere 68 yazarı İstanbul, İzmir, Ankara ve Hatay’da ağırlayacak.

 

 

 

 

Profesyoneller bir arada

 


İTEF - Profesyonel Buluşmalar Fellowship programı dünyanın dört bir yanından yayıncılar, festival organizatörleri, gazeteciler dshil olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 20 yayıncılık profesyonelini ağırlayacak ve onlara Türk yayıncılık sahnesini tanıtacak.

 

 

 

 

Festivalden öne çıkanlar

 


Café Amsterdam etkinlikleri


Hollanda ve Türkiye’nin diplomatik ilişkilerinin 400. yılı kutlamaları vesilesiyle, İstanbul ve İzmir’deki İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, festival mekanlarını birer Amsterdam kafesine dönüştürecek. Café Amsterdam'ın gündüz etkinliklerinde 8 Hollandalı yazar, İstanbul ve İzmir'de Türk yazarlarla birlikte okuma ve söyleşilerde yer alırken, geceleri de pop-rock grubu Sonja van Hamel&Friends, şarkılarıyla atmosfere katkıda bulunacak.2009 ve 2010 yıllarında İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali kapsamında Türkiye’nin çeşitli şehirlerini ziyaret eden Writers Unlimited, (Winternachten Edebiyat Festivali) 1-4 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da, 4-6 Ekim tarihleri arasında Ankara’da ve 6-8 Ekim tarihleri arasında Hatay’da İTEF etkinliklerinde okurlarla buluşacak.

 

 

 

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri


İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali çocuk programı, bu yıl Türk ve yabancı yazarların yanı sıra Londra merkezli Ministry of Stories işbirliğiyle Işık ve İSTEK Okulları'nda öğrenciler ile edebiyatı buluşturacak. 8-18 yaş arasındaki okurlarla yaratıcı yazarlık atölyeleri düzenleyen Ministry of Stories kurucusu Ben Payne, İTEF’in davetlisi olarak festival kapsamında okullarda çocuklarla macera yazarlığı, dizi yazarlığı gibi konularda atölyeler düzenlerken, öğretmenlere yönelik bir panelde aktivite düzenlemenin prensipleri üzerine bir konuşma yapacak.

 

 

www.ministryofstories.org

 

 

 

İTEF 2012’nin Yabancı Yıldızları:

 

İTEF’in British Council işbirliğinde ağırladığı İngiliz yazarlar arasında, ilk romanı Boksör Böcek ile UK Writers' Guild ödülüne layık bulunan, kariyerinin başlarında bulunmasına rağmen şimdiden Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen Ned Beauman ve sinemaya da uyarlanan Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini ile dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de gönülleri fetheden, Kanatsız Kuşlar romanında cumhuriyet tarihine eğilen Louis de Bernieres dikkatleri çekiyor.

 

Festivalin dikkat çeken yazarları arasında, Costeguena’nın Gizli Tarihi adlı romanıyla QWERTY En İyi Roman ve Fundacion Libras&Letras’ın En İyi Roman Ödülü’nü alan, Latin Amerika edebiyatının son 25 yılının en iyi isimleri arasında sayılan Kolombiyalı Juan Gabriel Vasquez ile 1994’te Avrupa Kısa Öykü Ödülü ile 2011’de Avrupa Edebiyat Ödülü’nü alan, Slovenya’nın Yaşar Kemal’i tabir edilen Tito rejiminin amansız muhalifi Drago Jancar da bulunuyor.

 

Dünyada ve Türkiye’de kendine has üslubuyla sıkı bir takipçi kitlesine sahip,  2010 yılında Fransa’da Ordre des Arts et Lettres tarafından şövalyelik nişanıyla ödüllendirilen Etgar Keret ile yazdığı ilk Fransızca romanla Prix Goncourt’a layık görülen Afgan asıllı yazar-yönetmen Atiq Rahimi de festivalin beklenen isimlerinden.

 

Festivalin çok yönlü yazarları arasında 2002 yılında Bir Garip Aşk Öyküsü romanıyla August Strindberg adına verilen August ödülünü kazanan İsveçli söz yazarı-gitarist Carl Johan Vallgren  ve 2004’te Norwegian Bookseller’s ödülünü alan müzisyen Levi Henriksen de var. Festivalin kuzeyli yazarlar programında Finlandiyalı suç romanı yazarı Leena Lehtolainen ve Norveçli çocuk öykücüsü Marit Nicolaysen de yer alıyor.

 

 

 

Profesyonel Buluşmalar Fellowship Programı


İTEF - Profesyonel Buluşmalar Programı, 2012 yılında yurtdışından gelecek olan 20 edebiyat profesyonelini Türkiye’deki meslektaşlarıyla buluşmak üzere İstanbul’da ağırlayacak. Açık çağrı yöntemiyle belirlenen katılımcılarına Türk edebiyat sahnesinin geniş bir panaromasını sunmayı amaçlayan program çerçevesinde festivalin ilk iki günü boyunca grup toplantıları, ofis ziyaretleri ve edebiyat partileri düzenlenecek.

 

İTEF - Profesyonel Buluşmalar Programı Literature Across Frontiers’ın stratejik işbirliği ve Timaş Yayınları’nın desteğiyle 1-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

 

http://www.itef.com.tr/en/fellow_ships

 

 

 

 

İTEF 2012 - Logo

İTEF 2012 Logo

 

 

İTEF 2012’ye özel projeler

 


Manchester Mektupları/Manchester Letters'Manchester Mektupları' projesinde, İngiliz yazar Jenn Ashworth ile Türk yazar Nermin Yıldırım, önümüzdeki birkaç ay boyunca çevrimiçi yazışarak, düşüncelerini ve içlerinden geçenleri birbirleriyle paylaşacaklar.

 

İki yazar İTEF etkinliklerinde de yer alıyorlar.

 

 

Tramvay Hatları/ Tramlines8 Avrupa şehrini (Atina, Barselona, Berlin, Brüksel, İstanbul, Manchester, Prag, Riga, Zagreb) yazar rezidans programları ile bir araya getiren Tramvay Hatları Projesi, Avrupa'nın çeşitli şehirlerinden yazarları farklı şehirlerle eşleştirerek hem ilham kaynağı yaratıyor, hem de turizme katkıda bulunmayı amaçlıyor. Projenin sonunda, Koma Press tarafından dijital olarak yayımlanacak 8 öykülük, edebiyatla iç içe bir şehir rehberi okurlarıyla buluşacak.

 

'Tramvay Hatları' projesi kapsamında Hande Altaylı ve Jana Sramkova KargArt’ta da bir araya gelerek projeyi okurlarına sunacaklar. 

 

 

FABİSAD (Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği)Edebiyatta fantastiği, 'insanoğlunun kendini ve korkularını anlamasını sağlayan bir tür' olarak gören FABİSAD yazarları, İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali kapsamında 1-3 Ekim günleri KargArt’ta edebiyatseverlerle buluşacak. 2 Ekim Salı günkü Gulyabani partisinde FABİSAD yazarlarının yanı sıra İTEF 2012’nin yerli ve yabancı yazarları ve uluslararası konuklarıyla tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

http://www.fabisad.com/

 

 

Daha fazla bilgi için:İTEF
İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali
www.itef.com.tr

 

 

İTEF 2012 Mekanları

 

Cezayir Restoran Konferans Salonu: Hayriye Cad. No: 12 Galatasaray-Beyoğlu/İstanbul

KargArt: Caferağa Mah. Kadife Sok. No: 16 Kadıköy/İstanbul

Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi: Alemdar Cad. Gülhane Parkı içi, Alay Köşkü Fatih/İstanbul

Oyuncak Müzesi:
Ömer Paşa Cad. Zeki Zeren Sok. No:17 Göztepe/İstanbul

 

 

İTEF’e dair:

 

İTEF - 2012 İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, Kalem Edebiyat Ajansı’nın girişimiyle 2009 yılından bu yana kar amacı gütmeyen bir kurum olan Kalem Kültür Derneği tarafından Literature Across Frontiers’ın stratejik ortaklığında düzenlenmektedir.

 

Türkiye’deki ilk ve tek uluslararası edebiyat festivali olan İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, Türk yazar ve yayıncıların yabancı yayıncılar, editörler, çevirmenler ve yazarlarla işbirliği yapmalarını sağlayan bir platform yaratmaktadır. Birçok kardeş organizasyonla birlikte çalışarak uluslararası edebiyat festivalleri ağının bir parçası haline gelmiş olan İTEF -  İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 2011 yılından bu yana Hay Festivalleri’nin de partneridir.

 


İTEF 2012 Uluslararası Yazarları

 

 

Festivalin bu yılki yabancı katılımcıları:

 
Adriaan van Dis - Hollanda     
Amir Soltani - İran     
Antjie Krog - Güney Afrika     
Atiq Rahimi - Fransa     
Bibi Dumon - Hollanda     
Carl-Johan Vallgren - İsveç     
Charles Casha - Malta     
Conor Kostick - İrlanda     
Diana Çuli - Arnavutluk     
Douwe Draaisma - Hollanda     
Drago Jançar - Slovenya     
Eillen O'Hely - İrlanda     
Etgar Keret - İsrail     
Gerbrand Bakker - Hollanda     
Guy Bass - Birleşik Krallık     
Herman Koch - Hollanda     
Jana  Sramkova - Çek Cumhuriyeti     
Jeffrey Lewis - ABD     
Jenn Ashworth - Birleşik Krallık     
Juan Gabriel Vasquez - Kolombiya     
Kader Abdollah - Hollanda     
Khalil Bendib - İran     
Laia Fabregas - Hollanda     
Leena Lehtolainen - Finlandiya     
Levi Henriksen - Norveç     
Louis de Bernieres - Birleşik Krallık
Marit Nicolaysen - Norveç     
Mariusz Czubaj - Polonya     
Marjolijn Hof - Hollanda     
Milan Jazbec - Slovenya     
Ned Beauman - Birleşik Krallık     
Rodaan Al Galidi - Irak     
Sophie Smiley - Birleşik Krallık     
Soti Triantafillou - Yunanistan
Yishai Sarid - İsrail
 

 

 

 

Geçen yıl düzenlenen 'Şehir ve Yemek' temalı İTEF'le ilgili SabitFikir'in hazırladığı dosyayı okumak için tıklayın.

 

 

 


GT

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.